صدور شناسنامه برای جزایر جنوبی کشور

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با تأمین اعتبارات لازم، پروژه بزرگ صدور شناسنامه برای جزایر جنوبی کشور در خلیج فارس از سوی سازمان حفاظت محیط زیست امسال آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، توسعه گردشگری دریایی در سواحل و دریاهای جنوب و شمال کشور به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست ذکر کرد و با اشاره به پتانسیل بالای آب‌های جنوبی و شمالی کشور برای جذب گردشگران، گفت: تاکنون از این پتانسیل آنگونه که باید بهره‌برداری لازم صورت نگرفته است و مسئولان مربوطه در سازمان‌های دریایی اقدام جدی در این خصوص انجام نداده‌اند.   پروین فرشچی خاطرنشان کرد: در آب‌های خلیج فارس تعداد زیادی جزیره وجود دارد که این جزایر نیز هنوز مورد استفاده گردشگری قرار نگرفته‌اند.

وی بیان کرد: هنوز راه دسترسی گردشگران به بسیاری از این جزایر وجود ندارد در حالی که می‌توان گردشگران بسیاری را به این جزایر جذب کرد.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: اقدامات عملی برای تهیه شناسنامه زیست محیطی برای جزایر جنوبی کشور آغاز شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته سال جاری شناسنامه جزایر جنوبی کشور تهیه خواهد شد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، اذعان داشت: تهیه شناسنامه برای این جزایر یک پروژه طولانی مدت است اما امیدواریم با انجام مطالعات به صورت پیوسته بتوانیم هر چه سریعتر به شناسنامه محیط زیست تک تک جزایر جنوبی کشور دست یابیم.

به گفته فرشچی، طبق مطالعات انجام شده، هم اکنون ۳۵ جزیره در خلیج فارس شناسایی شده‌اند که برخی از آن مسکونی و برخی نیز خالی از سکنه هستند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، همچنین افزود: با تهیه این شناسنامه موقعیت زیست محیطی جزایر مشخص می‌شود و بر اساس آن می‌توان عملیات حفاظت محیط زیست را متناسب با نیاز هر جزیره انجام داد.

وی در ادامه بیانات خود یادآور شد: همچنین تهیه شناسنامه زیست محیطی جزایر باعث آشنایی هر چه بیشتر عموم مردم به ویژه سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای سفر به این جزایر و ایجاد امکانات گردشگری و طبیعت‌گردی در آنجا خواهد شد.

وی عنوان کرد: از سوی دیگر، زمانی که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ایجاد امکانات گردشگری در این جزایر اقدام می‌کنند، با در اختیار داشتن شناسنامه زیست محیطی جزایر می‌توانیم خیلی سریع‌تر با بررسی طرح گردشگری ارائه شده، نسبت به اخذ مجوزهای لازم در این جزایر اقدام کنیم.

فرشچی در ادامه گفته‌های خود بر ضرورت توسعه گردشگری دریایی در جزایر خلیج فارس تاکید کرد و گفت: باید هر چه سریعتر اقدامات عملی در راستای توسعه گردشگری در سواحل و به ویژه جزایر بسیار منحصر به فرد خلیج فارس صورت گیرد.

وی یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از جزایر خلیج فارس بکر و دست نخورده هستند و به دلیل ناشناخته ماندن، طبیعت گردان نیز از دیدن آنها محروم مانده‌اند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: همچنین باید راه دسترسی مناسب به این جزایر نیز از سوی مسئولان مربوطه ایجاد شود.

پایان پیام

کد خبر : 17671 ساعت خبر : 8:35 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=17671
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات