دود دسته سوم را جدی بگیریم

دکتر صادق‌نیت اعلام کرد: هر وعده مصرف قلیان به اندازه ۵۰ تا ۱۰۰ بار مصرف سیگار می‌تواند به فرد آسیب برساند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دکتر خسرو صادق‌نیت رییس مرکز سلامت محیط و کار در  نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت از قلیان به دلیل برداشت‌های غلطی که در مورد آن وجود دارد به عنوان یک خطر جدی برای افراد جامعه یاد کرد.

دکتر صادق‌نیت گفت: یکی از باورهای غلطی که درباره قلیان وجود دارد، در مورد تنباکوهای معطر استفاده شده در قلیان است که عده‌ای آن را کم‌ضرر و بی‌ضرر می‌دانند درحالی که باید توجه داشته باشیم که این تنباکوها به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در ترکیب آنها، اگر بیشتر از تنباکوهای سنتی ضرر نداشته باشند، کم ضررتر نیستند.

وی همچنین با اشاره به استفاده از مواد روان‌گردان در برخی از تنباکوها گفت: بسیاری از مرم از این موارد آگاهی ندارند و با ناگاهی خود همچنان قلیان را به جمع خانوادگی خود می‌برند.

رییس مرکز سلامت محیط و کار در مورد باورهای غلط درباره قلیان یادآور شد: باورهای غلط در مورد مخزن آب قلیان هم وجود دارد و عده‌ای بر این باورند که این آب دود حاصل از قلیان را تصفیه می‌کند در حالی که این آب هیچ نقشی در تصفیه دود ندارد و تنها آن را خنک می‌کند.

دکتر صادق‌نیت گفت: هر وعده مصرف قلیان ۵۰ تا ۱۰۰ برابر سیگار به افراد آسیب می‌زند و متاسفنه باورهای غلط در مورد آن موجب شده تا خانواده‌ها نسبت به آن بی‌تفاوت باشند.

وی با اشاره به دود دسته اول که خود فرد مصرف‌کننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد عنوان کرد: دود دست دوم نیز به همان اندازه برای اطرافیان زیان‌آور است و به آنهایی که از دخانیات استفاده نمی‌کنند و فقط در آن فضا قرار گرفته‌اند آسیب می‌زند.

وی همچنین به دود دست سوم اشاره کرد و یادآور شد: دود و دوده حاصل از مصرف دخانیات روی دیوار و زمین محل استعمال می‌نشیند و این دود دست سوم به خصوص برای کودکانی که نوپا هستند و مدام دست به زمین و دیوار می‌گیرند مضر است. زیرا مواد مضر از طریق پوست به بدن افراد منتقل می‌شوند.

دکتر صادق‌نیت در پایان ابراز امیدواری کرد تا بسته‌بندی توتون، تنباکو و سیگار، از حالت رنگی و جذاب به شکل ساده و آنچه در قانون آمده درآید تا جذابیت آن برای مصرف‌کننده کم شود.

پایان پیام

کد خبر : 19022 ساعت خبر : 1:49 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=19022
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات