برنامه مدیریت سرو ملی ابرکوه کتاب شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد از انتشار کتاب خلاصه برنامه مدیریت و تصمیم‌های فنی و اجرایی سرو ملی ابرکوه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، سیدحسین سادات موسوی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد با اعلام این خبر، گفت: این کتاب شامل خلاصه برنامه مدیریت و تصمیم‌های فنی و اجرایی است که طی چند سال گذشته به منظور حفاظت مطلوب از این درخت ارزشمند توسط کارگروه تخصصی مدیریت راهبردی سرو ابرکوه اتخاذ شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد، افزود: این کتاب توسط محمدحسین ایران‌نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه یزد و از اعضای کارگروه تخصصی مدیریت راهبردی سرو ابرکوه گردآوری شده است.

وی با اشاره به حضور مجید خرازیان‌مقدم در مراسم رونمایی از این کتاب، اظهار کرد: مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، تهیه و اجرای برنامه مدیریتی برای درخت سرو ابرکوه را نمونه موفقی برای تدوین و اجرایی کردن برنامه عمل به منظور حفظ گونه‌های مشابه دانست و ابراز امیدواری کرد این اقدام به عنوان الگویی برای سایر آثار طبیعی و ملی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

موسوی، ترمیم تنه درخت، مهار شاخه‌های آسیب دیده، مبارزه بیولوژیک با آفات، اصلاح سیستم آبیاری، فضاسازی اطراف سرو مطابق با شرایط اکولوژیک گونه، محدود نمودن تردد وسایل نقلیه سنگین در خیابان مجاور سرو را از جمله مهم‌ترین اقدامات این کارگروه برشمرد که می‌تواند برای بسیاری از درختان کهنسال کشور به عنوان راهکارهای مفید و مؤثر مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته این مقام مسئول، دانشگاه یزد، فرمانداری و شهرداری ابرکوه، دفتر فنی استانداری، ادارات کل منابع طبیعی و میراث فرهنگی، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، اداره حفظ نباتات استان از جمله اعضای کارگروه تخصصی مدیریت راهبردی سرو ابرکوه هستند که با مسئولیت اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد تصمیم‌های فنی و اجرایی برای حفظ این اثر طبیعی را اتخاذ کردند.

گفتنی است، فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تقدیر از این اقدام، پیشنهاد کرد: سیستم کنترل الکترونیک هشداردهنده (مجهز به دوربین مدار بسته) نیز در مورد این اثر گرانبها تعبیه و عملیاتی شود.

پایان پیام

کد خبر : 20862 ساعت خبر : 2:06 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20862
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات