تست حد تشعشع گوشی‌های موبایل وارداتی

مدیرکل سرویس‌های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: تمامی گوشی‌های موبایل که به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند، از نظر میزان تشعشع بررسی می‌شوند و در غیر این صورت اجازه ورود به بازار را ندارند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، عظیم‌فرد با تاکید براین که تمامی گوشی‌هایی که به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند، قبل از ورود به بازار، باید از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گواهی تأیید نمونه استاندارد حد تشعشع (SAR) را بگیرند، اظهار داشت: به طور قطع گوشی موبایل، تشعشع قوی‌تری نسبت به آنتن‌های موبایل، در بدن انسان ایجاد می‌کند اما با این حال اگر حدود تشعشع را براساس استانداردهای جهانی رعایت کنند، مشکلی در استفاده از آن ایجاد نخواهد شد.

وی با بیان اینکه میزان تشعشع گوشی‌های موبایل دارای استاندارد تعیین شده است، خاطرنشان کرد: براساس این استانداردها که تحت عنوان استاندارد SAR شناخته می‌شود، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دقت گوشی‌هایی را که رسماً وارد کشور می‌شود، تست و ارزیابی می‌کند.

مدیرکل سرویس‌های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان این که هر واردکننده گوشی موظف است که با هزینه خود، گوشی‌های موبایل را برای تست، به رگولاتوری ارائه دهد، ادامه داد: این گوشی‌ها طبق پروتکل‌های استاندارد ظرف ۲ روز در ۳ آزمایشگاه داخل کشور تست می‌شوند و طبق ضوابط رگولاتوری، گواهی تأیید نمونه می‌گیرند.

وی با تاکید به راین که چنانچه حدود تشعشع این گوشی از حد مجاز بالاتر باشد، مردود خواهد شد و اجازه ورود به بازار را نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: حتی مواردی داشته‌ایم که مدل‌هایی از برند مشهوری، تشعشع بالاتر از حد مجاز داشته و مردود شده و اجازه ورود به بازار را پیدا نکرده است.

فرد با اشاره به اینکه حتی در صورت اصلاح میزان تشعشع، گوشی باید بار دیگر مورد تست در آزمایشگاه رگولاتوری قرار گیرد، گفت: بسیاری از برندهای مشهور جهانی، محصولات خود را با کیفیت مختلف به مناطق مختلف ارسال می‌کنند و کشورهایی که دقت بیشتری دارند این گوشی‌ها را قبل از ورود به بازار تست می‌کنند تا از استاندارد تشعشعات آنها، اطمینان حاصل کنند. اگرچه این محصولات از نظر ظاهری شبیه به هم هستند اما از نظر کیفیت با هم تفاوت دارند.

وی ادامه داد: ممکن است یک مدل گوشی از یک برند مشهور، زمانی که از خط تولید بیرون می‌آید با اشکال فنی از نظر حدود تشعشع همراه باشد و این برندها، آن را برای کشورهای خاص می‌فرستند. در این زمینه رگولاتوری تمامی گوشی‌های وارداتی را با دقت مورد تست و ارزیابی قرار می‌دهد.

 پایان پیام

کد خبر : 20912 ساعت خبر : 1:04 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20912
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات