آموزش استادان طب سنتی ایران به پزشکان اتریشی

دکتر خدادوست به برگزاری یک دوره آموزشی کوتاه‌مدت توسط اساتید طب سنتی ایرانی برای حدود ۵۰ پزشک اتریشی در کشور اتریش اشاره کرد و افزود: به دنبال این آموزش‌ها، پزشکان اتریش برای شرکت در کلاس‌های آموزشی عملی در حوزه طب سنتی به ایران آمدند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دکتر محمود خدادوست، در حاشیه برگزاری سمپوزیوم جایگاه طب سنتی در ایران و اتریش با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری، گفت: در راستای تحقق این سیاست‌ها در حوزه طب سنتی و ایرانی طی سه سال اخیر سعی کردیم از تجربیات کشورهای مختلف مثل چین، کره جنوبی، اسپانیا، اتریش و مجارستان استفاده کنیم چرا که این کشورها از ظرفیت‌های طب سنتی در نظام سلامتشان استفاده می‌کنند و خدمات طب سنتی را در سایر خدمات سلامت خود ادغام کرده‌اند.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت به سفر رییس آکادمی طب سنتی و مکمل اتریش به ایران در دو سال گذشته اشاره کرد و افزود: به دنبال این سفر بازدیدهایی از دانشکده‌های طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی یزد، مازندران، تهران و اصفهان توسط رییس آکادمی طب سنتی اتریش و هیات همراه ایشان صورت گرفت.

دکتر خدادوست با بیان این که مبنای تشخیص و درمان طب سنتی اتریش مزاج و براساس کتاب قانون است، اظهار داشت: به همین دلیل این کشور بسیار علاقه مند بود که از دانش و تجربیات عملی دانشکده‌های طب سنتی برای پزشکان خود استفاده کنند و به همین منظور تفاهم نامه‌ای میان دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و آکادمی طب سنتی اتریش امضا شد تا از این طریق امکان تبادل تجربیات و تبادل استاد و دانشجو بین دو کشور ایران و اتریش ایجاد شود.

وی به برگزاری یک دوره آموزشی کوتاه مدت توسط اساتید ایرانی برای حدود ۵۰ پزشک اتریشی در کشور اتریش اشاره کرد و افزود: به دنبال این آموزش‌ها، پزشکان اتریش برای شرکت در کلاس‌های آموزشی عملی در حوزه طب سنتی به ایران آمدند.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت بر لزوم استفاده از تجربیات کشورهای مختلف در حوزه آموزش و پژوهش نظام سلامت تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد تا بتوانیم از تجربیات مدیریتی در ادغام خدمات طب سنتی مکمل با خدمات پزشکی رایج استفاده کنیم.

دکتر خدادوست افزود: ارتباط با کشورهای مختلف باعث می‌شود تا طب ایرانی اسلامی در میان سایر کشورها شناخته شود و طب سنتی ایرانی با نام PERSIAN MEDICINE شناخته شود.

وی به برگزاری کنفرانس معرفی طب سنتی ایرانی در اتریش اشاره کرد و افزود: در این کنفرانس قرار است ۳ نفر از اساتید دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران سخنرانی کنند.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در ادامه، ضمن اشاره به ایجاد رشته تخصصی طب سنتی در ۱۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور از سال ۸۶، تعداد فارغ التحصیلان دکتری تخصصی طب سنتی در کشور را حدود ۱۰۰ نفر بیان کرد و افزود: در حال حاضر حدود ۴۰۰ نفر مشغول تحصیل در این رشته هستند.

دکتر خدادوست بر لزوم افزایش تعداد فارغ اتحصیلان رشته طب سنتی تاکید کرد و افزود: لازم است تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته افزایش یابد تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مردم در حوزه طب سنتی باشیم.

وی افزود: به‌همین منظور تدبیری اندیشیده شد تا پزشکان عمومی علاقه‌مند به طب سنتی، با گذراندن دوره کوتاه مدت آموزشی از سوی انجمن طب سنتی ایران و کسب حداقل نمره در آزمون این دوره‌ها، تا حدودی بتوانند خدمات طب سنتی در مطب خود ارائه کنند.

به گفته دکتر خدادوست، پزشکانی که متخصص طب سنتی هستند محدوده فعالیتشان در این حوزه وسیع‌تر خواهد بود.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که نظارت بر عطاری‌ها بر عهده صنف عطاری و وزارت صنعت، معدن و تجارت است، افزود: براساس آیین‌نامه سازمان غذا و دارو، عطاری‌ها مجاز به فروش داروهای گیاهی و ترکیبی نیستند و نباید داروهای ترکیبی بی نام و نشان بفروشند.

دکتر خدادوست با تاکید بر لزوم توسعه مراکز مجاز عرضه داروهای گیاهی، افزود: مسئولیت ارائه داروهای گیاهی در مراکز فراورده‌های طبیعی و سنتی با مسئول فنی داروساز و یا فارغ‌التحصیلان داروسازی گیاهی می‌باشد.

وی در ادامه به مقاومت برخی از داروسازان با داروخانه‌های طبیعی و مراکز ارائه‌دهنده فراورده‌های طبیعی اشاره کرد و افزود: اگر داروخانه‌های گیاهی راه اندازی شود باعث می‌شود یک برخورد ایجابی درست شود و عطاری‌ها در صدد ارتقای سطح دانش و بالا بردن کیفیت محصولات خود باشند.

به گفته دکتر خدادوست، با این روش دسترسی ایمن و بهتری برای مردم به فراورده‌های گیاهی ایجاد می‌شود.

وی به تفاهم‌نامه‌ای میان دستگاه‌های دست اندرکار با محوریت استانداری، دانشکده طب سنتی، دفتر طب سنتی وزارت بهداشت و انجمن علمی طب سنتی، اداره اماکن و صنف عطارها اشاره کرد و گفت: در این آیین‌نامه صنف عطار مکلف شده است یک دوره آموزشی برای عطارها بگذارد و کلیه عطارها نیز این دوره را بگذرانند و در حال حاضر در استان البرز به صورت پایلوت این حرکت انجام شده است.

وی با بیان این که در حال حاضر مراکز ارائه دهنده فراورده‌های گیاهی در سلامتکده طب سنتی ایجاد شده است، تاکید کرد: لازم است راه‌اندازی این مراکز تسهیل شود تا بتواند بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کند.

پایان پیام

کد خبر : 19745 ساعت خبر : 1:50 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=19745
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات