مشاهده کتیبه بیستون با استفاده از دوربین ویژه

معاون میراث فرهنگی کشور از اقدامات جدید و خدمات پایگاه تاریخی بیستون به بازدیدکنندگان در جهت حفظ اثر تاریخی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، معاون میراث فرهنگی کشور پس از بازدیدی که به همراه مدیران خود از مجموعه جهانی بیستون داشت از افزایش خدمات گردشگری به بازدیدکنندگان با رعایت حفظ آثار تاریخی خبر داد.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور با اعلام این مطلب گفت: پس از بازدیدی که به همراه مدیران دفتر معاونت از مجموعه‌های تاریخی استان کرمانشاه داشتیم از یک سو، اهداف و اولویت‌های میراث فرهنگی در سال ۹۵ به طور مشخص بررسی و تعیین شد و از سوی دیگر وضعیت سایت‌های تاریخی این استان مورد ارزیابی قرار گرفت.

او گفت: درحال حاضر با توجه به ارزیابی‌های کارشناسان، مجموعه جهانی بیستون از وضعیت مناسبی برخوردار است. هر چند که در بخش‌هایی از جمله تملک سوله‌ها و کاربری آن‌ها اشکالاتی وجود داشت اما وضعیت آنها نیز پس از رایزنی‌هایی که با کارشناسان انجام گرفت به طور کامل مشخص شد.

به گفته طالبیان، هم‌اکنون سوله‌هایی که متعلق به مجموعه جهانی بیستون است قرار است تبدیل به فضاهایی برای تولید محصولات فرهنگی و معرفی سایت به بازدید کنندگان شود. به طوری که گردشگران پیش از آنکه از مجموعه بازدید کنند با تاریخ سایت باستانی بیستون آشنا شوند.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین از افزایش خدمات گردشگری در ورودی سایت تاریخی بیستون خبر داد و گفت: قرار است با توافقی که انجام گرفته خدمات گردشگران در ورودی سایت تاریخی بیستون افزایش پیدا کند و ظرفیت‌های بیشتری در اختیار بازدیدکنندگان قرار بگیرد.

آنطور که طالبیان خبر داد: بسیاری از مردم تمایل داشتند که کتیبه بیستون را از نزدیک مشاهده کنند. برای اینکه این فرصت در اختیار مردم قرار بگیرد اما آسیبی هم به نقش برجسته وارد نشود قرار شد مردم بدون آنکه به کتیبه نزدیک شود از پایین نقش برجسته با استفاده از دوربین ویژه این کتیبه را به سهولت مشاهده کنند.

معاون میراث فرهنگی با ابراز امیدواری از انتشار طرح جامع بیستون در آینده نزدیک افزود: همزمان با افزایش خدمات گردشگری در پایگاه جهانی بیستون قرار است به زودی کتاب فعالیت‌های بیستون و طرح جامع بیستون آماده شود که به محض آماده شدن کتاب و طرح جامع بیستون در دسترس متخصصان و عموم قرار می‌گیرد.

پایان پیام

کد خبر : 20435 ساعت خبر : 4:33 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20435
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات