فروشنده می‌تواند بدون اصلاحیه اکران شود

حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی شامگاه سه‌شنبه ۴ خرداد از جشنواره کن فرانسه به ایران برگشت و درباره موفقیت فیلم «فروشنده» سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، وی که از جشنواره فیلم کن بازگشته است درباره اهدای دو جایزه از سوی این جشنواره به اصغر فرهادی و شهاب حسینی کارگردان و بازیگر فیلم «فروشنده» اینگونه سخن گفت: قبل از هر چیز به ملت عزیز ایران و همه کسانی که ایران را دوست دارند و همواره خواهان سربلندی ایران هستند موفقیت سینمای ایران را تبریک می‌گویم. جا دارد حضور سینمای ایران در جشنواره کن به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی هنری دنیا و موفقیت این عزیزان مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

ایوبی ادامه داد: به یقین بسیاری از کشورهای دنیا هستند که دوست دارند آثارشان در جشنواره کن حضور داشته باشد و حالا که می‌بینیم به نمایندگی از سینمای ایران، دو فیلم به بخش مسابقه راه پیدا می‌کند و یکی از آنها دو جایزه دریافت می‌کند باعث خوشحالی ما است.

وی با تاکید بر احترام جهانیان به سینما و سینماگران ایرانی گفت: ای کاش شما هم آنجا بودید و می‌دیدید که چقدر باشکوه از نام ایران یاد شد و این گروه نازنین چقدر خوب مردم فرهنگی متمدن و فرهیخته را نمایندگی کردند.

ایوبی تصریح کرد: بنده در این دو سال گذشته به دلیل گرفتاری‌هایی که داشتم نتوانستم در جشنواره کن حضور پیدا کنم اما با توجه به اینکه در این دوره از جشنواره ریاست این دوره عوض شد و علی القاعده این دوران مدیریتی برعکس کشورمان چندین سال طول می‌کشد دوست داشتم که زودتر به این جشنواره بیایم و برای آینده روابط خودمان اقداماتی را انجام دهم البته این احتمال را هم می‌دادم که امسال اتفاقات خوبی برای سینمای ایران می افتد.

رئیس سازمان سینمایی کشور با اشاره به اینکه فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی را قبل از رفتن به فرانسه دیده بوده است، عنوان کرد: من از همان زمان فکر می‌کردم که این فیلم توفیقات زیادی را در جشنواره کن حاصل می‌کند.

شبکه‌های مختلف جهان سینمای ایران را در صدر اخبارشان قرار دادند

ایوبی اضافه کرد: بنده بعد از اعلام خبر برنده شدن جایزه بازیگری و فیلمنامه‌نویسی فیلم «فروشنده» به طور مرتب شبکه‌های مختلف تلویزیونی را رصد می‌کردم و می‌دیدم که خبر اول همه شبکه‌های تلویزیونی معتبر اروپا، نام سینمای ایران بود و در حالی که خیلی‌ها به ویژه کشورهای عربی تلاش و هزینه‌های زیادی می‌کنند که نام ایران با ترور، جنگ و خبرهای ناخوشایند همراه باشد همین که می‌بینیم نام ایران با سینما و فرهنگ می‌آید همه باید خوشحال باشیم.

وی با اشاره به حضور سینمای ایران در جشنواره کن و نسبت برگزاری این جشنواره با جشنواره‌های داخلی تاکید کرد: همانطور که می‌دانید جشنواره کن امسال شصت و نهمین دوره خود را طی می‌کند. اینکه انتظار داشته باشیم که جشنواره‌ای هم تراز با جشنواره کن در ایران هم برگزار شود طبیعی است که موضوع زمانبری است. حتی کشورهای دیگری که جشنواره بزرگ دارند هنوز نتوانسته‌اند به تناسب جشنواره کن برسند. اینکه ما در عرصه بین‌المللی موفق باشیم موضوع خوشحال‌کننده‌ای است و حالا که همه در دنیا فکر می‌کنند در ایران جشن و شادی و سرور است باید نسبت به این ماجرا رویکرد مثبتی داشته باشیم.

چقدر خوب است ایران را با نام سینمای آن بشناسند

رئیس سازمان سینمایی در ادامه صحبت‌های خود گفت: وقتی نام ایران با سینما می‌آید همه باید خوشحال باشیم. شما نمی‌دانید وقتی اصغر فرهادی با نام ایران در سالن معرفی شد و مجری مراسم، ایران را کشور بزرگ سینمای جهان نامید چه حال خوبی به ما دست داد. مطمئن باشید این تصویری که از ایران نشان دادند نشأت گرفته از میزان فرهنگ بالای مردم این سرزمین است.

نمی‌دانم چرا عده‌ای سراغ نکات منفی می‌روند

ایوبی تصریح کرد: هر جشنواره، سیاست خاص خود را دارد البته در جشنواره کن امسال بنده متوجه شدم که سیاستگذاران این دوره از جشنواره نگاه ویژه‌ای به خانواده دارند و من نمی‌دانم چرا بعد از موفقیت سینمای ایران در چنین رویدادی به سرعت سراغ بخش‌های منفی می‌رویم و سعی می‌کنیم چیزهای منفی پیدا کنیم.

شورای پروانه نمایش تعیین می‌کند فیلم‌ها برای اکران نیاز به اصلاح دارند یا خیر

وی درباره اظهارات چند روز گذشته سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ممیزی و اصلاحات فیلم «فروشنده» هنگام اکران در ایران تصریح کرد: اولاً بنده معتقدم که شورای معتبر و بسیار مهمی با نام شورای پروانه نمایش در سازمان سینمایی داریم که چهره‌های شاخصی در آن عضو هستند و بهترین مرجع برای اظهارنظر و تصمیم گیری برای اکران فیلم‌ها محسوب می‌شوند. بنده تنها شورای صدور پروانه نمایش را مرجع اصلی برای اصلاحات و ممیزی می دانم.

از نظر من فیلم اصلاحیه‌ای نیاز ندارد

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: البته باید بگویم اگر نظر شخصی مرا بخواهید در همین‌جا اعلام می‌کنم که این فیلم هیچ اصلاحی نمی‌خواهد و آقای فرهادی به عنوان یک فیلمساز ایرانی همه آن قوانینی را که در نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه ساخت فیلم‌های سینمایی مدنظر دارد، انجام داده و به خوبی این نکات را رعایت کرده‌اند. بنده باز هم اعلام می‌کنم این فیلم را دوست داشتم و بر این باورم که فیلم «فروشنده» یکی از آثار درخشان اصغر فرهادی است. ما شورای پروانه نمایش داریم و بر این باورم که این شورا است که باید نظر نهایی را اعلام کند کما اینکه باز هم اعلام می‌کنم که فیلم آقای فرهادی مانند فیلم‌های دیگر هیچ اصلاحیه‌ای نمی‌خواهد.

ما ضدعرب نیستیم که مقابل تولید مشترک با آنها واکنش منفی نشان دهیم

رئیس سازمان سینمایی کشور درباره حاشیه پیش آمده در زمینه سرمایه‌گذاری قطری فیلم اصغر فرهادی نیز بیان کرد: تولید مشترک یکی از ارکان همیشگی حوزه سینما است و سئوالی که من در اینجا مطرح می‌کنم این است که آیا در ایران می‌خواهیم تولید مشترک داشته باشیم یا نه؟ تولید مشترک یعنی آوردن سرمایه‌های خارجی برای ساختن یک فیلم؛ یعنی همان اتفاقی که برای فیلم‌های دیگر می‌افتد. ما نژادپرست و ضد عرب نیستیم که بگوییم اگر سرمایه‌گذار فرانسوی و هلندی باشند اشکال ندارد اما اگر عرب باشد مشکل دارد و من نمی‌دانم چرا این سئوال مطرح می‌شود.

ایوبی با اشاره به اهمیت تولید مشترک فیلم با کشورهای دیگر که به ورود سرمایه بیشتر به کشور منجر می‌شود، گفت: اگر هدف ما این است که تولید مشترک رونق پیدا کند باید از چنین اتفاقاتی استقبال کنیم. البته در فیلم «فروشنده» تا جایی که من می دانم سرمایه گذار اصلی «ممنتو» از کشور فرانسه است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان سینمایی برای جایزه گرفتن فیلم آقای فرهادی رایزنی‌هایی را با جشنواره کن انجام داده یا خیر، پاسخ داد: جایزه فیلم «فروشنده» فقط به متعلق به اصغر فرهادی و عوامل این فیلم سینمایی است.

نتایج دیدار با رییس جشنواره فیلم کن

رئیس سازمان سینمایی کشور درباره اقداماتش طی روزهای استقرار در جشنواره کن گفت: سفر بنده به کن علاوه بر حضور شایسته سینمای ایران در این رویداد، دستاوردهای دیگری هم داشت که از جمله آن می‌توانم به دیدار با رئیس این دوره از جشنواره که چهره شناخته شده‌ای است اشاره کنم. دیدار ما دیدار بسیار خوبی بود که بنده متوجه شدم که آقای پی‌یر لسکور نگاه بسیار مثبتی به سینمای ایران دارد و قرار بر این شد که ایشان دعوت من را برای حضور در ایران بپذیرند که به طور حتم این حضور هم برای سینمای فرانسه و هم برای سینمای ایران مفید خواهد بود. در کنار این دیدار با جمعی از تهیه‌کنندگان سینمای فرانسه ناهار کاری داشتیم که قرار بر این شد که کارهای قابل توجهی را در این عرصه انجام دهیم که کلیت یکی از پروژه‌ها مشخص شد و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد.

عوامل فیلم «فروشنده» با رسانه‌های معاند گفتگو نکردند

ایوبی در پاسخ به سئوالی مبنی بر واکنش برخی از رسانه‌ها پیرامون نمایش فیلم «فروشنده» در جشنواره کن تصریح کرد: آیا تا حالا شده که ما یک جایزه از جشنواره‌های بین‌المللی گرفته باشیم اما حاشیه نداشته باشیم؟ به هر حال موضوع نقد مساله ای است که من هم از آن استقبال می‌کنم و آن را می‌پذیرم اما گاهی برخی از حرف‌ها موضوعات عجیبی را مطرح می‌کنند که انتظار آن را نداریم که البته برخی از این حرف‌ها از طرف سیاسیون زده می‌شود. وقتی دعوای سیاسی اتفاق می‌افتد من در مورد آن حرفی ندارم، اما گاهی افرادی که مدعی مدیریت سینما هستند حرف‌هایی می‌زنند که انتظار آن را نداریم. به هر حال شما باید در نظر بگیرید که افرادی چون شهاب حسینی، بابک کریمی، اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی افرادی هستند که کشور ایران را در این دوره از جشنواره نمایندگی می‌کردند. این را هم بدانید آنها در این مدت درخواست‌های زیادی برای مصاحبه داشتند که خیلی از آنها مربوط به دشمنان نظام و ضد انقلاب بود اما آنها کلمه‌ای سخن نگفتند تا نماینده شایسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران باشند اما متاسفانه می‌بینیم که برخی از سخنان که منصفانه نیستند باعث ناراحتی می‌شود.

پایان پیام

کد خبر : 19098 ساعت خبر : 1:22 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=19098
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات