پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز آغاز به‌کار کرد

پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز با حضورمعصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از مسئولان و هنرمندان سینما، تئا‌تر، هنرهای تجسمی و فرهیختگان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز علاوه بر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، فرهاد توحیدی دبیر جشنواره، امیر عابدی دبیر بخش تجسمی، علیرضا تابش مدیر بنیاد سینمایی فارابی، حسین محجوبی، اسماعیل کهرم، افشین بختیار و کامبیز درم‌بخش از اعضای هیئت انتخاب و داوری بخش تجسمی، مهدی توحیدپور دبیر اجرایی جشنواره، علیرضا شجاع‌نوری، نیکولای نیمان و ترزاکاموگواررو از داوران بخش بین‌الملل، سیدغلامرضا کاظمی دینان رئیس انجمن روابط عمومی ایران، خسرو معصومی، شهاب‌الدین عادل، جعفر صانعی‌مقدم از داوران بخش سینمای ایران، مهدی قربان‌پور دبیر بخش سینمای ایران، بهمن آقایی، دبیر بخش بین‌الملل، شبنم قلی‌خانی و اعضای گروه پالت از سفیران محیط زیست، محمد حیدری، دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، سفیر و رایزنان فرانسه و جمعی از اهالی سینما و رسانه در سینما فلسطین کاخ جشنواره بین‌المللی فیلم سبز حضور داشتند.

معاون رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز گفت: خوشبختم پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز با همت، تلاش و فدارکاری و پیگیری مصرانه جمعی از هنرمندان علاقمندان به هنر به محیط زیست شکل گرفت و امروز شاهد افتتاح این جشنواره بین‌المللی هستیم.

ابتکار ادامه داد: جشنواره بین‌‌المللی فیلم سبز نه تنها در تهران بلکه در ۳۱ مرکز استان برگزار می‌شودو من تشکر می‌کنم مخصوصا انکه برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی کار بسیار ارزشمندی است و واقعا از همه هنرمندانی که در جشنواره هنرهای تجسمی شرکت کردند تشکر می‌کنم از دیدن همه این آثار لذت بردم.

وی همچنن گفت: تشکر می‌کنم از تک تک کسانی که در نقاط دنیا با این حرکت همراهی و هم‌دلی کردند و آثار خودشان را فرستادند همچنین از همه فیلمسازان از نقاط دنیا که با ما همراه بودند. همانطور که می‌دانید موضوع محیط زیست موضوع جهانی است که همه بشیریت را به هم پیوند می‌دهد.

ابتکار ادامه داد: برخی از آثار سینمایی موجب ناراحتی ما می‌شود زیرا متوجه می‌شویم که مداخله بی‌حساب و کتاب بشر بر زمین و طبیعت بی‌کرانی که خداوند در اختیار ما قرار داده عوارض و خسارت جبران‌ناپذیری را به جوامع انسانی وارد کرده است ولی از طرفی بسیار امید بخش است.

وی ادامه داد: اما با این حال برای رسیدگی به این معضلات همواره تلاش‌هایی وجود داشته و این تلاش‌ها هر کدام برای استمرار زندگی و تلاش و برای برای مقابله با این خرابی و ویرانی‌ها ادامه دارد و این کاری ارزشمند است و این معجزه هنر است که در دل تاریکی و ناامیدی بذری از امید و جوانه می‌زند و انشالله درختی تنومند شروع می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: سال ۱۳۷۷ درحالیکه این جشنواره را شروع کردیم که جشنواره‌های دیگری در جهان برگزار می‌شد و ما خیلی امید نداشتیم که در ایران از این جشنواره استقبال شود اما همه هنرمندان ما ر ا همراهی کردند و ما توانستیم چهار دوره جشنواره را به همراهی هنرمندان بین‌المللی برگزار کنیم که بسیار هم جالب بود.

ابتکار ادامه داد: اما متاسفانه جشنواره فیلم سبز مانند خیلی از مسائل با کمال ناباوری با یک تاخیر چندین ساله با تعطیلی مواجه شد. از همت ویژه آقای فرهاد توحیدی و همکارانشان تشکر می‌کنم که این جشنواره را دوباره احیا کردند. همچنین تشکر ویژه‌ای ازحامیانی داریم که این پیکری که از نفس افتاده بود را دوباره احیا کردند و همچنین تشکر ویژه‌ای از ۳۱ استان کشور که با ما همراه بودند و کشورهایی که آثاری را به این جشنواره فرستادند.

وی ادامه داد: از همه شما می‌خواهم با همت عالی این جشنواره استمرار داشته باشد زیرا با برگزاری جشنواره فیلم سبز درواقع کار فرهنگی در سطح دنیا انجام می‌دهیم و به نظرم این جشنواره وجه مشترکی دارد که میان ما و سایر کشور‌ها ایجاد می‌کند و همانطور که می‌دانید زیبا‌ترین شکل انتقال پیام‌ها هنر است و موثر‌ترین آن سینمااست.

ابتکار با بیان اینکه سینما رسالت سبز دارد گفت: ماباید بتوانیم بخشی از این رسالت را در جشنواره به نمایش بگذاریم تا همه لذت ببرند. امیدوارم پیام حفاظت از طبیعت که پیام توجه به مواهبی است که خدا به همه انسان‌ها داده بتواند تاثیرگذار باشد و در ذهن و اندیشه و روح ما انسان‌ها قدر زمین و حیات را بیشتر بدانیم.

محیط زیست موضوعی است که ملت‌ها بر سر آن باهم توافق دارند

فرهاد توحیدی دبیر جشنواره فیلم سبز نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم گفتن به مهمانان گفت: بعد از وقفه‌ای ۱۰ ساله به همت مدیران نیک‌اندیش سازمان حفاظت محیط زیست به ویژه معصومه ابتکار این جشنواره در حال برپایی است.

وی افزود: وال استیس فیلسوف انگلیسی می‌گوید حقیقت می‌تواند باعث هلاک ما شود. او توصیه می‌کند که بهتر است چشم بر حقایق ببندیم و با توهمات کوچکی مثل شیرینی پول، ارزش شهرت و افتخار و قدرت زندگی کنیم. چون اگر دریابیم که این امور تا چه اندازه پوچ هستند، زندگی دشوار و تلخ و غیرقابل تحمل می‌شود.

دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز تاکید کرد: با این حساب اگر دانشمندانی که در میانه دهه ۶۰ میلادی، وقتی برای اولین بار به رقیق شدن لایه اوزون برفراز قطب‌ها پی بردند، چشم بر این حقیقت می‌بستند تا خواب هیچ یک از ما آشفته نشود، امروز عبور غیر قابل کنترل تابش فرابنفش خورشیدی با زمین چه می‌کرد؟

وی بیان کرد: واقعیت این است که علیرغم رقابت‌ها، منازعات و نبردهای خونین در میان بسیاری از کشورهای جهان، تنها موضوعی که اکثریت قاطع ملت‌ها و دولت بر آن توافق دارند، فوریت و قطعیت خطرات زیست محیطی است که فارغ از مرزهای جغرافیایی، نظام‌های سیاسی و تفاوت‌های نژادی، تمام زمین را یکسان تهدید می‌کند.

توحیدی با بیان اینکه شکنندگی نگران‌کننده محیط زیست در همه ابعاد قابل تصور آن منشا گفت‌و‌گو و مبنای عمل جهانی شده است توضیح داد: توافق ۱۹۰ کشور جهان در کنفرانس تغییرات اقلیمی در پاریس بر سر کاهش ورود آلاینده‌ها به جو و حداکثر میزان افزایش دمای زمین نشانه‌ای است از سودمندی گفت‌و‌گو و چشم گشودن بر حقیقت تلخی که می‌تواند باعث هلاک زمین شود.

غزال جشنواره فیلم سبز باردیگر در بین هنرمندان

در مراسم افتتاحیه مهدی توحیدپور دبیر اجرایی جشنواره و شبنم قلی‌خانی برای رونمایی از تندیس به روی سن آمدند و توحیدپور گفت: بسیار خوشحالم که پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز پس از ۱۰ سال سکوت با تلاشی در حدود ۲۱ ماه در حال برگزاری است.

وی ادامه داد: پس از سال‌ها دوری غزال جشنواره بار دیگر در بین هنرمندان و علاقمندان به محیط زیست قرار می‌گیرد و این جشنواره حرف‌هایی برای گفتن دارد زیرا جشنواره بین‌المللی فیلم سبز سال‌ها بود که جایش در بین جشنواره‌های دیگر خالی بود.

دبیر اجرایی جشنواره فیلم سبز همچنین گفت: امروز با همکاری تشکل‌های مردم نهاد، فستیوال‌های سبز دنیا و هنرمندان این جشنواره برپا می‌شود و امیدوارم در طول این هفت روز خاطرات خوبی برای ما بسازد.

اجرای این مراسم بر عهده جمشید گرگین بود و در این مراسم از خسرو معصومی کارگردان برجسته سینمای ایران به پاس ساخت فیلم‌های محیط زیستی تجلیل شد. همچنین بعد از مراسم افتتاحیه فیلم زمین (terra) ساخته یان آرتوس برتران نمایش داده شد.

پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سبز به منظور ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست با ابزار و بیان هنری و نیز شناسایی آثار ارزشمند در توجه بخشیدن به حفاظت محیط زیست و توسعه اگاهی مردم در این حوزه جشنواره بین‌المللی فیلم سبز ایران با گستره بین‌المللی توسط سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه در تهران (سینما فلسطین و مرکز فرهنگی هنری صبا) و همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

پایان پیام

کد خبر : 18462 ساعت خبر : 9:16 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=18462
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات