گلونی

۸۰درصد مواد تنباکوها، مواد غیر دخانی است

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ستاد کشوری پیشگیری و کنترل دخانیات با دستور قانون تشکیل شده که مسئولیت آن بر عهده وزیر بهداشت است و از دیگر اعضای این ستاد می‌توان به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، کشور و صنعت، معدن و تجارت، نماینده سازمان صدا و سیما و نیروی انتظامی، دو نفر از نمایندگان مجلس و بخش خصوصی اشاره کرد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دکتر علی‌اکبر سیاری صبح امروز در حاشیه دهمین جلسه ستاد کشوری پیشگیری و کنترل دخانیات که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به نهمین جلسه این ستاد در شهریور ۹۳ و تصویب ۶ مصوبه در آن جلسه، اظهار داشت: امروز گزارشی از وضعیت اجرای مصوبات جلسه قبلی در ستاد و دستگاه‌های عضو ارائه شد و امروز نیز مصوباتی داشتیم که امیدوارم مصرف دخانیات در کشور کاهش یابد.

وی با بیان اینکه برخی از اماکن مجوز ارائه دخانیات و قلیان را دارند و برخی نیز بر خلاف قانون و فقدان مجوز، اقدام به چنین کاری می‌کنند، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز اصناف به وضعیت عاملین فروش یا عرضه دخانیات و قلیان رسیدگی کنند. در مرحله نخست بنا شد که با اماکن فاقد مجوز برخوردهای لازم شود که خوشبختانه با همکاری اصناف، نیروی انتظامی و دانشگاه‌های علوم پزشکی موفقیت‌های خوبی را به دست آورده‌ایم.

دکتر سیاری ضمن تاکید بر مضرات بسیار زیاد مصرف قلیان در مردم، گفت: ۸۰ درصد از موادی که در قلیان وجود دارد، مواد غیر دخانی است و به عبارتی تنباکو نیست و مواد شیمیایی هستند که شامل فلزات سنگین، مواد حشره کش و  ترکیبات بنزنی است.

وی افزود:  ثابت شده که اگر فردی ۳ تا ۵ سال، بنزن مصرف کند، در مدت ۳ تا ۱۵ سال احتمال سرطان خون در این فرد بسیار بالا است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت از پیدا کردن مواد روانگردان در قلیان‌های معطر خبر داد و گفت: به پدر و مادرها اعلام می‌کنم که از فرزندان و جوانان خود به ویژه در زمان تفریحات مراقبت کنید زیرا وزارت بهداشت کشف کرده که برخی از مراکز عرضه قلیان، مواد روانگردان به قلیان اضافه می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: با همکاری قوه قضاییه و نیروی انتظامی به مراکزی که فاقد مجوز عرضه مواد دخانی و قلیان هستند، ابتدا تذکر و اخطار می‌دهیم و در صورت عدم جمع آوری قلیان و ادامه فعالیت، آنها را پلمپ می‌کنیم و تا کنون از حدود ۸ هزار مورد از اماکن کشور، تعهد گرفته شده است.

دکتر سیاری یکی از مواد قانونی و مصوبات ستاد کشوری پیشگیری و کنترل دخانیات را عدم ارائه دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال و ممنوعیت مصرف آن در اماکن عمومی عنوان کرد و افزود: قانون و اعمال آن ممکن است متفاوت باشد  زیرا ما مردم قانون‌گریزی هستیم و باید اول قانون را بدانیم و به آن عمل کنیم اما این تقاضا باید از سوی مردم مطرح شود.

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل