تحقق سهم محیط زیست از سد زاینده‌رود

از این پس، از پساب کشاورزی، در نیروگاه‌هایی که در حوضه زاینده‌رود قرار دارند استفاده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، مدیر کل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی گفت: سهم محیط زیست از سد زاینده‌رود برای سال جاری ۸۶ میلیون مترمکعب بود که این میزان محقق شده است.
مهندس “مهرزاد احسانی” با بیان این مطلب گفت: تعهدی که امسال برای سهم محیط زیست پیش‌بینی شده بود، ۸۶ میلیون مترمکعب بود که تلاش شد این بخش از تعهدات در بازه زمانی پیش بینی شده، از اول مهر سال گذشته تا آخر خردادماه جاری به‌صورت کامل انجام پذیرد.
وی اظهار داشت: حوضه آبریز زاینده‌رود یکی از حوضه‌های حساس و پرچالش کشور است که در ۸ یا ۹ سال گذشته با خشکسالی‌های خفیف و شدیدی مواجه بوده و در بخش مصارف کشاورزی و محیط زیست با مشکلاتی روبرو بوده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی با بیان این مطلب که حوضه زاینده‌رود تأمین کننده آب شرب حدود ۵ میلیون نفر در سه استان اصفهان، چهار محال و بختیاری و یزد و تأمین کننده منبع اصلی آب برای صنایع خیلی بزرگ مانند فولاد، ذوب آهن و پتروشیمی و دیگر صنایع مستقر در این حوضه است، گفت: از ابتدای سال آبی زراعی تاکنون حدود ۹۴۰ میلیون متر مکعب آب به سد زاینده‌رود وارد شده که حجم این سد را در حال حاضر به ۳۳۵ میلیون مترمکعب رسانده و با در نظر گرفتن یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب ظرفیت سد، ۲۳ درصد سد زاینده رود پر بوده و ۷۷ درصد مخزن این سد خالی است.
وی خاطر نشان کرد: در یک سال گذشته تعهداتی را در بخش شرب، کشاورزی و محیط زیست داشتیم که با توجه به دغدغه‌های موجود، با همکاری سازمان‌های ذی‌ربط موفق شدیم تا به تعهدات خود جامه عمل بپوشانیم و کشاورزان شرق و غرب اصفهان ضمن برخورداری از رضایت نسبی در میزان آب توزیع شده، محصولات خود را که عمدتاً گندم بوده است، برداشت کردند.
احسانی برهم خوردن تعادل بین منابع موجود و مصارف حوضه را از علل اصلی ایجاد چالش در حوضه زاینده رود دانست و افزود: مصارفی که در حوضه زاینده رود در طول سالیان گذشته بارگذاری شده به حدی است که اگر با یک خشکسالی خفیف روبرو شویم، توزیع آب در بخش‌های مختلف با مشکل مواجه می‌شود.
وی در ادامه گفت: سیاست‌گذاری باید به سمتی پیش رود که بتوانیم مصارف را مدیریت کنیم وضمن بهینه‌سازی آن‌ها، استفاده از پساب تصفیه شده شهری را در بخش صنعت جایگزین کرده و به‌تدریج صنایع به جای استفاده از آب زاینده‌رود از پساب شهری استفاده کنند.
مدیرکل دفتر مدیریت بهم پیوسته منابع آب حوضه آبریز فلات مرکزی اظهار امیدواری کرد، آب مورد نیاز نیروگاه‌هایی که در حوضه زاینده‌رود قرار دارند، از این پس از پساب شهری تأمین شود.

پایان پیام

کد خبر : 20072 ساعت خبر : 3:13 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20072
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات