حاکم‌نشین اثر جهانی ارگ بم آماده بازدید می‌شود

عملیات مرمت و ایمن‌سازی معبر حاکم‌نشین اثر جهانی ارگ بم تا نوروز ۱۳۹۶ به پایان خواهد رسید تا بازدیدکنندگان این اثر جهانی بتوانند  ۱۳سال بعد از زلزله بم شهر بم را از فراز ارگ ببینند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، مدیر پایگاه جهانی بم و منظر فرهنگی با اعلام این خبر گفت: در پی رغبت بازدیدکنندگان ارگ بم برای بازدید از بخش حاکم‌نشین این اثر، مرمت و ایمن‌سازی  این بخش از ارگ از فروردین ماه در دستور کار قرار گرفت و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امیدواریم تا  نوروز ۹۶ این عملیات پایان یابد.

 به گفته افشین ابراهیمی بعد از زلزله بم و انجام اقدامات مرمت و ایمن‌سازی امکان بازدید از این اثر جهانی از دروازه اصلی تا سربازخانه فراهم شده بود که با اتمام عملیات یادشده علاقه‌مندان قادر خواهند بود تا بخش‌های دیگر این اثر را از دروازه اصلی تا حاکم‌نشین بازدید کنند.

وی با تاکید بر اینکه بم و منظر فرهنگی آن در فهرست میراث جهانی یونیکو به ثبت رسیده است گفت: از این رو فعالیت‌های پایگاه از محددوه ارگ بم فراتر رفته و شهر بم را در بر می گیرد.

ابراهیمی با اشاره به اتمام ۹۸ درصدی آواربرداری این مجموعه به فعالیت‌های انجام شده و در حال انجام در این زمینه پرداخت و گفت: در حال حاضر علاوه بر ۲۰ کارگاه فعال مرمت در ارگ بم ۴ کارگاه در خارج از ارگ بم فعال است و فعالیت ۳ کارگاه نیز پایان یافته است.

مدیر پایگاه جهانی بم و منظر فرهنگی آن با اشاره به اتمام مرمت در کارخانه حناسابی، مقبره خواجه آفاق و مقبره میرزا ابراهیم  اتمام اقدامات حفاظتی اضطراری در کوشک رحیم آباد در قلعه دختر و چهارطاقی و همچنین ادامه مرمت در مجموعه عامری و مجموعه وکیل را از جمله اقدامات سالجاری این پایگاه برشمرد.

ابراهیمی مسجد پیامبر، تکیه، مرمت و ساماندهی حصار ارگ بم، حصار دوم و سوم، سربازخانه، خانه یهودی ها، بازار، بخشی از حاکم نشین، بخشی از مسجد جامع، دروازه دوم و سوم و…. را از بخش‌هایی برشمرد که مرمت آنها به پایان رسیده است.

ارگ بم بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان واقع در نزدیکی شهر بم و جنوب شرقی ایران در زلزله دلخراش و ۷٫۲ ریشتری پنجم دیماه سال ۱۳۸۲ بیش از ۸۰ درصد آسیب دید. در آن زمان  یونسکو از کشورهایی که سابقه بازسازی آثار باستانی را داشتند، خواست تا برای بازسازی ارگ بم به کمک ایران بشتابند.

در این راستا می‌توان به مرمت خانه سیستانی از سوی کارشناسان مرمت آلمانی، مرمت برج یک مجموعه از سوی ایتالیایی‌ها، راه‌اندازی آزمایشگاه خشت از سوی فرانسوی‌ها ارایه طرح‌های پژوهشی و اهداء تجهیزات کارگاهی از سوی ژاپنی ها اشاره کرد.

ارگ ۲۵۰۰ ساله بم به عنوان بزرگترین بنای خشت و گلی جهان در تیرماه ۱۳۸۳ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. همزمان با ارگ بم منظر تاریخی این شهر نیز ثبت جهانی شد و در فهرست آثار در معرض خطر یونسکو قرار گرفت که شامل تمام اجزای فرهنگی و تاریخی و شهر بم از جمله نخلستان‌ها، قنوات و سایر ابنیه تاریخی این شهر می‌شود.

پایان پیام

کد خبر : 22132 ساعت خبر : 9:56 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=22132
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات