احیاء جنگل‌ها بیش از ۳۰۰ سال طول می‌کشد

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طرح جامع مدیریت مناطق در دستورکار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته که این طرح «زون» ها و مناطق مختلف گردشگری را تعریف می‌کند و می‌تواند برای حفظ و بهره‌برداری مناسب از مناطق گردشگری مؤثر باشد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، علی تیموری ظهر یکشنبه در حاشیه اجرای دومین مانور اطفاء حریق در لرستان در جمع خبرنگاران تعداد مناطق چهارگانه محیط زیست را ۲۷۰ منطقه برشمردوگفت: سازمان محیط زیست برای حفظ تنوع زیستی به لحاظ حیات وحش و گونه‌های گیاهی و حیوانی مناطق چهارگانه‌ای معرفی کرده که این مناطق ۱۰ درصد کل مناطق کشور را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست به وجود بیش از دو هزار و ۵۰۰ محیط بان در سطح کشور اشاره کرد و گفت: این محیط بانان صرف نظر از اینکه باید مناطق چهارگانه محیط زیست را به لحاظ تنوع گیاهی و حیات وحش حفظ کرده بلکه کل پهنه عرصه طبیعی کشور را باید به لحاظ حفظ حیات وحش در مناطق آزاد نیز حفظ کنند.

وی با اشاره به اینکه احیاء و بازسازی جنگل‌ها و مراتع بیش از ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال طول خواهد کشید، افزود: در پارک ملی گلستان نمونه‌هایی از احیاء جنگل که دچار حریق شده بود وجود دارد ولی با این وجود این منطقه به‌خوبی بازسازی نشده و درختکاری در این منطقه خیلی جواب نمی‌دهد.

تیموری با اشاره به اینکه برای ارتقاء سطح مناطق چهارگانه محیط زیست لازم است این مناطق از شاخص‌ها و ظرفیت‌هایی برخوردارباشد، اظهارداشت: در حال حاضر بیش از پنج تا شش منطقه برای ارتقاء سطح در کشور وجود دارد ولی با این حال سازمان محیط زیست بیشتر به دنبال بالا بردن کیفیت مناطق چهارگانه است.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست کشور به وجود ۷۰ مجموعه شامل باغ وحش، باغ پرندگان و مراکز نگهداری حیوانات در سطح کشور اشاره کرد و گفت: از دو سال پیش سازمان حفاظت محیط زیست دستورالعمل‌های سختگیرانه ای مبنی بر اینکه جابجایی گونه‌ها از پارک‌های وحش به دیگر پارک‌های وحش باید با مجوز این سازمان باشد را به باغ‌های وحش اعلام کرد.

علی تیموری افزود: صاحبان باغ‌های وحش کشور را مجاب کرده‌ایم که دوره‌های آموزشی حوزه محیط زیست را طی کنند که این طرح تا ماه‌های آینده و برای اولین بار در کشور آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل سختگیرانه سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص باغ‌های وحش باعث شده تنها ۱۵ مجموعه در سطح کشور مجوزهای لازم را دریافت کنند، ادامه داد: قصد داریم در سال ۹۵ دو باغ وحش در سطح کشور را به عنوان باغ وحش نمونه معرفی کنیم.

پایان پیام

کد خبر : 19393 ساعت خبر : 3:03 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=19393
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات