طاعون در پارک ملی لار

کشف لاشه چندین رأس قوچ و میش و کل و بز در چند ماه گذشته در پارک‌های ملی خجیر و سرخه‌حصار، باعث شد که اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اجرای طرح‌های کنترلی و پیشگیرانه بیماری‌های واگیردار را در مناطق تحت مدیریت در اولویت برنامه‌های حفاظتی خود قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، محمدهادی حیدرزاده در این خصوص گفت: پس از اینکه موج اول تلفات حیات وحش از نوع گونه کل و بز در پارک ملی خجیر در اسفند ماه سال گذشته به اتمام رسید، متاسفانه شاهد موج دوم این تلفات در اوایل سال در پارک ملی سرخه‌حصار بودیم.

وی با بیان اینکه بلافاصله پس ازکشف لاشه‌ها، اقدامات کنترلی لازم و پیشگیرانه از جمله ضدعفونی کردن آبشخورهای حیات وحش در این دو پارک به انجام رسید اظهار داشت: همزمان با اعلام علت تلف‌شدن حیات وحش منطقه به دلیل بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک توسط اداره کل دامپزشکی استان، اجرای طرح‌های کوتاه مدت و میان مدت کنترل و پیشگیری بیماری‌های واگیردار حیوانات اهلی و وحشی در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.

حیدرزاده ادامه داد: در این راستا و با توجه به مشاهده بیماری‌های طاعون نشخوارکنندگان کوچک و تب برفکی در بین دام اهلی طرح ویژه کنترل و پایش پارک ملی لار با هدف پیشگیری از بیماری‌های واگیردار از تاریخ ۱۲ الی ۲۰ خرداد ماه به انجام خواهد رسید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه این طرح با هماهنگی و همکاری دستگاهه‌ای مربوطه به اجرا در خواهد آمد تصریح کرد: فاجعه تلفات حیات وحش استان هیچگاه دور از ذهن نیست و برای کنترل این موضوع همواره همکاری و پشتیبانی سایر دستگاه‌ها و حتی مردم نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

وی افزود: در اجرای این طرح قطعاً محدودیت‌های ترددی از ۱۲ لغایت ۲۰ خرداد به پارک ملی لار صورت خواهد پذیرفت و به شهروندان اکیداً توصیه می‌گردد از مراجعه به این پارک جدا خودداری نمایند.

پایان پیام

کد خبر : 19426 ساعت خبر : 1:30 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=19426
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات