شناسایی آثار پیش از تاریخ در پاسارگاد

شناسایی آثار پیش از تاریخ در پاسارگاد

بررسی‌های باستان‌شناسی در پاسارگاد به شناسایی آثاری نظیر تپه‌ها، محوطه‌ها، سد، معدن، انواع قبور، قنوات، پایه‌های پل، آسیاب‌ها و… از دوره پیش از تاریخ، تاریخی، فراهخامنشی، ساسانی و اسلامی منجر شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی فرهاد زارعی کردشولی سرپرست هیات بررسی باستان‌شناسی شهرستان پاسارگاد با اعلام این خبر، بررسی‌های باستان‌شناسی را یکی از اولین روش‌ها برای کشف زیر ساخت‌های حکومتی در دوره هخامنشی و سایر دوره‌های باستانی دانست و گفت: بر همین اساس پروژه بررسی باستان‌شناسی شهرستان پاسارگاد که دارای دشتهای مستعدی در جوار دشت پاسارگاد است، کلید خورد.

این باستان‌شناس اظهار داشت: از ابتدای این بررسی پیمایشی تاکنون آثار متعددی از دوه پیش از تاریخ شامل غار‌ها و پناهگاه‌های صخره‌ای از دوره پارینه سنگی جدید و فرا پارینه سنگی، تپه‌ها و محوطه‌های پیش از تاریخ (با فرهنگ‌های پیش از تاریخی باکونB، Aو لپوی) شناسایی شد.

شناسایی آثار پیش از تاریخ در پاسارگاد

به گفته زارعی کردشولی، از دوره تاریخی (هخامنشی) نیز آثار کم نظیری همچون محوطه میان جاده‌ای با وسعت بیش از۳۵ هکتار با پلان هندسی بسیار منظم، کانال‌های موسوم به جوی دختر به طول بیش از ۵۰ کیلومتر، سد هخامنشی سر پنیران و معدن سنگ ابوالوردی شناسایی شد.

او اظهار داشت: ادامه بررسی‌ها همچنین شناسایی آثاری نظیر انواع قبور خرسنگی، توده سنگی (خرفخانه)، حفره سنگی، استودان، کارگاه‌های استحصال مواد غذایی (شیره انگور)، کارگاه ذوب فلز و محوطه‌های استقراری مهمی از دوره فراهخامنشی تا ساسانی را به همراه داشت.

به گفته این باستان‌شناس، از دوره اسلامی نیز قبرستان‌هایی با سنگ قبرهای نفیس، تعدادی قلعه، قنوات، آسیاب‌ها، عمارت‌های قدیمی و پایه‌های پل مورد شناسایی قرار گرفت.

سرپرست هیأت بررسی باستان‌شناسی شهرستان پاسارگاد تصریح کرد: پس از پایان بررسی دشت پاسارگاد، نواحی همجوار نظیر دشت سعادتشهر، رشته کوه‌های کوچکک و تنگ بلاغی مورد بررسی باستان‌شناسی قرارخواهد گرفت.

او افزود: بررسی باستان‌شناسی شهرستان پاسارگاد استان فارس، توسط تیمی مجرب، متشکل از کار‌شناسان پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از اطراف مجموعه میراث جهانی پاسارگاد آغاز شده و به جنگل گود بنه و منطقه چاه بید ختم خواهد شد.

این باستان‌شناس، در ادامه با اشاره به آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی پاسارگاد در سالهای ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۰ اظهار داشت: باستان شناسانی نظیر هرتسفلد، استروناخ، علی سامی، اسلامی اقدام به کشف مجموعه‌ای از کاخ‌ها و باغ و تاسیسات پشتیبانی و دفاعی کردند.

به گفته زارعی کردشولی، تمامی این کشفیات در بخش شاه نشین پاسارگاد صورت گرفته و اطلاعات کمتری از محل زندگی باقی مردم پایتخت و یا زیر ساخت‌های حکومتی در کل دشت و نواحی همجوار استخراج شد.

سرپرست هیئت بررسی باستان‌شناسی شهرستان پاسارگاد با تاکید بر اهمیت تاریخی این شهرستان در تاریخ ایران گفت: زرین‌ترین برگ تاریخ چند هزار ساله این کشور پهناور در این شهرستان رقم خورد و در دو هزار و پانصد و هفتاد سال قبل، مردی خوشنام و بزرگ، اقدام به خلق اثری بی‌بدیل چون پاسارگاد کرد.

 او افزود: کوروش اقدام به ساخت اولین پایتخت امپراطوری گسترده پارس در دشت پاسارگاد کردو خالق آثار ارزشمندی نظیر آرامگاه، کاخ‌های دروازه، بار عام و اختصاصی، استحکامات دفاعی تل تخت، پردیس شاهی (اولین باغ با بقایای مستند)، برج سنگی و محوطه مقدس شد و از همین جا اولین بیانیه شناخته شده حقوق بشر را نوشت و به دیگر نقاط امپراطوری پهناور پارس گسیل داد.

سرپرست هیئت بررسی باستان‌شناسی شهرستان پاسارگاد اظهار داشت: شهرستان پاسارگاد در شمال استان فارس قرار گرفته و از شمال به شهرستان خرمبید، از شرق به شهرستان ارسنجان، از غرب به شهرستان اقلید و از جنوب به شهرستان مرودشت ختم می‌شود.

به گفته او، این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و پاسارگاد است که شامل دشت‌های سعادتشهر (دشت کمین)، دهستان سرپنیران، دشت پاسارگاد، تنگ بلاغی، ارتفاعات کوه کوچکک (یا کوشکک)، جنگل گود بنه و جنگل چاه بید است.

زارعی کردشولی افزود: وجود رودخانه دائمی پلوار (سیوند) و دشت‌های مرغوب و حاصلخیزی نظیر دشت سعادتشهر، دشت پاسارگاد و تنگ بلاغی باعث توجه و تجمع انسان‌ها از دوره پیش از تاریخ تا عصر حاضر در این پهنه از کشور شده است.

بررسی‌های باستان‌شناسی در محدوده شهرستان پاسارگاد دراستان فارس با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

پایان پیام

کد خبر : 30261 ساعت خبر : 1:53 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=30261
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات