روز قلم ریشه در تاریخ کهن و فرهنگ‌ساز ایران دارد

روز قلم ریشه در تاریخ کهن و فرهنگ‌ساز ایران دارد. به همین دلیل ایرانیان از دیرباز این روز را گرامی و صاحبان ادب و قلم و هنر را بزرگ داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز قلم پیامی صادر کرد.

در بخشی از این پیام آمده است:

به نام آنکه هستی را رقم زد       نشان خویش بر لوح و قلم زد

این روز تنها به نویسندگان کتاب اختصاص ندارد بلکه اندیشیدن و سپس نوشتن، بنیان همه هنرها است. شاید تصور شود که تنها نویسندگان، مترجمان و روزنامه‌نگاران در جرگه اهل قلم قرار دارند اما به خوبی روشن است که اثر خوب نمایشی یا سینمایی نیز حاصل اندیشه ناب و قلم توانای کسی است که فیلمنامه یا نمایشنامه را می‌نویسد یا یک اثر فاخر موسیقایی حاصل اندیشه و مطالعه و آفرینش آهنگساز، نوازنده و خواننده است و از این منظر روز قلم به همه اصحاب و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه و همه پدیدآورندگانی که آثار قلمی و ثمره اندیشه‌شان منجر به آفرینش یک اثر ناب و تاثیرگذار فرهنگی یا هنری می‌شود، تعلق دارد.

قلم از منظر قرآن، سمبل تفکر و آگاهی بشر است

جنتی در بخش دیگری از این پیام تاکید کرده: در نخستین ارتباط وحیانی پیامبر اکرم (ص) با مبدأ هستی، سخن از قلم به میان می‌آید. قلم از منظر قرآن، سمبل  تفکر و آگاهی بشر است و سوگند خداوند به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است. از صاحب قلم به دلیل همین رسالت مقدسی که بر عهده دارد انتظار می‌رود از قلم خویش بسیار مراقبت داشته و در خلق آثار خود انصاف و عدالت را رعایت کند. وقتی پیامبر اسلام (ص) مرکب قلم دانشمندان را از خون شهیدان برتر می‌داند ارزش و اعتبار قلم و صاحبان آن بیش از پیش روشن می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این پیام اشاره کرده است: روز قلم بهانه‌ای است برای یادآوری منزلت، قداست و حرمت قلم و صاحبان آن و تجلیل و قدردانی از تمام فرهنگ‌مداران و آفرینندگانی که گوهر عمر خویش را برای ارتقای فرهنگ و هنر این مرز و بوم در طبق اخلاص نهاده‌اند.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: قلم نویسندگان منصف و جویای حقیقت، پشتوانه و ضامن تداوم سلامت قدرت حاکمان است و لذا باید آن را ارج نهاد و در حمایت از آن کوشید.

ضمن سپاس فراوان به درگاه خداوند متعال که به ما توفیق خدمت به اهل قلم را عنایت فرمود، این روز نمادین را به تمامی اهالی فرهنگ و هنر و رسانه تبریک می گویم و امیدوارم بتوانیم قدردان گوشه‌ای از تلاش‌های بی‌شائبه آنان باشیم.

پایان پیام

کد خبر : 21024 ساعت خبر : 8:02 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=21024
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات