شماره جدید شیرازه فرهنگ منتشر شد

شماره ۵ و ۶ ماهنامه «شیرازه فرهنگ» با پرونده‌هایی درباره ایرج افشار و منوچهر ستوده در ۱۴۸ صفحه منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، در این شماره و در پرونده «برمدار ایران» که به یاد مرحوم ایرج افشار گردآوری شده است، یادداشت‌هایی از ناصر تکمیل همایون، ایرج پارسی‌نژاد و گزارشی از بزرگداشت این ایران‌شناس در سازمان اسناد و کتابخانه ملی، به چاپ رسیده است.

همچنین در پرونده‌ای با عنوان «راهب دیر ایرانشناسی» که پرونده‌ای درباره زندگی و آثار منوچهر ستوده است، گفت‌وگوها و یادداشت‌هایی از اهالی فرهنگ نظیر احمد مسجدجامعی، سیدمحمود دعایی، سیدمحمد کاظم ‌موسوی‌بجنوردی و علی دهباشی، به همراه زندگی‌نامه خودنوشت منوچهر ستوده، منتشر شده است.

از دیگر پرونده‌هایی که در این شماره از «شیرازه فرهنگ» به چشم می‌خورد می‌توان به پرونده «اسناد؛ شناسنامه وطن» که درباره اسناد و آرشیو ملی ایران است و به مناسبت روز اسناد، گردآوری شده،‌ اشاره کرد که در آن گفت‌وگوهایی با مهدی حجت رئیس شورای اسناد ملی ایران، شهرام یوسفی‌فر معاون اسناد ملی و یادداشت‌هایی از برخی اساتید دانشگاه به همراه گفت‌وگوی منتشر نشده‌ای از عبدالحسین حائری رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، وجود دارد.

«پادشاه سخن» درباره سعدی، «گنج دعا» پرونده‌ای درباره صحیفه سجادیه کفعمی و مطالبی درباره شاهنامه‌خوانی و نقالی و آرشیو روسیه از دیگر عناوینی است که در شماره جدید «شیرازه فرهنگ» به چشم می‌خورد.

گفتنی است ماهنامه «شیرازه فرهنگ»، ماهنامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به مدیرمسئولی سیدرضا صالحی امیری و سردبیری امین عارف‌نیا، به موضوعات مربوط به حوزه فرهنگ، کتاب و کتابداری، ادبیات و مفاخر و چهره‌های فرهنگی می‌پردازد و بهروز شجاعی دبیر تحریریه آن است.

پایان پیام

کد خبر : 21050 ساعت خبر : 9:45 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=21050
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات