لایحه حمایت از محیط‌بانان به دولت ارسال می‌شود

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: دور از دسترس بودن محل‌های وقوع جرائم شکار و صید محیط زیستی، همچنین عدم حضور شاهد در این مکان‌ها، منجر به امحاء آثار جرم توسط هم دستان متخلفان می‌شود و از همین رو حمایت ویژه قضایی از محیط بانان امری ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، سیدمحمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن عرض تسلیت حادثه تلخ شهادت محیط‌بانان غیور استان‌های هرمزگان و فارس پرویز هرمزی، محمد دهقانی و منوچهر شجاعیان به خانواده‌های آنان، همچنین خانواده بزرگ محیط زیست کشور به‌ویژه محیط‌بانان غیور، گفت: یکی از مسائل مهمی که در حوزه کاری محیط‌بانان مطرح و در حال پیگیری است، موضوع حمایت قضایی از این قشر پر تلاش است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به‌سختی شرایط کاری و مسئولیت سنگین محیط‌بانان، اظهار کرد: بر اساس ماده ۱۵ قانون حفاظت و به‌سازی محیط زیست و همین‌طور آئین‌نامه‌های اجرایی این قانون، محیط‌بانان از جمله ضابطین دادگستری هستند.

وی افزود: با توجه به ماده ۲۹ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، این افراد دارای مسئولیت تعریف‌شده‌ای هستند و از همین رو در قانون به کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح نسبت به نحوه به کارگیری سلاح برای ضابطین دادگستری تصریح صورت گرفته است.

مجابی خاطرنشان کرد: اما آنچه حمایت ویژه قضایی از محیط‌بانان را ضروری می‌سازد، محل وقوع جرائم مرتبط است که نوعاً به دلیل دور از دسترس بودن محیط‌های مذکور و عدم حضور شاهد، هم دستان متخلفان نسبت به امحاء آثار جرم اقدام می‌کنند.

پیگیری برای تصویب لایحه معاضدت قضایی ویژه محیط‌بانان

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای هم به قانون حمایت قضایی از کارکنان دولت و نیروهای مسلح داشت و گفت: با توجه به تصویب موضوعی مشابه در این قانون، در تلاشیم با استفاده از ظرفیت قانون‌های نحوه به کارگیری سلاح و حمایت قضایی از کارکنان و تهیه متن لایحه‌ای، معاضدت قضایی ویژه‌ای برای محیط بانان را به تصویب برسانیم.

به گفته وی، بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، متن پیشنهادی در خصوص معاضدت قضایی محیط بانان تهیه و به زودی به دولت ارائه خواهد شد.

این مقام مسئول همچنین از برگزاری نشست تخصصی “بررسی راهکارهای حمایت قضائی از محیط‌بانان، جنگل‌بانان و یگان شیلات” در اواخر تیرماه و به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد.

تاکید بر افزایش امتیاز شغل و شاغل محیط‌بانان در لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا

مجابی اشاره‌ای هم به لایحه ارائه شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به مجلس نهم در خصوص اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا داشت و افزود: در بند الف تبصره ۳ این لایحه، افزایش امتیاز شغل و شاغل محیط بانان مورد تاکید قرار گرفته است که تصویب آن با قید فوریت در مجلس دهم می‌تواند گامی مؤثر برای رفع دغدغه‌های این قشر پر تلاش باشد.

به گفته وی، تعیین و پرداخت فوق‌العاده خاص برای تمام کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست که مشمول کسورات بازنشستگان است از جمله دیگر موارد ذکر شده در تبصره لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: بالاترین امتیاز در نظر گرفته شده در این تبصره به محیط‌بانان تعلق دارد که در صورت تصویب مجلس، پرداخت این فوق العاده به صورت قید شده در قانون هوای پاک انجام‌پذیر خواهد شد.

این مقام مسئول ضمن یادآوری ابلاغ دستورالعمل یگان حفاظت محیط زیست توسط ستاد کل نیروهای مسلح، خاطرنشان کرد: با ابلاغ این دستورالعمل، تکلیف قانونی برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه در خصوص تشکیل یگان حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم انجام شد.

پایان پیام

کد خبر : 20797 ساعت خبر : 3:59 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=20797
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات