همکاری ایران و ایتالیا برای حفاظت از پاسارگاد

همکاری مشترک هیئتی از کار‌شناسان و متخصصان ایران و ایتالیا برای حفاظت و استحکام‌بخشی سازه‌های سنگی آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، فصل جدید همکاری‌های مشترک هیئت ایتالیایی و ایرانی در پاسارگاد با هدف حفاظت و استحکام‌بخشی سازه‌های سنگی پاسارگاد آغاز شد.

 «فرهاد عزیزی» مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی با بیان این مطلب افزود: بیش از یک سال و نیم از فعالیت هیئت مشترک ایران و ایتالیا در پاسارگاد می‌گذرد. امسال نیز هیئت ایتالیایی با همکاری هیئت ایرانی فعالیت‌های میدانی خود را با هدف مطالعه و حفاظت از انسان بالدار و کاخ اختصاصی پاسارگاد انجام می‌دهند.

او گفت: در این مرحله از همکاری‌ها تعدادی از کار‌شناسان و متخصصان نیز در حوزه استحکام‌بخشی آموزش می‌بینند و در این فصل از همکاری‌ها متخصصان ایرانی به همراه تیم ایتالیایی به بررسی مشکلات یادمان‌های سنگی محوطه و گفت‌وگو و تبادل‌نظر در زمینه روش‌های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می‌پردازند.

آنطور که مدیر کل دفتر امور پایگاه‌های جهانی خبر می‌دهد، این هیئت ایتالیایی که متشکل از کار‌شناسان و متخصصان ایتالیایی در حوزه‌های مرمت فنی، حفاظت و مطالعات در بخش‌های زمین‌شناسی، معماری، فیزیک و شیمی برای تحلیل مؤلفه‌های محیطی در ارتباط با آثار محوطه پاسارگاد و فرآیند فرسایش آثار سنگی هستند تا اواخر دی ماه در پاساگارد به فعالیت می‌پردازند.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشیان در شهرستان پاسارگاد استان فارس و پنجمین مجموعه ثبت شده ایران است که در سال ۱۳۸۳خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

پایان پیام

کد خبر : 26900 ساعت خبر : ۱۱:۴۰ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=26900

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.