عمارت مسعودیه از شرکت بهره‌بردار پس گرفته شد

مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیاء با تأکید بر اینکه قرارداد واگذاری عمارت مسعودیه که در سال ۸۹ و در زمان دولت دهم انجام شده، از ابتدا مخدوش بوده است، گفت: عمارت تاریخی مسعودیه تهران توسط صندوق احیاء و یگان حفاظت میراث فرهنگی به دلیل انجام تخلفات مکرر و عدم انجام تعهدات از بهره بردار باز پس گرفته شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، پوینده ادامه داد: متاسفانه در دولت گذشته عمارت مسعودیه در قراردادی به مدت ۵۹ سال (از جمله ۳ سال زمان مرمت و ۷ سال تنفس پس از مرمت) و با حضور تنها یک شرکت ودر یک فرایند واگذاری پر ابهام به شرکت عظام واگذار شد که این قرارداد به شدت از سوی نهاد‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور مورد اشکال بوده و این مراجع نظارتی طی مکاتبات مکرر درخواست لغو و فسخ قرارداد را داشته‌اند.

وی تصریح کرد: عمارت مسعودیه طبق قرارداد در مدت سه سال باید کاملا مرمت می‌شد و در سال ۹۲ مراحل مرمت باید به اتمام می‌رسید.

پوینده، افزود: در طی دو سال گذشته طی مکاتبات مکرر، تذکرات حقوقی و فنی را به شرکت مذکور اعلام کرده و درخواست نمودیم که با توجه به وضعیت اسفبار نگه‌داری عمارت مسعودیه نسبت به مرمت بنا بر اساس قرارداد اقدام کرده و هرگونه بهره‌برداری صنفی از جمله کافی شاپ، برگزاری کنسرت‌های موسیقی، تئا‌تر، عکاسخانه و فروش زیور آلات را متوقف کنند که متاسفانه کمترین توجهی به این تذکرات و درخواست‌ها از سوی شرکت بهره‌بردار نشد. لذا از آنجایی که کار‌شناسان فنی صندوق احیاء وضعیت عمارت مسعودیه را به لحاظ فنی بسیار نامناسب تشخیص دادند، پس از تأمین دلیل از سوی کار‌شناسان رسمی دادگستری در خصوص میزان مرمت و بهره‌برداری و علی‌رغم میل باطنی نسبت به فسخ قرار داد و بازپس‌گیری عمارت مسعودیه اقدام شد.

پوینده در تشریح برخی موارد تخلف آشکار، شرکت بهره‌بردار افزود: بر اساس ماده ۲ قرارداد مبنی مدت زمان مرمت و بند ۶ ذیل ماده ۴ مبنی بر عدم رعایت اصول و قواعد حرفه‌ای و ابلاغیه‌های صندوق و همچنین بند ۱۱ ذیل ماده ۴ مبنی بر عدم رعایت اصول و ضوابط فنی در زمان بهره‌برداری غیر مجاز تخلفات گسترده‌ای در بهره‌برداری از این بنا انجام شده است.

مدیرعامل صندوق احیاء در بیان جزئیات بیشتر این تخلفات، ادامه داد: شرکت عظام دربند۱۲ ذیل ماده ۴ مبنی بر استفاده از بنا در موارد خارج از کاربری‌های تعریف شده و بر اساس ماده ۱۳ دیر کرد در شروع عملیات مرمت و احیاء بنای تاریخی واگذاری‌های به غیر بدون کسب اجازه قبلی از صندوق احیاء نیز خارج از قرارداد اقدام نموده که باید در مراجع قضایی پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه شرکت عظام قبل از اجراء و به پایان رساندن مراحل مرمت اقدام به تخلف کرده و نسبت به بهره‌برداری اقدام نموده است، یادآور شد: از آنجایی‌که صندوق احیاء حفاظت و استحکام بنا را به‌دلیل بهره‌برداری غیر اصولی در مخاطره می‌دید به ناچار برای حفاظت و مرمت این بنای تاریخی فاخر شهر تهران با توجه به مفاد قرارداد و تعهدات دو طرف نسبت به فسخ قرارداد و بازپس گیری بناء اقدام کرد.

وی یکی از سیاست‌های صندوق احیاء در واگذاری بناهای تاریخی را حمایت و دفاع از حقوق سرمایه‌گذاران دانست و گفت: در این خصوص نسبت به شرکت عظام همه نوع همکاری و همراهی را از آغاز استقرار دولت تدبیر و امید طی سه سال گذشته انجام شده که متاسفانه این شرکت نتوانسته از حمایت‌های صندوق احیاء استفاده کند.

پایان پیام

کد خبر : 21304 ساعت خبر : 2:30 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=21304
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات