هم‌نوازان فاخته در نیاوران به روی صحنه می‌روند

کنسرت گروه موسیقی «هم‌نوازان فاخته» به سرپرستی و آهنگسازی «خشایار پارسا» و خوانندگی «مهدی امامی» ٢٣ تیرماه ساعت ٢١درسالن اصلی فرهنگ‌سرای نیاوران به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، این کنسرت به آهنگسازی و سرپرستی «خشایار پارسا» و خوانندگی «مهدی امامی» با نگاهی نو به موسیقی عصر تیموری مکتب منتظمیه، ۲۳ تیرماه در فرهنگ‌سرای نیاوران به روی صحنه می‌رود، که طی این برنامه قطعاتی بر اساس موسیقی قرون ۷ و ۸ قمری برخواسته از تفکرات عبدالقادر مراغه‌ای و صفی الدین ارموی، آهنگسازی شده است و برای مخاطبین اجرا خواهد شد.

خشایار پارسا سرپرست و آهنگساز گروه همنوازان فاخته با بیان اینکه، این گروه با مطالعه موسیقی قدیم ایران و همسایگان نزدیک ایران از لحاظ فرهنگی قصد دارند، درکنار فعالیت موسیقی دستگاهی به ترویج و گسترش این سبک هم کمک کند و در ‌‌نهایت به یک امضای جدید هنری برسند اظهار داشت: تفاوت موسیقی مکتب منتظمیه که متعلق به دوره تیموری می‌باشد با موسیقی دستگاهی امروزی اول درمقام‌ها می‌باشد زیرا دراین مکتب ازمقام‌های رایج استفاده نشده است، بلکه ازمقام‌های راست که شبیه ماهور و بیات ترک امروزی است استفاده می‌شود.

این نوازنده در مختصر توضیحی از مکتب منتظمیه ادامه داد: «از نشانه‌‌های مکتب منتظمیه تلفیق شعر و موسیقی متفاوت با دوره قاجار و معاصر، یعنی ملیسماتیک بودن (استفاده چند نت برای یک هجا) و اهمیت بیشتر به موسیقی به جای شعر است. همچنین خواننده علاوه بر کلام، مانند ساز در گروه، فقط به منظور زیبایی موسیقایی با خواندن واژه‌های بی‌معنا نقش دارد. ضرب آهنگ ریتم نیز در این موسیقی به صورت ادواری است، یعنی یک دور جمله ریتمیک که نسبتا طولانی توسط ساز کوبه‌ای مانند دایره تکرار می‌شود و از ملودی تبعیت نمی‌کند.

وی درخصوص قطعه «پیشرو» از ساخته‌های خودش عنوان داشت: این قطعه نیز براساس مکتب منتظمیه ساخته شده و تنظیمات قطعات کلا «بر اساس همین مکتب ولی به روزرسانی تنظیم شده است.

هدایت کلاری (سه تار و بم تار)، هامون بهرامی مقدم (سنتور)، حسین گازر (تنبک)، آرمان حیدریان (کمانچه)، علیرضا رسولی (کمانچه آلتو)، نیما داغمه چی (تار) و خشایار پارسا (سنتورو بم) با خوانندگی مهدی امامی در این کنسرت به هنرنمایی خواهند پرداخت.

شایان ذکر است که «هم‌نوازان فاخته» نوروز امسال نیز در کشور مالزی به اجرای کنسرت پرداختند. همچنین خرداد ماه کنسرتی را نیز در تنکابن اجرا نموده که مورد استقبال قرارگرفته است.

علاقه‌مندان برای تهیه بلیط این کنسرت می‌توانند از طریق سایت ایران کنسرت و گیشه فرهنگ‌سرای نیاوران اقدام نمایند.

پایان پیام

کد خبر : 21325 ساعت خبر : 1:16 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=21325
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات