نشست شورای راهبردی گردشگری کشور تشکیل شد

اولین نشست شورای راهبردی تهیه برنامه جامع گردشگری کشور با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، صاحب نظران، اساتید و دست‌اندرکاران حوزه گردشگری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، اولین نشست شورای راهبردی برنامه جامع گردشگری کشور با دستور جلسه بررسی نحوه تدوین و تنظیم برنامه جامع گردشگری با حضور مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری، سعید شیرکوند معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان، سمیع‌الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان، محمدرضا واعظ مهدوی معاون امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، حمید ضرغام رئیس پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبائی، رضا معصومی‌راد رئیس امور فرهنگ گردشگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، محمدتقی رهنمایی استاد دانشگاه، شهرام طالبیان خراسانی مشاور معاونت توسعه علمی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، پیروز غفرانی مشاور توسعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی، فرهاد دبیری معاون محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست، هاشم آقازاده مدیر گروه گردشگری دانشگاه تهران و هادی جعفری نژاد معاون امور فرهنگ و گردشگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شد.

معاون رئیس جمهور در این نشست با اشاره به اینکه، حرکت در حوزه گردشگری نیازمند دورنمایی روشن و مشخص است، افزود: برنامه‌های حوزه گردشگری نباید وابسته به سلیقه مدیران باشد.

سلطانی‌فر ادامه داد: بنا بر پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تهیه برنامه جامع گردشگری یکی از الزامات اصلی این سازمان در سال اول برنامه ششم توسعه است، این در حالی است که ما باید با توجه به ظرفیت‌های تاریخی، طبیعی، زیارتی، توریسم سلامت و رویدادها و مناسبت‌ها، دورنمایی را در سه مقطع کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حوزه گردشگری تهیه و فعالیت‌های این بخش را ساماندهی کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: برنامه کوتاه‌مدت را می‌توان مطابق با برنامه ششم توسعه کشور پیش‌بینی کرد و همچنین برنامه میان‌مدت را می‌توان با سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور که ۱۰ سال از آن باقی‌مانده است مطابقت داد و برای برنامه بلندمدت نیز امکان تنظیم برنامه ۱۵ تا ۲۰ ساله وجود دارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه تهیه برنامه جامع گردشگری، برای پیشبرد اهداف و فعالیت‌های این بخش و همچنین ساماندهی این صنعت، مورد نیاز است، یادآور شد: اقدامات و مطالعاتی که در دو مقطع سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۱۰ صورت‌گرفته است، با دقت مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است چراکه ما معتقدیم برای تهیه برنامه جامع گردشگری باید از این فعالیت‌ها و برنامه‌ها نیز بهره بگیریم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: دو گروه از مشاورینی که در حوزه گردشگری صاحب سابقه و توانمندی هستند چارچوبی را برای تهیه برنامه جامع گردشگری تهیه کرده‌اند که بنا بر نظر و انتخاب شورای راهبردی، تهیه این برنامه بر عهده یک گروه قرار خواهد گرفت.

سلطانی‌فر تصریح کرد: امیدواریم با همدلی، هماهنگی و هم‌افزایی، برنامه مشخص و مفیدی برای هدایت گردشگری داخلی و خارجی کشور، تدوین و تصویب شود.

در ادامه این نشست مشاورین شرکت امکو و همچنین مشاورین شرکت سامان، طرح خود را برای تهیه برنامه جامع گردشگری کشور ارائه دادند.

در پایان این نشست معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با توجه به نظرات و پیشنهادات اعضای حاضر گفت: جلسه بعدی شورای راهبردی با دستور کار بررسی رویکردها، استراتژی‌ها و پیشنهادات ارائه شده توسط مشاورین، تشکیل خواهد شد.

پایان پیام

کد خبر : 21047 ساعت خبر : 9:32 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=21047
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات