کشف مدارکی از پادشاهی ماد در شمال شرق ایران

دستاوردهای جدید پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه ریوی نشان می‌دهد دشت سملقان یکی از مناطق مهم پادشاهی ماد در شمال شرق ایران بوده است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، محمدجواد جعفری سرپرست هیئت باستان‌شناسی محوطه ریوی گفت: “ریوی” نام یک محوطه تاریخی بزرگ از دوران آغاز امپراطوری هخامنشی در شمال خراسان است که تا کنون دو فصل پژوهش‌های باستان‌شناسی در آن انجام شده است.

 وی افزود: از ابتدای خرداد ماه سال جاری فصل سوم این پژوهش‌ها با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی و پژوهشکده باستان شناسی و همکاری موسسه باستان شناسی آلمان آغازشد.

 به گفته جعفری، در روند کاوش‌هایی که در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ در محوطه تاریخی ریوی انجام شد نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ به‌دست آمد که از حدود ۹۰۰ سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی  حدود ۱۵۰۰ سال تداوم استقراری داشته است.

وی بااشاره به وسعت این محوطه در دوران هخامنشی که به بیش از ۱۱۰ هکتار می‌رسیده گفت: به نظر می‌رسد که ریوی یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است.

جعفری در ادامه افزود: از دیگر موارد مهم  باستان شناسی در این محوطه  وجود شواهد و مدارکی از قلمرو پادشاهی ماد است.

 به گفته وی، حدود سه هزار سال پیش در بخش‌های مختلف ایران قلمروهای پادشاهی مختلفی وجود داشت که همواره با یکدیگر در جنگ و یا تعامل بودند و یکی از این قلمروها، پادشاهی ماد در حدود آذربایجان فعلی بود که امپراطوری آشور را در هم شکست و قلمرو خود را به غرب و شرق گسترش داد.

این باستان‌شناس گفت: یکی از مناطقی که اطلاعات کمی از حضور پادشاهی ماد در آن وجود داشت بخش‌های شمال شرقی ایران بود اما دست‌آوردهای جدید پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه ریوی نشان می‌دهد دشت سملقان یکی از مناطق مهم این امپراطوری در شمال شرق ایران بوده است.

به گفته وی از وسعت محوطه ریوی در دوران ماد هنوز اطلاعات کافی به‌دست نیامده اما در دوران هخامنشی این محوطه همچنان مرکز جمعیتی مهم منطقه با وسعت شهری بوده است.

جعفری افزود: از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان شناسی مختلفی از محوطه ریوی به‌دست آمده که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه است.

وی گفت: با توجه به شواهد باستان‌شناختی، “ریوی” یکی از مهمترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدفمند در آن می‌تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.

 محوطه تاریخی ریوی در نزدیکی روستای نجف و ۵ کیلومتری غرب شهر آشخانه در استان خراسان شمالی قراردارد.

با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با حمایت پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه باستان‌شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان “پروژه باستان‌شناسی ریوی” برای کاوش و مطالعات باستان‌شناسی به مدت ۷ سال برنامه‌ریزی کرد که دو فصل آن در سالهای ۹۱ و ۹۳  با فعالیت‌های تعیین عرصه و حریم و لایه‌نگاری انجام گرفت و فصل سوم با همکاری باستان‌شناسان آلمانی از خرداد ماه امسال با هدف بررسی ژئوفیزیک و مطالعات آزمایشگاهی شروع شد.

 مجوز فصل سوم پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه ریوی توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

پایان پیام

کد خبر : 20130 ساعت خبر : 1:52 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20130
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات