امضای تفاهم‌نامه پروژه VOD

حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در مراسم امضای تفاهم‌نامه پروژه VOD عنوان کرد VOD رفیق رسانه ملی است و نمی‌توان آن را به عنوان یک رقیب برای آن دانست.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از مهر، صبح امروز سه شنبه اول تیرماه مراسم امضای تفاهم‌نامه پروژه VOD بین موسسه رسانه‌های تصویری، نمایندگان شورای عالی تهیه‌کنندگان و شرکت‌های تجمیع کننده محتوا و خدمات ویدیوئی با حضور حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری و نمایندگان شورای عالی تهیه‌کنندگان و شرکت‌های تجمیع‌کننده محتوا و خدمات ویدیوئی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مصطفی ابطحی گفت: به دلیل گسترش تحولات و تغییرات در حوزه فناوری و اطلاعات، امروزه امکان انتقال محتوای تصویری و صوتی با حجم بالا بر بستر اینترنت فراهم شده است. این در حالی است که این قابلیت در کمتر از ۱۰۰ سال گذشته به وجود آمده که محتوای تصویری و ویدیوئی توسط اینترنت انتقال پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: با این تحول، تجارت خوبی در جهان شکل گرفته است و ما هم به دنبال آن هستیم که بتوانیم این پروژه را در کشور اجرایی کنیم. امروز تولیدکنندگان محتوا و دوستانی که شرکت‌های تجمیع‌کننده محتوا را بر عهده دارند، دور هم جمع شده‌اند تا بتوانیم این فناوری را به مرحله اجرا برسانیم. ما در ایران محتویات هنری و فرهنگی خوبی داریم که شکوه آن موجب حیرت همه مخاطبان جهان می‌شود. به همین دلیل باید شرایطی را فراهم کنیم تا این محتویات به راحتی در دسترس مخاطب آثار فرهنگی و هنری ایران قرار داده شود.

وی با اشاره به اینکه تا چه زمانی می‌توان منتظر بود تا شرکت‌های تجمیع‌کننده خارجی محتوا و اطلاعات، آثار ایرانی را دسته بندی کنند و در اختیار مخاطب قرار دهند، بیان کرد: درصدد هستیم سامانه‌ای فراهم کنیم که محتوای ایرانی آن در اختیار مخاطب داخلی و خارجی قرار گیرد. موسسه رسانه‌های تصویری به عنوان نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی فضای وب در کشور تلاش می‌کند تا این طرح را اجرایی کند. در این زمینه نهادهای دیگری مثل وزارت فناوری و اطلاعات، شورای عالی فضای مجازی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ما همکاری و همراهی کرده‌اند.

ابطحی گفت: امیدوارم بتوانیم با استفاده از این تکنولوژی، عقب ماندگی فرهنگی خود را در حوزه ارائه تصویر به جهان جبران کنیم. کمیته سیاست‌گذاری محتوا برای این شکل گرفته است که با حضور نمایندگانی از شورای عالی تهیه‌کنندگان و شرکت‌های تجمیع‌کننده، آثاری که قرار است توسط ویدئو در اختیار مخاطب قرار گیرد، مورد بررسی قرار دهد. همچنین در این شورا مسائلی مانند قیمت‌گذاری محتوا و ارزش افزوده، نسبت محتوای داخلی و خارجی و بازاریابی محتوا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در ادامه این مراسم، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی گفت: آنچه که امروز رخ می‌دهد ثمره عقل و خرد جمعی است. دوستانی که در این پروژه حضور داشتند از روز نخست این طرح را مورد بررسی قرار داده و اجرا کردند و با سینماگران و بخش خصوصی در جلسات بسیاری مشورت کردند و قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است. من از بخش خصوصی تشکر می‌کنم که برای اجرایی شدن چنین طرحی قدم برداشت و بی‌شک این طرح می‌تواند از نظر اقتصادی تاثیرگذار باشد و گامی برای آرمان‌های مردم باشد که حرف اول آنها فرهنگ و هنر کشور است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: اگر نگران تهاجم فرهنگی هستیم و اگر نگران ولنگاری فرهنگی در کشور هستیم که واقعاً هم باید باشیم، باید نیروهای لازم را فراهم کنیم تا مردم ایران چه در داخل و چه در خارج از کشور، بتوانند از امکانات فرهنگی استفاده کنند. در واقع مردم ایران قدرت تصویر‌سازی بالایی دارند و این توان از پشتوانه تاریخی چندهزار ساله تمدن، شعر وادب ما نشأت گرفته است. ما در حوزه تصویرسازی محتوای سینمای ایران در جهان قدرت بسیار خوبی داریم و این نوع تصویرسازی می‌تواند به نوعی مقابله با تهاجم فرهنگی در کشور باشد. با استفاده از طرح VOD مردم می‌توانند به این تولیدات دسترسی داشته باشند و ایرانی‌های خارج از کشور نیز که محصولات ایرانی را همیشه پیگیری می‌کنند، می‌توانند به راحتی از این محصولات استفاده کنند.

وی ادامه داد: ما باید شرایطی را فراهم کنیم که ایرانی‌های خارج از کشور از مام وطن جدا نشوند و برای رسیدن به این هدف، باید برای حفظ فرهنگ کشور تلاش کنیم. وقتی کالای ایرانی در دسترس مخاطب ایرانی خارج از کشور قرار بگیرد، بی‌شک ترجیح می‌دهد که از این محصولات استفاده کند.

رئیس سازمان سینمایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: این شب‌ها مردم از ماهواره‌ها و شبکه‌های خارجی فاصله می‌گیرند و در صف سینماها قرار می‌گیرند. این انتخاب نشان می‌دهد که مرم ترجیح می‌دهند فیلم‌های ایرانی را ببینند. می‌توان گفت که موفقیت سینمای ایران، موفقیت نظام جمهوری اسلامی است و موفقیت VOD نیز می‌تواند به همین شکل تعبیر شود.

ایوبی با اشاره به دلنگرانی‌هایی که برای اجرای برخی از طرح‌های فرهنگی در کشور به وجود می‌آید، گفت: قرار نیست که هر نوع محتوایی در VOD ارائه شود. در این پروژه تنها محتوای فرهنگی و هنری ارائه می‌شود که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفته باشد. VOD رفیق رسانه ملی است و نمی‌توان آن را به عنوان یک رقیب برای آن دانست. من تائید می‌کنم که VOD رقیب هیچ رسانه‌ای نیست و تنها یک فضای مجازی برای ارائه کالایی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: رفع بسیاری از نگرانی‌ها و حس فرهنگ ملی هزینه بسیاری دارد. البته که چنین نگرانی‌هایی در حوزه ولنگاری‌های فرهنگی در اروپا نیز وجود دارد. آنها هم در مقابل تهاجم فرهنگی امریکا به زانو درآمده‌اند و ایران تنها ملاکی است که تنها مصرف کننده کالای ملی خود است. در واقع ما نیازمند یک عزم ملی و سیاسی هستیم و همه باورمندان به فرمایشات مقام معظم رهبری باید در کنار هم جمع شوند تا بتوانیم نگرانی‌های فرهنگی و هنری کشور را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: هرچند بودجه فرهنگ و هنر ایران بسیار کم است اما ما می‌توانیم با همین بودجه کم، شرایط مناسب برای ارتقا فرهنگ و هنر کشور را فراهم کنیم. من مطمئن هستم که نگاه جهان شرق و جهان اسلام به ما است. هرچند که ممکن است نگرانی‌هایی از سوی جامعه متدین کشور در زمینه فرهنگ و هنر به خصوص پروژه VOD وجود داشته باشد و آنها نگران این باشند که ما در این عرصه بازنده شویم و برنده این پروژه کالای امریکایی باشد، اما فکر می‌کنم اگر کسی ایران، اسلام و محتویات تولید ایرانی را بشناسد، دیگر نگران هیچ چیز نخواهد بود.

رئیس سازمان سینمایی گفت: من بر این باور هستم که جهان غرب مصرف‌کننده کالای فرهنگی است. زمانی که جهان غرب عاشق مولانا، حافظ و سعدی است و غرب کتاب‌های آنها را روی سر خود می‌گذارد، سینماگران ما نمی‌توانند این آثار را به زبان تصویر برای مخاطب غربی به تصویر کشند.

علیرضا داود‌نژاد نماینده شورای عالی تهیه‌کنندگان در بخش دیگری از این مراسم توضیح داد: زمانی ما یک بلیت می‌خریدیم و می‌رفتیم سینما و از طریق آن وارد یک جهان دیگر می‌شدیم، زمانی هم که از سینما خارج می‌شدیم دیگر آن آدم سابق نبودیم. در واقع سینما به ما خیره شده است و امروز ما از خلال مانیتور با هم ارتباط برقرار می‌کنیم و جهان و تاریخ در همین قاب رخ می‌دهد. قدرت امروز جهان توسط دیجیتال توزیع می‌شود. در واقع می‌توان گفت کلیک در فضای اینترنتی یک قدرت است و کسی بیشتر کلیک می‌خورد که محصول فراگیرتر و اثرگذارتری داشته باشد. محصولی که دانایی سینمایی داشته باشد.

این تهیه‌کننده و کارگردان سینما توضیح داد: امروزه ما هم نیروی انسانی خلاق و هم مردمی که محصولات سینمایی ایران را دوست دارند، در اختیار داریم اما مسئله اینجاست که چرا مخاطب ایرانی پای کالای ما نمی شیند. در واقع مخاطب ایرانی در اختیار تولید کننده خارجی است و ما در زمینه جذب مخاطب با مشکل مواجه هستیم.

وی ادامه داد: من در مورد استاندارد سینمای ایران صحبت می‌کنم نه در مورد استاندارد صنعت خودرو در کشور. سینمای ایران از نظر استاندارد در سطح بالایی قرار دارد و تولیدات قابل توجهی را در این زمینه به مخاطب ارائه می‌کند اما باز هم مخاطب ما از محصولات خارجی استفاده می‌کند.

این تهیه‌کننده سینما با اشاره به اینکه با مطرح شدن طرح VOD بسیار وحشت کردم و می‌ترسیدم که این طرح به سینمای ایران صدمه بزند، بیان کرد: خوشبختانه مجریان این طرح به ما این اطمینان را دادند که هیچ اتفاق بدی برای سینمای ایران رخ نمی‌دهد بلکه میلیون‌ها کلیک برای محصولات سینمای ایران خورده می‌شود و من فکر می‌کنم با این تفاهم‌نامه، نهضت تولید محتوا در کشور انجام می‌شود.

عالمی مدیر عامل شرکت ایلا نرم‌افراز به عنوان نماینده شرکت‌های تجمیع‌کننده محتوا گفت: این طرح اجازه می‌دهد تا محصولات فرهنگی با کمترین هزینه در اختیار مخاطب داخلی و خارجی قرار گیرد. تمرکز ما ارائه محتوای ایرانی است و بر اساس آمار به دست آمده در داخل و خارج از کشور چنین محتوایی با مخاطب بالایی همراه است.

وی تاکید کرد: ما در حال حاضر آماده ارائه محتوای فرهنگی کشور به سراسر دنیا هستیم و تاکید می‌کنم که هیچ گونه محدودیت در حجم محتوا برای ارائه به مخاطب نداریم.

لهراسبی‌نژاد مدیرعامل شرکت بهسیما نیز بیان کرد: در تفاهم نامه‌ای که امروز بین ما و شورای عالی تهیه‌کنندگان بسته می‌شود، تدابیر خوبی برای حفظ و صیانت از حقوق تهیه‌کنندگان سینما در ایران در نظر گرفته شده است و در این زمینه جای هیچ نگرانی برای اهالی سینما نیست و امیدوارم با اجرای این طرح شاهد رشد اقتصاد فرهنگی در کشور باشیم.

منوچهر شاهسواری تهیه کننده سینما نیز توضیح داد: سینمای ایران طی دو سال گذشته توانست خود را ثابت کند. اصلی‌ترین حرف این تفاهم‌نامه این است که ما یک فرصت به دست آورده‌ایم تا بتوانیم به خوبی از آن استفاده کنیم. اگر این فرصت به خوبی استفاده نشود، ضربه اصلی به فرهنگ می‌خورد و اگر موفق شویم، مرزهای فرهنگی کشور را به وسعت جهان ارائه می‌دهیم. این تهیه کننده تاکید کرد: در واقع VOD به نوعی پرتاب شدن محتوای ایرانی به سراسر جهان است. ما نیازمند حمایت جدی سازمان صدا و سیما هستیم و هر اتفاق خوب فرهنگی که در هر گوشه کشورمان رخ می‌دهد، متصل به نظام است و همه باید برای موفقیت آن تلاش کنند.

شاهسواری در پایان گفت: برای جذب مخاطب، VOD نیازمند تنوع محصولات است که این تنوع تنها شامل آثار سینمایی نیست و ما باید فیلم‌های کوتاه، داستانی و حتی کلیپ‌هایی که توسط جوان‌ها ساخته می‌شود را نیز مورد بررسی قرار داده و در این پروژه ارائه کنیم.

پایان پیام

کد خبر : 20507 ساعت خبر : 2:55 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20507
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات