آماده‌سازی میدانی معبد آناهیتا

معاون میراث فرهنگی کشور با تاکید به اینکه معبد آناهیتا یکی از سایت‌های تاریخی کشور است که هم اکنون در فهرست موقت میراث جهانی قرار دارد اعلام کرد: از آنجایی که معبد آناهیتا در کنگاور در فهرست موقت میراث جهانی است و یکی از سایت‌های مهم کشور محسوب می‌شود برای پیشبرد فرآیند پرونده لازم است که هر چه سریعتر آماده‌سازی میدانی این معبد در دستور کار قرار گیرد.

 به گزارش پایگاه خبری گلونی، معبد آناهیتا به‌عنوان یکی از بزگترین بناهای سنگی در ایران در شهر کنگاور و در استان کرمانشاه قرار دارد. گفته می‌شود معبد آناهیتا دومین بنای سنگی ایران پس از تخت جمشید است که همواره مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی، باستان‌شناسان و پژوهشگران قرار می‌گیرد.

با این وجود «محمدحسن طالبیان» معتقد است که ساماندهی و حفاظت از این محوطه تاریخی باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به ثبت معبد آناهیتا در فهرست آثار موقت جهانی می‌گوید: معبد آناهیتا در کنگاور یکی از سایت‌های مهم ایران به شمار می‌رود و از آنجایی که این سایت تاریخی در فهرست آثار موقت قرار دارد لازم است که آماده سازی میدان این محوطه هر چه سریعتر انجام بگیرد.

به گفته طالبیان، در سال‌های گذشته اقدامات بسیاری باید برای ساماندهی محوطه انجام می‌گرفت از جمله ساماندهی سقف امامزاده‌ای که در آن محدوده است. با توجه به اینکه هیچ نهادی با توسعه امامزاده مخالف نیست اما سقف آن باید با هماهنگی اداره اوقاف استان بازطراحی شود و متناسب با شان امامزاده و این سایت تاریخی باشد.

او گفت: لازم است هر چه سریعتر اقدامات مربوط به پاکسازی گیاهان و علف‌های هرز در محوطه انجام بگیرد و در مرحله بعد نیز خدمات مربوط به گردشگران مثل مسیر بازدیدکنندگان، اطلاع‌رسانی، نصب تابلو، تجهیز کارگاه و پایگاه برای شروع کارگاه‌های مرمتی آغاز شود.

آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور می‌افزاید: پس از آنکه اقدامات مربوط به خدمات گردشگران در محوطه انجام شد پیش بینی شده تا ساختمان‌هایی که داخل محوطه وجود دارند آزادسازی و تملک شوند. به طوری که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پس از تملک این بناها قرار است خدمات پشتیبانی مجموعه در آنجا استقرار پیدا کند.

طالبیان همچنین از تهیه نقشه‌های منظری معبد آناهیتا خبر داد و گفت: ترمیم حصار پیرامون معبد و همچنین تهیه نقشه و طرح جامع منظری از جمله فعالیت‌هایی است که امید می‌رود در برنامه‌ای بلند مدت انجام گیرد.

پایان پیام

کد خبر : 20500 ساعت خبر : 2:30 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20500
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات