اعلام وجود تنها ۲ یوز ماده مورد تایید نیست

اعلام وجود تنها ۲ یوز ماده مورد تایید نیست

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی به ادعای باقی ماندن تنها ۲ یوز ماده ایرانی در کشور واکنش نشان داد و گفت، اعلام تعداد دقیق یوزها به اطلاعات تکمیلی احتیاج داشته و چنین عددی به هیچ عنوان صحیح نیست.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، «هومن جوکار»، درباره ادعای مطرح شده مبنی بر اینکه تنها ۲ یوز ماده ایرانی در کشور باقی مانده است گفت: اینکه جمعیت یوزها در سال‌های اخیر کاهش داشته است، موضوع درستی است؛ اما اعلام وجود تنها ۲ یوز ماده در کشور آمار صحیحی نمی‌تواند باشد و بیان دقیق آن نیازمند اطلاعات تکمیلی و کامل‌تری است.

وی با بیان اینکه دوربین‌گذاری‌ها برای بستر رودها در تمامی زیستگاه‌ها انجام نشده است گفت: با توجه به امکانات فعلی، نمی‌توان تعداد دقیقی از یوزهای ایرانی را اعلام کرد؛ چراکه در برخی از زیستگاه‌ها اساسا دوربین‌گذاری انجام نشده و در برخی از زیستگاه‌های دیگر نیز دوربین ها کم است؛ ضمن اینکه در برخی از نقاط دوربین‌ها مدتی نصب شده و مدتی بعد به جایی دیگر منتقل می‌شوند. مساحت زیاد زیستگاه‌ها نیز با توجه به تعداد محدود دوربین‌ها عامل دیگری است که براساس آن نمی‌توان تعداد دقیق یوزها را به طور قطع اعلام کرد.

جوکار با بیان اینکه تعداد کل دوربین‌های ما در ۱۰ زیستگاه یوز ایرانی حدود ۸۰ عدد است گفت: طی دو سال اخیر دوربین‌ها تصاویر کمتری از این یوزها به ثبت رسانده‌اند، اما تصاویر مختلفی از یوز ماده در زیستگاه‌های میان‌دشت و توران مشاهده شده، البته بیش از ۲ سال است که در زیستگاه یزد یوز ماده مشاهده نشده است.

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۶ یعنی از دی‌ماه تاکنون مجموعا ۳۲ یوز اعم از ماده و نر در زیستگاه‌ها توسط دوربین‌ها مانیتور شده‌اند خاطرنشان کرد: علاوه‌بر این، در یک سری از زیستگاه‌ها ما از وجود یوز باخبریم، اما دوربینی نیست که حضور آن‌ها را ثبت کند.

وی با تاکید بر اینکه نباید در ارائه آمار یوزها عجله به خرج داد خاطرنشان کرد: روش فعلی که برای بررسی تعداد یوزها بکار می‌رود، روش منطقی و دقیقی نیست و سازمان محیط‌زیست به دنبال آن است تا از ابزارها و شیوه‌های جدید استفاده کند.

«جوکار» درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان محیط زیست برای حفاظت از یوز ایرانی نیز گفت: در ۲ سال گذشته علاوه‌بر ایجاد چندین پاسگاه جدید، امکانات محیط بانان نیز افزایش یافته و طعمه‌های یوزها نیز بیشتر شده‌اند؛ به طوری که در زیستگاه میان‌دشت ما طمعه اصلی یوزها که آهو است از ۴۰۰ رأس به ۹۰۰ رأس رسیده که این یک رکورد کم سابقه در جهان محسوب می‌شود.

به گفته وی، سازمان محیط زیست به خوبی زیستگاه‌ها را حفظ کرده و البته باید مشخص شود که دلیل عدم زاد و ولد برخی از یوزها چه چیزی است، چرا که شرایط زیستگاه‌ها به خوبی مناسب‌سازی شده است.

وی ادامه داد:‌ البته چندین مورد یوز ماده باردار با توله‌هایشان نیز در زیستگاه‌ها رویت شده‌اند، اما با توجه به اینکه جمعیت این یوزها کم است، از بین رفتن حتی یک قلاده نیز می‌تواند یک تهدید محسوب شود.

پایان پیام

کد خبر : 24151 ساعت خبر : 8:09 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=24151
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات