سازه حفاظتی کاخ کوروش نصب می‌شود

سازه حفاظتی کاخ کوروش نصب می‌شود

با همکاری هیئت مشترکی از کارشناسان مرمت ایران و مرکز عالی حفاظت و مرمت رم، سازه حفاظتی روی ورودی و دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد تا پاییز امسال نصب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، در سومین فصل مشترک همکاری هیئت مرمت ایران و ایتالیا، سقف پوششی دو درگاه کاخ اختصاصی کوروش که دارای نقوش برجسته هخامنشی هستند، با استفاده از تکنولوژی‌های جدید بازطراحی و نصب می‌شود.

«حمید فدایی» مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اعلام این خبر افزود: در قالب تفاهم‌نامه‌ای که میان معاونت میراث فرهنگی با موسسه و مرکز عالی حفاظت و مرمت رم منعقد شده قرار است پس از مرمت‌هایی که در کف کاخ اختصاصی کوروش انجام شد، سقف‌های حفاظتی که هم اکنون روی دو درگاه دارای نقش برجسته قرار گرفته‌اند توسط هیئت ایتالیایی بازطراحی و در پاییز امسال نصب شوند.

او گفت: از آنجایی که نقوش برجسته‌ای که روی درگاه‌های کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد اهمیت بالایی دارد پیش‌تر یک سقف اضطراری بر روی درگاه‌ها نصب شده بود اما در حال حاضر با همکاری هیات مرمت ایتالیایی قرار است این سقف برداشته و پوششی مدرن‌تر و بزرگ‌تر روی این دو درگاه قرار بگیرد.

سازه حفاظتی کاخ کوروش نصب می‌شود

به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، این سازه جدید که توسط ایتالیایی‌ها ساخته می‌شود نه تنها درگاه و نقوش برجسته‌ها را در مقابل نزولات جوی محفوظ نگه می‌دارد که نقوش را از آسیب‌های احتمالی  و اشعه نور خورشید دور نگه می‌دارد. این در حالی است که سازه جدید به دلیل داشتن پوشش پلی کربنات کمک می‌کند که بخشی از انرژی خورشیدی جذب شود و شب‌ها یک نورپردازی خفیفی در این بخش از محوطه ایجاد شود.

آن‌طور که فدایی اعلام می‌کند، بخش عمده‌ای از اعتبار انجام این عملیات‌های مشترک مرمتی و حفاظتی در مجموعه جهانی پاسارگاد به ویژه حفاظت و مرمت درگاه‌های کاخ اختصاصی کوروش از سوی گروه ایتالیایی تامین می‌شود ضمن اینکه ما نیز برای اجرای همکاری‌ها اعتبار مناسبی را اختصاص داده‌ایم.

او تاکید کرد: در حال حاضر پروژه ساخت سازه و مراحل طراحی سقف روی درگاه‌های کاخ اختصاصی پاسارگاد انجام شده است. امیدواریم در فصل بعدی همکاری هیئت مشترک ایران و ایتالیا، سازه جدید نصب شود و به بهره‌برداری برسد.

پایان پیام

کد خبر : 20318 ساعت خبر : 3:35 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20318
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات