مرمت تالار عاج آغاز شد

مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان با اعلام این خبر گفت: این عملیات شامل مرمت گچبری‌ها، آیینه‌کاری‌ها، رنگ‌آمیزی، درزبندی پنجره‌ها و رگلاژ سقف و تقویت تیرهای اصلی و فرعی این تالار خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، به گفته مسعود نصرتی تالار عاج  یکی از تالارهای عمارت اصلی کاخ  گلستان است که بعد از تالار آینه و در سمت غرب تالار برلیان قرار دارد. تاریخ احداث این بنا و و حوضخانه زیر آن مشخص نیست ولی احتمالا قبل از تالار سلام و تالار آینه ساخته شده و از بناهای دوره ناصرالدین شاه است.

نمای این تالار در زمان ناصرالدین دستخوش تغییراتی شد. ایوان آن به‌داخل تالار اضافه و نما و پنجره‌های آن، هم‌سطح و قرینه با تالار سلام ساخته شد.

در دوره  ناصری این تالار به هدایای پادشاهان کشورهای خارجی اختصاص یافته و در زمان پهلوی محل پذیرائی و برپائی مهمانی‌های رسمی دربار بود. از این‌رو در آرایش درونی آن تغییرات عمده‌ای داده شده است. تابلوی نقاشی آبرنگ محمودخان ملک‌الشعرا در کاخ گلستان وضع نمای بیرونی تالار را درسال ۱۲۸۶ ه.ق نشان می‌دهد.  بر اساس این تابلو تالار دارای سه ارسی سه دری بزرگ و ایوانی با شش ستون ظریف و یک راه پله از سمت مغرب بوده است.

پایان پیام

کد خبر : 22256 ساعت خبر : 5:36 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=22256
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات