علت مرگ پلنگ ماده خرم‌ناز اعلام شد

علت مرگ پلنگ ماده خرم‌ناز اعلام شد

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص علت مرگ پلنگ ماده منطقه شکار ممنوع خرم‌ناز بویراحمد در حال زایمان، گفت: علت مرگ، سخت‌زایی، ماندگی جنین در محوطه رحمی، دخالت عفونت و سپتی سمی تشخیص داده شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، علی تیموری مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری مرگ یک قلاده پلانگ حین زایمان در منطقه شکار ممنوع خرم‌ناز بویراحمد، گفت: به دنبال گزارشات مردمی در تاریخ ۳۰ فروردین ماه سال‌جاری در خصوص مشاهده لاشه یک پلنگ ماده در حال زایمان، ماموران محیط زیست در منطقه حضور یافته و پس از انجام تحقیقات محلی لاشه را به اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد منتقل کردند.

وی ضمن اشاره به دعوت از گروه دامپزشکی استان برای انجام عملیات کالبدگشایی به منظور تشخیص علت مرگ، اظهار کرد: بر اساس گزارش کالبدگشایی اداره کل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد، هیچ گونه ضربه یا سوراخ‌شدگی در پوست پلنگ وجود نداشت ولی لاشه دچار نفخ شدید ناشی از ماندگی و آدم سرتاسری بود.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: پلنگ آبستن و در عمل زایمان قسمتی از اندام خلفی نوزاد از بیرون مشاهده شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در شاخ چپ رحم یک جنین و در شاخ راست هم یک جنین که دچار آدم شدید شده بودند، خارج شدند، ادامه داد: در قسمت جلویی بدنه رحم یک جنین و در قسمت انتهایی نیز جنین دیگری مشاهده شد که این جنین‌ها به دلیل از دست دادن آب میان بافتی و بین بافتی ظاهری شبیه پوست بی‌استخوان و سیاه رنگ داشته و مایع سیاه رنگی که در درون رحم با حجم کم وجود داشت، جنین را پوشانده بود.

تیموری خاطرنشان کرد: همچنین بر روی کبد یک کیست کوچک متمایل به آهکی شدن مشاهده شد.

به گفته وی، امعاء و احشاء شکمی و سینه‌ای به علت تغییرات پس از مرگ وضعیت مناسبی نداشته، همچنین به دلیل وقوع این تغییرات و دخالت عفونت‌های ثانویه، برداشت نمونه به منظور کشت میکروبی و پاتوبیولوژی غیرعلمی بود.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص علت مرگ، گفت: با توجه به تغییرات شدید پس از مرگ، سخت‌زایی، ماندگی جنین در محوطه رحمی، دخالت عفونت و سپتی سمی علت مرگ تشخیص داده شد.

پایان پیام

کد خبر : 17920 ساعت خبر : 12:41 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=17920
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات