جلسه کانون ملی هماهنگی گردشگری تشکیل شد

اولین جلسه کانون ملی هماهنگی گردشگری با سه دستور کار و با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، اولین جلسه کانون ملی هماهنگی گردشگری سه شنبه ۲۴ خرداد  با حضور مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری، محمدرضا واعظ مهدوی معاون امور علمی و فرهنگی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، حسن قشقاوی، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران، احمد اصغری رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران، روسای تشکل‌های گردشگری و نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها برگزار شد.

در نخستین جلسه کانون ملی هماهنگی گردشگری، ارائه گزارش گردشگری جهان در سال ۲۰۱۵، ارائه گزارش وضعیت رویدادهای بین‌المللی گردشگری در ایران و بررسی چگونگی راهکارهای کاهش هزینه سفر در ایران به عنوان سه دستور جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

معاون رئیس جمهور در این نشست با اشاره به اینکه در فضای پسابرجام و فضای جدید اقتصادی و سیاسی کشور، اتفاقات مثبت و قابل توجهی در کشور شکل گرفته است، یادآور شد: امیدواریم با برگزاری ماهیانه جلسات کانون ملی هماهنگی گردشگری و با همفکری و هماهنگی بین دستگاه‌ها بتوانیم از ظرفیتهای صنعت گردشگری در فرآیند توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور بهره مند شویم.

سلطانی‌فر با یادآوری دستاورد بزرگ تاریخی جمهوری اسلامی ایران در رویارویی نابرابر با ۱+۵ و دستیابی به دو هدف، لغو تحریم‌ها و حفظ حقوق هسته‌ای، تصریح کرد: در ۵ ماه گذشته، شاهد حضور گروههای مختلف سرمایه‌گذاری از کشورهای مختلف بوده‌ایم، سرمایه گذارانی که به ایجاد تعامل و روابط جدی با ایران تمایل دارند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه گروه‌های بسیاری از کشورهای مختلف برای سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری وارد کشور شده‌اند، اضافه کرد: امروز وقت آن است تا با ایجاد هماهنگی، گام‌های اساسی‌تری برای رشد و توسعه گردشگری برداشته شود، ظرفیت‌های قانونی کانون ملی هماهنگی گردشگری، بستر بسیار مناسبی برای دستیابی به اهداف این صنعت است.

وی افزود: با وجود ظرفیت‌هایی که در حوزه‌های مختلف گردشگری اعم از فرهنگی-تاریخی، زیارتی، طبیعی و گردشگری سلامت در کشور ما وجود دارد، سهم ایران از اقتصاد گردشگری جهانی بسیار ناچیز است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اهداف پیش‌بینی شده در سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور برای صنعت گردشگری، گفت: ایران جزء ۱۵ کشور نخست جهان از لحاظ دارا بودن جاذبه‌های گردشگری است و سهم ما از اقتصاد گردشگری جهانی باید ۲ درصد باشد این در حالی است که سهم ما در حال حاضر نیم درصد است، ما برای رسیدن به ۲۰ میلیون گردشگر و دستیابی به هدف سند چشم انداز ۲۰ ساله، ۱۰ سال فرصت داریم و با توجه به اینکه در ۱۰ سال اول از این برنامه عقب هستیم باید با نرخ رشد ۸ تا ۱۲ درصد حرکت کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه دستیابی به اهداف و رشد و توسعه صنعت گردشگری، به همت، برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و همفکری و هماهنگی همه دست‌اندرکاران نیاز دارد، اضافه کرد: تمام دستگاه‌های دولت و سایر قوا از گردشگری حمایت می‌کنند و برای رشد و رونق این صنعت عزم جدی دارند.

سلطانی‌فر ادامه داد: از مهمترین موضوعاتی که باید برای توسعه صنعت گردشگری مورد توجه قرار گیرد، تسهیلات صدور ویزا، ساماندهی شبکه حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای، سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌های مناسب و آموزش نیروی انسانی مرتبط با گردشگری است که در تمامی این بخش‌ها اقدامات جدی و عملی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: صدور ویزای الکترونیک که تا قبل از پایان سال جاری فعال خواهد شد، افزایش زمان ویزای فرودگاهی از ۱۵ به ۳۰ روز، پیگیری فرآیند لغو روادید توسط وزارت امور خارجه از جمله برنامه‌هایی است که در بخش تسهیلات صدور ویزا انجام شده است، همچنین برقراری پروازهای جدید توسط ایرلاین ها، خرید هواپیماها و بازسازی شبکه حمل و نقل ریلی از جمله اقداماتی است که در بخش حمل و نقل در حال شکل گیری است.

معاون رئیس جمهور در ادامه به ایجاد زیرساخت‌های گردشگری اشاره کرد و گفت: در مدت ۲ سال گذشته ۳۳ هتل ۴و ۵ ستاره در کشور احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است، همچنین در حال حاضر ۸۰۰ هتل ۱ تا ۵ ستاره و هتل آپارتمان در نقاط مختلف کشور در دست ساخت است.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری با اشاره به برش کشوری هدف‌گذاری گردشگری خارجی اشاره کرد و افزود: میزبانی از ۳ درصد شیعیان جهان، ۱ درصد از مسلمانان جهان، یک درصد از گردشگران کشور چین و روسیه و همچنین گردشگران کشورهای اروپایی، ظرف ۱۰ سال آینده، ما را به رقم ۳۲ میلیون گردشگر می‌رساند، این هدفگذاری ما را به رقم ۲۰ میلیون گردشگر که در سند چشم انداز ۲۰ ساله پیش‌بینی شده است خواهد رساند.

در ادامه این نشست، نظرات و پیشنهاداتی نیز از طرف حاضرین مطرح شد.

محمدرضا واعظ مهدوی معاون امور علمی و فرهنگی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، در این نشست با بیان اینکه، گردشگری جزء محورهای مهم برنامه ششم توسعه کشور قرار گرفته است، تاکید کرد: اهداف توسعه صنعت گردشگری در سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین برنامه ششم توسعه مشخص شده است.

وی ادامه داد: بررسی و احصاء مشکلات، موانع، اقدامات اجرایی و اهداف کمی برای دستیابی به اهداف ضروری است.

واعظ مهدوی به آموزش مدیران، دست اندرکاران و استانداردسازی نیروی انسانی دخیل در صنعت گردشگری اشاره کرد و افزود: تشکیل کارگروهی برای پیگیری و دستیابی به راهکارهای عملی رفع موانع و مشکلات باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور علمی و فرهنگی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اضافه کرد: هرگونه تخلفی که در زمینه برخورد غیرقانونی با تورها و یا برگزاری سمینارها و کنفرانس‌های دولتی در فصل پرحجم سفر صورت می‌گیرد، پیگیری و رسیدگی می‌شود.

وی گفت: ایجاد حساب ملی گردشگری می‌تواند روش موثری برای اطلاع از اعداد و ارقام حاصل از صنعت گردشگری باشد.

حسن قشقاوی، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ، با اشاره با بیان اینکه در ۳ سال اخیر با حضور دکتر سلطانی‌فر اقدامات بسیار تاثیرگذاری در صنعت گردشگری کشور رخ داده است، تصریح کرد: ویزای الکترونیک تا شهریور ماه سال جاری عملیاتی می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر صدور ویزا بیش از ۵ روز به طول نمی‌انجامد اما با عملیاتی شدن ویزای الکترونیک این زمان به ۲۴ ساعت کاهش می‌یابد.

قشقاوی در زمینه لغو روادید با کشورهای مختلف بیان داشت: لغو روادید با کشورهایی مانند ارمنستان و گرجستان به صورت موردی اتفاق افتاده است، ما آمادگی خود را برای لغو روادید با تمامی کشورها اعلام کرده‌ایم و در حال پیگیری آن هستیم.

معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با بیان اینکه، پس از مباحثی که بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان صورت گرفت و همچنین با وجود طرح تصویب شده در کشور آمریکا، بنا بر آمار و ارقام هیچ ضربه‌ای به صنعت گردشگری کشور وارد نشده است، تصریح کرد: ما خودمان موظف به حمایت و همکاری با بخش خصوصی گردشگری می دانیم.

محمدحسن کرمانی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در این نشست با اشاره به اینکه موانع و مشکلات صنعت گردشگری باید در هماهنگی و همکاری بخش خصوصی و دولتی مرتفع شود، تصریح کرد: توجه به بحث تبلیغات یکی از مواردی است که در گردشگری کشور مغفول مانده است و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی با اشاره به دستور جلسه این نشست در خصوص راهکارهای کاهش هزینه گردشگری داخلی، گفت: بخش خصوصی تنها از هزینه تمام شده می‌تواند به گردشگران داخلی تخفیف ارائه دهد و در نهایت باید سود مشخصی نیز برای خود داشته باشد.

جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران، تشکیل کانون ملی هماهنگی گردشگری را از ضروریات توسعه این صنعت دانست و یادآور شد: برگزاری جلسات این کانون می‌تواند راهکار مفیدی برای حل مشکلات و موانع پیش روی صنعت گردشگری باشد.

وی در زمینه راهکارهای کاهش هزینه سفرهای داخلی افزود: ترویج فرهنگ استفاده از تور در کشور می‌تواند یکی از راهکارهای حل این مشکل باشد، در صورتی که مردم از تور استفاده کنند و همه اجزاء دخیل در اجرای تور نیز تخفیف‌هایی را اعمال کنند، سفرهای داخلی برای مردم ارزانتر خواهد شد.

احمد اصغری رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران، در این نشست، عدم تناسب عرضه و تقاضا را یکی از موانع موجود در توسعه صنعت گردشگری دانست و افزود: با توجه به فضای امروز کشور و ورود گردشگران، عدم وجود زیرساخت‌های مناسب می‌تواند آسیب‌زا باشد.

وی ادامه داد: ارائه وام‌های کم‌بهره، ارائه تسهیلات برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و آموزش نیروی انسانی از جمله برنامه‌هایی است که باید در اولویت قرار گیرد.

ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران، با اشاره به اینکه برای حل مشکلات صنعت گردشگری تمامی وزارتخانه‌ها و دستگاهها باید همکاری و هماهنگی داشته باشند، یادآور شد: در طول ۳ سال اخیر وزارت امور خارجه همکاری بسیار خوبی باجامعه تورگردانان داشته است.

وی ادامه داد: برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ها در فصل پرحجم سفر گردشگران خارجی به ایران، یکی از معضلات جدی توسعه این صنعت است، باید تدبیری اندیشیده شود تا اینگونه برنامه‌ها و مراسم‌ها به فصل‌های کم حجم سفر انتقال پیدا کند تا ما مجبور تا ملغی کردن تورها نشویم.

در پایان این جلسه معاون رئیس جمهور  و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  برگزاری ماهیانه جلسات این کانون را مورد تاکید قرار داد و گفت: تمامی دستگاهها در توسعه و رونق گردشگری نقش و جایگاه ویژه‌ای دارند، در چند سال اخیر ما شاهد همکاری و هماهنگی تمامی دستگاهها برای رشد این صنعت بوده‌ایم.

در این جلسه مقرر شد تا شرکت‌کنندگان، موضوعات و مسائلی را که باید در اولویت دستور جلسه کانون قرار گیرد به صورت کتبی اعلام کنند.

همچنین ارائه راهکارهای کاهش هزینه سفر برای گردشگری داخلی و خارجی از دیگر مواردی بود که مقرر شد اعضاء حداکثر تا ۱۵ تیرماه نظرات خود را در این رابطه ارائه دهند تا در جلسه آتی کانون ملی هماهنگی گردشگری مورد بررسی قرار گیرد.

پایان پیام

کد خبر : 20121 ساعت خبر : 1:33 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20121
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات