بازسازی اقلیم شهر سوخته

بازسازی اقلیم شهر سوخته
مطالعه بقایای جانوری و گیاهی به منظور بازسازی طبیعت و اقلیم شهر سوخته در هزاره سوم پیش از میلاد در قالب پروژه مشترک گروه ایرانی و ایتالیایی در حال انجام است.
به گزارش پایگاه خبری گلونی، حسین مرادی سرپرست ایرانی پروژه مطالعات میان رشته‌ای و بازنگری عرصه و حریم در شهر سوخته  با اعلام این خبر گفت: نخستین فصل مطالعات میان رشته‌ای و بازنگری عرصه و حریم شهرسوخته با همکاری مشترک گروه ایرانی و گروه ایتالیایی به سرپرستی انریکو اسکالونه از دانشگاه سالنتو ایتالیا در این محوطه باستانی به اجرا در آمد.
او افزود: بررسی مواد باستانی نظیر اسکلت‌ها، استخوان‌های جانوری و نمونه‌های گیاهی با حضور گروهی از باستان‌شناسان و محققان میان رشته‌ایی ایرانی و ایتالیایی در شهر سوخته در حال اجرا است.
به گفته مرادی ، این پژوهشگران قصد دارند با مطالعه بر روی بقایای انسانی به دست آمده از گورستان شهر سوخته علاوه بر پی بردن به بخشی از روش زندگی در هزاره سوم پیش از میلاد در این محوطه، به مسائلی از قبیل تنوع نژادی با تمرکز بر مطالعات مرتبط با دانش ژنتیک بر روی استخوان‌های انسانی به دست آمده از شهرسوخته نیز بپردازند.
این باستان‌شناس اظهار داشت: در این پروژه که نخستین فصل آن در سال جاری و با هدف فراهم کردن مقدمات مطالعات گسترده انجام می شود محققان ایتالیایی ضمن بازدید از شهر سوخته با مواد فرهنگی و بقایای باستانی که طی ۱۵ فصل کاوش، گروه ایرانی به سرپرستی دکتر سیدمنصور سیدسجادی از شهر سوخته به دست آمده است آشنا شدند.
به گفته وی آنها ضمن آشنایی اولیه با منطقه برآورد دقیق‌تری برای انجام مطالعات گسترده در سال‌های آتی خواهند داشت.
او اظهار داشت: گروه باستان شناس را محققان میان رشته‌ای مرتبط با باستان‌شناسی همچون انسان‌شناس، جانورشناس و گیاه باستان‌شناس و همچنین گروهی از متخصصان نقشه‌برداری همراهی می‌کنند.

بازسازی اقلیم شهر سوخته

این باستان‌شناس تأکید کرد : یکی از اهداف عمده این گروه  بازنگری در عرصه و حریم شهرسوخته است تا ضمن تهیه نقشه‌های توپوگرافی دقیق از تپه شهرسوخته، چشم‌انداز دقیق‌تری از محدوده اصلی و بخش‌های مختلف شهرسوخته ارائه کنند.
او افزود: این پژوهش‌گران همچنین در نظر دارند با مطالعات مرتبط با ژنتیک، به بخشی از پاسخ‌های مرتبط با سوالات موجود در ارتباط با انسان‌شناسی شهرسوخته و گوناگونی قومی نژادی و همچنین آسیب‌ها و بیماری‌هایی که مردمان ساکن در این محوطه باستانی را شامل می‌شده، پی ببرند.
مرادی هدف اصلی از این پروژه را توسعه دانش میان رشته‌ای در کاوش‌های باستان‌شناسی شهرسوخته اعلام کرد تا ضمن دست‌یابی به اطلاعات ارزشمند ، بازسازی دقیق‌تری از روش زندگی، ارتباطات و محیط طبیعی دشت سیستان در هزاره سوم پیش از میلاد به دست آید.
پروژه مشترک گروه ایرانی و ایتالیایی درباره مطالعات میان رشته‌ایی و بازنگری عرصه و حریم در شهر سوخته با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .
بر مبنای یافته‌های باستان‌شناسان شهر سوخته ۲۸۰ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌دهد که این شهر دارای پنج قسمت اساسی بوده که شامل بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته؛ بخش‌های مرکزی؛ منطقه صنعتی؛ بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده‌اند. هشتاد هکتار از شهر سوخته را بخش مسکونی تشکیل داده‌ است.
برای نخستین‌بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی متعلق به ۴۸۰۰ سال پیش کشف شد  این چشم مصنوعی متعلق به زنی ۲۵ تا ۳۰ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.
یکی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های شهر سوخته، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در ۴۸۰۰ سال پیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است.
همچنین در طی کاوش‌های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شد.
از گور باستانی موسوم به شماره ۷۶۱ کهن ترین تخته نرد جهان به همراه ۶۰مهره   آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی‌تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.
باستان‌شناسان همچنین  هنگام کاوش در شهر سوخته ، در گوری ۵ هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد.
پایان پیام

کد خبر : 34711 ساعت خبر : 0:19 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=34711
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات