رطوبت از مجموعه طاق بستان رخت بست

معاون میراث فرهنگی پس از بازدید از مجموعه طاق بستان، وضعیت حفاظتی این سایت باستانی را مثبت ارزیابی کرد. او گفت: با اینکه ساماندهی محوطه طاق بستان برای رسیدن به نقطه مطلوب به زمان بیشتری نیاز دارد اما نم و رطوبت ناشی از ته‌نشین شدن آب باران که یکی از معضلات جدی این سایت مهم جهانی به شمار می‌رفت درحال حاضر رفع شده است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، دامنه کوه بستان در کنار چشمه‌ایی جوشان در شمال غربی حاشیه شهر کرمانشاه، آثاری از دوره ساسانی شامل سنگ‌نگاره اردشیر دوم و دو ایوان سنگی کوچک و بزرگ با تصاویر نقش بسته از شکار گوزن و گراز که نخستین انیمیشن صخره‌ایی جهان لقب گرفته بر سینه سترگش به یادگار دارد. با این وجود این سایت مهم باستانی در سال‌های اخیر با چالش جدی نفوذ رطوبت مواجه شده بود.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور در این رابطه اعلام کرد: درحال حاضر با اقدامات مرمتی و حفاظتی که در این سایت صورت گرفته است نم و رطوبت از بین رفته و کاملاً خشک شده است.

او همچنین به ساماندهی مجموعه طاق بستان اشاره کرد و افزود: پس از بازدیدی که از محوطه داشتیم مشخص شد که ساماندهی محیطی آن هنوز کار دارد و لازم است که در اولویت برنامه‌ها قرار بگیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: در ضلع جنوبی طاق بستان بخشی از پلاک‌ها آزادسازی شده است و قرار است که کل مجموعه و خیابان پیاده‌سازی شود تا از این طریق کل مجموعه باستانی یکپارچکی خود را حفظ کند.

طالبیان همچنین به عبور قطار شهری از شکارگاه اشاره کرد و گفت: از آنجایی که مسئولان شهری اصرار دارند که قطار شهری از شکارگاه و از زیرزمین با عمق ۱۶ تا ۲۰ متر عبور کند جلسه‌ای با معاون عمرانی و مسئولان و مدیران شهری این استان گذاشته شد و قرار شد که نقشه‌های فنی این طرح به شورای فنی استان کرمانشاه و سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شود.

او تاکید کرد: تا زمانی که پروژه عبور قطار شهری از شکارگاه مورد ارزیابی دقیق و آسیب‌شناسی قرار نگیرد اجرایی نمی‌شود، و هر اقدام و تصمیم در این زمینه زمانی صورت می‌گیرد که اثرات منفی و مثبت این پروژه به صورت دقیق ارزیابی و بررسی شود.

پایان پیام

کد خبر : 20843 ساعت خبر : 1:20 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20843
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات