افزایش همکاری‌های گردشگری ایران و پرتغال

در دیدار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با معاون وزیر امور خارجه کشور پرتغال در امور بین الملل، بر توسعه روابط همه جانبه و به ویژه افزایش همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، در دیدار مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با جرج کوشتا اولیویرا معاون وزیر خارجه پرتغال در امور بین الملل، دو طرف بر توسعه روابط و افزایش همکاری‌ها در زمینه گردشگری تاکید کردند.

معاون رئیس جمهور در این دیدار با اشاره به اینکه روابط ایران و پرتغال، سابقه دیرینه‌ای دارد، گفت: این روابط فراز و نشیب‌هایی داشته است و در اثر تحریم‌های ناعادلانه‌ای که بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل شده بود، روابط به شکل محدودی دنبال می‌شد، امیدواریم پس از اجرای برجام و فضایی که امروز فراهم شده است، شاهد روابط جدید بین دو کشور باشیم و استفاده از ظرفیتهای متقابل ایران و پرتغال را در دستور کار قرار دهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: سیاست دولت ایران، برای توسعه تعامل منطقی با کشورهای دنیا که از سه سال پیش آغاز شده است با جدیت دنبال می‌شود و در عین حال شرایط برای حضور سرمایه گذاران مختلف در بازار ایران وجود دارد.

سلطانی‌فر اضافه کرد: با توجه به جاذبه‌های گردشگری فراوان در حوزه‌های فرهنگی-تاریخی، طبیعی، زیارتی-مذهبی و گردشگری سلامت در ایران وجود دارد، ما در این بخش با رونق و خیز ویژه‌ای مواجه هستیم و در این زمینه استفاده از تجربیات کشورهای موفق در حوزه گردشگری در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: سازمان میراث فرهنگی اقدامات و برنامه‌های خود را در زمینه، ایجاد زیرساختها، تسهیلات صدور ویزا، گسترش اماکن اقامتی، گسترش شبکه حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی و انجام آموزش‌های لازم به نیروی انسانی حوزه گردشگری آغاز کرده است.

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به امنیت موجود در جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: در منطقه‌ای که کشورهای بسیاری دچار ناامنی و خشونت هستند، ایران از امنیت بالا و پایدار برخوردار است، این در حالی است که امنیت یکی از مهمترین زیرساخت‌های گردشگری به شمار می‌رود.

سلطانی‌فر اضافه کرد: معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران و پرتغال به مردم دو کشور، در توسعه صنعت گردشگری دو کشور و افزایش تعاملات فرهنگی بین ایران و پرتغال تأثیر بسزایی دارد.

وی تاکید کرد: زمینه افزایش همکاری‌ها در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی ( در زمینه موزه‌ها و مرمت بناهای تاریخی) بین دو کشور ایران و پرتغال وجود دارد.

معاون رئیس جمهور افزود: برقراری پروازهای بیشتر بین دو کشور، امکان و زمینه گسترش گردشگری ایران و پرتغال را فراهم می‌آورد.

سلطانی‌فر با بیان اینکه سرمایه گذاران خارجی از کشورهای مختلف برای حضور در بازار گردشگری ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، اضافه کرد: با وجود قانون جامع و کامل حمایت از سرمایه گذاران خارجی، مانع و مشکلی برای حضور و فعالیت سرمایه‌گذاران در این حوزه وجود ندارد.

در ادامه این دیدار، جرج کوشتا اولیویرا، معاون وزیر امور خارجه پرتغال در امور بین‌الملل با بیان اینکه پتانسیل‌های بسیار مناسبی برای افزایش همکاری‌ها بین دو کشور وجود دارد، تاکید کرد: زمینه افزایش همکاری‌ها در تمامی بخش‌ها بین ایران و پرتغال وجود دارد، اما گردشگری حوزه‌ای است که می‌تواند در کوتاهترین زمان ممکن به رونق برسد.

وی با اشاره به اینکه بازار گردشگری ایران در حال رشد و رونق است، اضافه کرد: ما در زمینه آموزش نیروی انسانی، انتقال تجربیات، ایجاد زیرساخت‌ها و افزایش پروازهای دو کشور آمادگی داریم.

معاون وزیر امور خارجه پرتغال تصریح کرد: ایران سرزمین فرصت‌ها و پتانسیل‌ها است و امکان افزایش همکاری‌ها در تمامی زمینه‌ها بین دو کشور وجود دارد.

اولیویرا گفت: مردم پرتغال به تمدن و فرهنگ کشور ایران علاقه‌مند هستند و تأسیس مرکز فرهنگی ایران در پرتغال می‌تواند در معرفی زیبایی‌ها و جاذبه‌های کشور شما به مردم ما نقش به‌سزایی داشته باشد.

پایان پیام

کد خبر : 19472 ساعت خبر : 2:55 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=19472
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات