هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

مالیات سبز برای جبران ایجاد آلاینده‌ها است

مالیات سبز برای جبران ایجاد آلاینده‌ها است

دبیر هیئت دولت در یادداشتی درباره تعیین مالیت سبز که در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت به تصویب رسید، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، محسن حاج‌میرزایی دبیر هیئت دولت در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده آورده است نوشته است: واحدهای تولیدی صنعتی، معدنی و خدماتی برای تولید خود هزینه هائی را متحمل می‌شوند و با احتساب این هزینه‌ها در حساب‌های مالی خود و پس از کسر هزینه‌ها به سود دست می‌یابند. در کنار هزینه‌هایی که خود برای تولید می‌کنند هزینه‌هایی را نیز به جامعه تحمیل می‌کنند که یک هزینه بیرونی محسوب می‌شود و در بسیاری از موارد این هزینه‌ها به حساب نمی‌آیند. یکی از این هزینه‌ها، میزان آلایندگی هر واحد تولیدی است که هزینه‌های متعددی را به جامعه تحمیل می‌کند.

وقتی این هزینه‌ها به حساب نمی‌آیند چون هزینه محسوب نمی‌شوند کسی نیز در صدد کاستن و به حداقل رساندن آن نیست و اصولا رابطه تولید کننده با آن رابطه با دیگر هزینه‌های داخلی نیست.

مالیات سبز برای جبران ایجاد آلاینده‌ها است

هیئت وزیران امروز در ادامه بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده که این روز‌ها در دستور کار دولت قرار دارد این هزینه خارجی را نیز به هزینه‌های داخلی افزود و مالیاتی را به عنوان مالیات سبز تعیین کرد تا واحدهایی که حد مجاز و استاندارد محیط زیست را رعایت نمی‌کنند بر اساس معیارهایی نظیر شدت، مدت، نوع و مکان آلایندگی با نرخ‌های نیم، یک و یک و نیم در صد به ماخذ فروش یا درآمد ارائه خدمات حسب مورد مشمول مالیات سبز شوند.

این تصمیم علاوه بر اینکه محیط زیست ما را پاک‌تر و قابل زیست‌تر می‌کند به ارتقای استاندارد واحدهای تولیدی ما نیز کمک خواهد کرد و انگیزه بیشتری به تولید کنندگان برای بهبود محیط زیست می‌دهد.

پایان پیام

کد خبر : 30981 ساعت خبر : ۱:۴۸ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=30981

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات