بررسی‌های دیرین اقلیم‌شناسی در پاسارگاد

مطالعات دیرین اقلیم‌شناسی و زمین باستان‌شناسی در دشت پاسارگاد، براساس تفاهم‌نامه همکاری مشترک هیئت باستان‌شناسی ایران و فرانسه انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: براساس مطالعاتی که در دشت پاسارگاد در زمینه‌های مختلف مورفولوژی دشت و زیرساخت هیدرولیکی آن، زمین‌شناسی منطقه، وضعیت اولیه پوشش گیاهی در محوطه، کشاورزی باستان، شرایط آب و هوایی و غیره انجام شد وضعیت محیط زیست پاسارگادِ دوره هخامنشی مورد ارزیابی علمی قرار می‌گیرد.

 به گفته وی، سرپرستی مشترک تیم ایران و فرانسه با سباستین گندت و کوروش محمدخانی است که گروه تحت سرپرستی آنها دارای تخصص‌های زمین باستان شناسی، متخصص هیدرولوژی، دیرین گیاه‌شناس و متخصص آنالیز گرده‌های گیاهان  هستند که از مرکز خاورمیانه باستان دانشگاه لیون ۲ فرانسه و مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه در این برنامه شرکت دارند.

 فدایی افزود: با انجام این مطالعات ضمن ارائه تصویری از گذشته دشت پاسارگاد، نقشه زمین باستان‌شناسی محوطه با جزییات ژئومورفولوژی آن نیز تهیه خواهد شد.

 به گفته وی، انجام این مطالعات چشم انداز درستی از ظرفیت‌های زیست محیطی منطقه برای الگوی شهری پاسارگاد در دوره باستان در اختیار می‌گذارد و  بازسازی چشم‌انداز هخامنشی پاسارگاد و قلمرو آن را ممکن می‌کند.

 فدایی افزود: این مطالعات درکنار اندازه‌گیری‌های ژئوفیزیکی که در فصل گذشته توسط هیئت مشترک آغاز شددر ارائه شناخت امروزی و شفاف‌تر ما نسبت به شهر پاسارگاد و از جمله ارائه الگوی سکونتگاهی آن مؤثر خواهد بود.

 براساس تفاهم‌نامه همکاری مشترک هیئت باستان‌شناسی ایران و فرانسه مطالعات دیرین اقلیم‌شناسی و زمین باستان‌شناسی در دشت پاسارگاد، به مدت ۱۰ روز به طول انجامید.

پایان پیام

کد خبر : 20891 ساعت خبر : 1:48 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20891
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات