روز جهانی پرندگان مهاجر

روز جهانی پرندگان مهاجر، مناسبتی است که از سال ۲۰۰۶ توسط دو نهاد بین‌المللی فعال در زمینه حیات وحش یعنی کنوانسیون حفاظت از گونه‌های مهاجر وحشی (CMS) و تفاهم‌نامه همکاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA) برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، نام‌گذاری و برگزاری مراسم گوناگون در این روز به منظور جلب توجه همگان به موضوع حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه‌هایشان ترتیب داده شده است.

برنامه‌های مرتبط با این مناسبت هر ساله در روز دهم در ماه می‌میلادی مطابق با ۲۱ اردیبهشت ماه به طور هماهنگ در جهان به اجرا درمی آید.

شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر  «با کشتار، صید و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر مبارزه کنیم» است.

مهاجرت پرندگان یک معجزه طبیعی است. الگوهای مهاجرت متفاوتی برای پرندگان در سطح جهان وجود دارد اما عمدتا با شروع فصل سرما در نیمکره شمالی زمین، پرندگان زیستگاه‌های در حال یخ زدن خود را به قصد یافتن غذا ترک کرده و به عرض‌های جنوبی کره زمین و سرزمین‌هایی با اقلیم معتدل‌تر مهاجرت می‌کنند. با این حال برخی پرندگان نیز بر‌ای دستیابی به آب و هوای بهتر و غذای مناسب از جنوب آفریقا به عرض‌های شمالیتر مهاجرت می‌کنند.

مهاجرت پرندگان و اینکه آن‌ها چگونه نقاط ثابتی در جهان و مسیر دستیابی به آن مناطق را با دقت شناسایی و تکرار می‌کنند.

استفاده از خورشید، ستارگان و میدان مغناطیسی زمین از جمله فرضیه‌هایی است که در مورد مسیر یابی پرندگان مهاجر در طول شب و روز مطرح می‌شود.

مهاجرت یک سفر طولانی و خطرناک برای پرندگان است که طیف وسیعی از خطرات انسانی و طبیعی آن‌ها را در طول مهاجرت تهدید می‌کند.

پرندگان مهاجر در طول سفر خود از کشورهای گوناگونی با شرایط سیاسی، اجتماعی و قوانین محیط زیستی مختلف عبور می‌کنند. بنابراین نیاز است تا هماهنگی بین المللی بیشتری مابین دولت‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، جوامع محلی و کلیه ذینفعان در زمینه حفاظت هرچه بیشتر از پرندگان مهاجر ایجاد شود.

بدین منظور مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر با هدف آگاه‌سازی مردم و جلب توجه و حمایت دولت‌ها و ملت‌ها در حفاظت از پرندگان مهاجر همه‌ساله در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود.

کشور ما ایران در مرکز بسیاری از مسیرهای مهاجرت پرندگان در سراسر جهان واقع شده است و در حقیقت مرکزی در شاه راه اصلی مهاجرت هرساله پرندگان از شمال چین، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در آسیا، شرق تا غرب سیبری، شمال اروپا تا کشورهای اسکاندیناوی واقع در شمال غرب اروپا به سمت جنوب تا آفریقا به شمار می‌رود که این امر ضرورت اجرای هر چه بهتر برنامه‌های حفاظتی در مورد پرندگان مهاجر در ایران را به همراه دارد.

همه‌ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در شمال و جنوب کشور به خصوص تالاب‌های استان‌های مازندران و خوزستان بصورت غیر قانونی صید و یا شکار می‌شوند که با توجه به حجم بالای تخلفات و وضعیت اجتماعی این نواحی نیازمند عزم ملی و دولتی برای جلوگیری از این اقدام است.

با توجه به شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر، امیدواریم دولت جمهوری اسلامی ایران و مردم کشورمان به حفاظت از پرندگان مهاجر توجه بیشتری داشته و با تمام توان با کشتار، صید و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر مبارزه کنیم.

پایان پیام

کد خبر : 18242 ساعت خبر : 8:51 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=18242
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات