آخرین وضعیت هیرکان، ماده پلنگ رهاسازی شده در پارک ملی گلستان

«هیرکان»، توله پلنگ ماده‌ای که دو سال قبل به همراه برادرش در شهرستان کردکوی پیدا شده بود، سوم شهریورماه با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست پس از نصب گردنبند ردیاب ماهواری در پارک ملی گلستان رهاسازی شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در مورد آخرین وضعیت پلنگ رهاسازی شده گفت: هیرکان در پارک ملی گلستان زندگی طبیعی خود را می‌گذراند.

این پلنگ ماده پس از گذشت پنج ماه زندگی در طبیعت، بر اساس آخرین داده‌های ارسالی از فرستنده ماهواره‌ای، مساحتی بالغ بر ده هزار هکتار از زیستگاه‌های دشتی، تپه ماهوری، جنگلی و صخره‌ای پارک ملی گلستان را به عنوان مامن خود پذیرفته و با زیرکی توانسته تمامی سختی‌های طبیعت بکر این پارک را پشت سر بگذارد.

ماده پلنگ مجهز به گردنبند ردیاب ماهواره‌ای دقایقی پس از رهاسازی در پارک ملی گلستان (لینک گزارش تصویری مرتبط)

مجتبی حسینی معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان ضمن بیان مطلب فوق افزود: هیرکان برخلاف نظر برخی که معتقد بودند یک هفته هم نمی‌تواند در طبیعت زنده بماند توانست هوش و ذکاوت خود را به عنوان یک گربه سان به اثبات برساند.

ما هم می‌دانستیم عملیات رهاسازی یک ریسک بزرگ است اما در مقابل زندگی در اسارت، آزادی تنها گزینه‌ای بود که با حمایت سرکار خانم دکتر ابتکار انتخاب شد.

اکنون پس از ۵ ماه هر چیزی که سایر پلنگ‌های پارک ملی گلستان را تهدید می‌کند شامل این ماده پلنگ هم می‌شود و ما به همان اندازه که نگران سایر زیستمندان در محیط طبیعی‌شان هستیم برای هیرکان هم نگرانیم.

جدیدترین نقاط ارسالی از ردیاب ماهواره‌ای نصب شده بر روی ماده پلنگ رهاسازی شده و جابجایی‌های این پلنگ در پارک ملی گلستان

مهم‌ترین نگرانی ما با توجه به جمعیت مطلوب پلنگ در پارک ملی گلستان، رقابت بین گونه ایست که ممکن است به منازعه و درگیری منجر شود، اما امیدواریم همان طور که تاکنون این ماده پلنگ توانسته در آرامش به زندگی خود ادامه دهد و برای مدیریت حیات وحش کشور ما داده‌های خوبی را فراهم سازد، از این پس نیز به حیات خود ادامه دهد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در پایان افزود: با شناسایی زیستگاه مناسب به رهاسازی ورکان (پلنگ نر و برادر هیرکان) نیز می‌اندیشیم تا بتوانیم این آزمون را تکمیل و در اولین فرصت، آزادی را که خداوند به همه موجودات هدیه کرده را به این پلنگ نر نیز بازگردانیم.

پایان پیام

کد خبر : 32260 ساعت خبر : ۲:۳۰ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=32260
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات