پیگیر اقدام بین‌المللی برای مقابله با گردوغبار هستیم

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ریزگرد‌های چند روز اخیر منشاء خارجی از عراق و سوریه دارد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، معصومه ابتکار در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در یک سال اخیر مشغول مستند سازی کامل وقایع برون مرزی برای اعلام اعتراض رسمی به دولت عراق و عربستان و ارائه به سازمان‌های بین‌المللی از طریق وزارت امور خارجه هستیم.

وی با بیان اینکه رایزنی‌های بسیاری با عراق برای اجرایی کردن توافق نامه‌های امضا شده از سال ۹۲ صورت گرفته است گفت: متاسفانه شرایط ناپایدار دولت عراق، حمله تکفیری‌ها و داعش فرصت اجرایی شدن این توافق نامه‌ها را گرفت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به پیشنهاد ایران پارسال قطعنامه در مجامع سازمان ملل تصویب و بر اساس آن دبیرکل سازمان ملل مکلف شد در گزارشی کانون‌های گردوغبار را در دنیا مشخص و اعلام کند.

ابتکار گفت:‌ یک ماه پیش هم گزارش دبیرکل سازمان ملل ارائه شد و هم‌اکنون این گزارش در حال تدوین نهایی است و به نظر می‌رسد تا یک ماه آینده منتشر شود.

وی افزود: با انتشار این گزارش برنامه اقدام بین‌المللی با ساز و کار فنی مناسب و مشخص شدن پشتیبان‌ها بر اساس مدیریت سرزمین تدوین خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:‌ جنگ و ناامنی و خشکسالی ناشی از اقدامات ترکیه در عراق در کنار گرم شدن زمین در منطقه غرب آسیا از جمله علت‌های ایجاد کانون‌های ریزگردهاست.

ابتکار افزود: دولت قبل پیشنهاد کرده بود برای حل این مسئله صندوقی منطقه‌ای تشکیل شود که برخی کشورها از جمله عربستان با آن مخالفت کردند.

وی گفت: با پدیده ریزگردها همچون بحران برخورد می‌کنیم و به همین خاطر است که با مصوبه دولت کارگروهی در وزارت کشور به این مسئله می‌پردازد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه کانون‌های داخلی ایجاد ریزگردها در سه سال گذشته در ۱۵ استان کشور شناسایی شده است افزود: کار شناسایی دیگر کانون‌ها در استان‌های باقی مانده در حال انجام است.

ابتکار با بیان اینکه کانون‌های بسیار بحرانی کشور در وسعتی بالغ بر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار وجود دارد گفت: وسعت این کانون‌ها نشان می‌دهد که مقابله با آنها نیازمند مدیریت ملی برای احیای تالاب‌ها، حفظ مراتع کنونی و مقابله با بیابان‌زایی است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اعتبارات و امکانات موجود اقدامات خوبی در زمینه مقابله با ریزگردها و کانون‌های آن صورت گرفته است افزود: احیای تالاب هورالعظیم از اقدمات مهم دولت بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پنجمین دریاچه این تالاب احیا شده و هورالعظیم دیگر کانون بحران برای خوزستان نیست.

ابتکار افزود: مسئول اصلی مقابله با ریزگردها کارگروه مدیریت بحران مستقر در وزارت کشور است که چندین دستگاه در آن دخیل هستند.

وی گفت: یکی از این دستگاه‌ها هواشناسی است که باید تا ۴۸ ساعت قبل پیش بینی وقوع غباروگرد را اعلام کند که برای این کار نیازمند تجهیزات جدید و پیشرفته‌تر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این سازمان مسئولیت وضعیت سنجش هوا را در مواقع بحرانی عهده دار است و هم اکنون در تمامی استان‌ها دستگاه سنجش ذرات در وضعیت گرد و غبار به صورت بر خط وجود دارد.

ابتکار گفت: با توجه به امکانات و اعتبارات موجود در زمینه مقابله با ریزگردها اقدامات خوبی شده است اما در صورت بهبود شرایط عمومی و بودجه کشور امکان انجام کارهای بیشتر و بزرگ‌تر وجود دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: یکی از اقدامات خوب دولت یازدهم در احیای تالاب‌ها احیای دریاچه ارومیه است که مساحت کنونی آْن ۵ برابر مساحت پارسال این دریاچه در همین موقع است.

وی تصریح کرد: دولت در صدد است تعادل سرزمینی بین آب و خاک را در کشور برقرار کند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ریزگردها علاوه بر تاثیری که بر محیط زیست این استان دارند بر سلامت مردم محصولات کشاورزی و اقتصاد بازار نیز تأثیر گذارند.

عبدالرضا مصری افزود:‌ از بین رفتن تالاب‌ها و جنگل‌های کرمانشاه از جمله عوامل ایجاد کانون‌های بحران در این استان است.

وی گفت: هیچ اقدامی برای احیای تالاب‌ها و جنگل‌های از بین رفته کرمانشاه و مقابله با بیابان‌زایی در این استان صورت نگرفته است.

پایان پیام

کد خبر : 20404 ساعت خبر : 1:49 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20404
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات