هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

پاسداشت برای بزرگان در سال نوای موسیقی ایران

پاسداشت برای بزرگان در سال نوای موسیقی ایران

دومین آیین «سال نوای موسیقی ایران» با تجلیل از مقام هنری ۶ هنرمند رشته‌های نوازندگی و تدریس موسیقی کلاسیک در فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی این آیین نکوداشت به دبیری علی جعفری ‌پویان و همت ۱۰۰ هنرمند عرصه موسیقی و باحمایت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران  با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان به این حوزه برگزار گردید.

در این آیین از بزرگان موسیقی همچون روبن طهماسیان نوازنده و مدرس ویولن، منوچهر انصاری نوازنده و مدرس ویولن، داود جعفری امید نوازنده و مدرس ویولنسل، منوچهر بیگلری نوازنده و مدرس ترومپت، رحمت افشار نوازنده و مدرس کلارینت و مرتضی دل شب مدرس تئوری موسیقی و سلفژ تجلیل شد.

اولین سخنران این برنامه سیدعباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران بود که ضمن خیرمقدم، طی سخنانی عنوان داشت: در جامعه کنونی ما آنچه اتفاق می افتد به کمک فضای مجازی در زمان بسیار کوتاهی منتشر می‌شود و همه از آن خبردار می‌شوند. مثل همین حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو که دل همه ملت ایران را به دردآورده است. این مسائل به ما یادآوری می‌کند  برای اینکه جامعه آرامی داشته باشیم  نیازمند به چنین محافلی هستیم چون به تعبیر زیبای آن بزرگی که می‌گفت:”ما درجامعه مان فضیلت‌های فراموش شده‌ای داریم”، هرچه می‌کشیم ازفراموش شدن این فضیلت‌ها است.

پاسداشت برای بزرگان در سال نوای موسیقی ایران

سجادی درادامه افزود:مهم‌ترین نکته تربیتی همین است که باید بزرگان را پاس داشت و به آنها احترام گذاشت. این را اگر فرهنگ نکنیم و در بافت جامعه وارد نکنیم  ، قطعاً جامعه فردای ما از امروز بدترخواهد شد. آنچه این حوادث به ما یادآوری می‌کند توجه بیش از پیش به مقوله فرهنگ است و ما بیشتر از مدیریت بحران دچار بحران مدیریت هستیم. تنها چاره و راهکار این مشکل ارتقای سطح فرهنگی است.

مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران اضافه کرد: من تشکر می‌کنم از دوستان عزیزی که پیشنهاد برگزاری چنین برنامه‌ای را مطرح کردند. در سال گذشته اولین سال نوا را برگزارکردیم  و امسال این دوستان مطرح کردند ازچند هنرمند واستاد بزرگ عرصه موسیقی تقدیر شود که شاگردان آنها بالغ بر١٣٠ نفر ازعزیزان هنرمند در این کشور می‌باشند.

همچنین در این برنامه  فیلم‌های مستندکوتاه ساخته فرید حامدی درخصوص هریک از هنرمندان تقدیرشده و سپس قطعه‌ای از ساخته‌های رضا روحانی نیز برای حضار پخش شد. این برنامه با یک دقیقه سکوت به همراه کلیپی به یاد جان باختگان حادثه پلاسکو ادامه پیداکرد. همچنین شاگردان این اساتید قطعاتی کلاسیک برای مخاطبان اجرا کردند.

علی جعفری پویان دبیر آیین سال نوای موسیقی ایران نیز در ادامه ضمن قدردانی از کلیه کسانی که از برگزاری این برنامه حمایت کردند گفت: خوشحالم که در کنار هم امسال برای دومین بار توانستیم سال نوای موسیقی ایران را برگزار کنیم. امیدورام این برنامه به‌صورت منقطع و موقت نباشد بلکه استمرار پیدا کند و در سال‌های آینده نیز شاهد برگزاری چنین رویدادی باشیم. همچنین از کسانی که به دعوت من پاسخ مثبت دادند تشکر می‌کنم.

امیدوارم سال آینده این برنامه در حوزه موسیقی سنتی هم برگزار شود. در پایان لازم می دانم به شکل خاص از سه نفر تشکر کنم  که اگر اینها نبودند من تنها بودم. آقای عباس سجادی آقای  فرید حامدی و حسین تفرشی که همراهی این عزیزان موجب برگزاری چنین برنامه‌ای شد.

کامبیز روشن روان موسیقی‌دان و آهنگساز که نتوانسته بود در این برنامه حضور یابد  نیز پیامی را برای مرتضی دل‌شب به  پاس چندین دهه تلاش در عرصه موسیقی ارسال نبود که قرائت شد.

پاسداشت برای بزرگان در سال نوای موسیقی ایران

وی در بخشی از این پیام صوتی با اشاره به سابقه طولانی رفاقتش با دل شب گفت: مرتضی دل‌شب را ۵٠ سال است که می‌شناسم. سال‌های زیادی همکار بودیم. او به راستی یک معلم واقعی بود. از منظر من  معلم کسی است که در مورد آنچه تدریس می‌کند همیشه در حال فراگیری و به‌روزرسانی است و تلاش می‌کند به روش‌های جدید آموزشی دست یابد. دل شب این خصوصیات را به طور کامل داشت و آنچه را که آموزش می‌داد از صمیم قلب بود.

وی در ادامه افزود: تا جایی که به خاطر دارم دل شب در هنرستان دانشگاه و آموزشگاه همیشه به هنرجویانش علاقه ویژه‌ای داشت  و کمتر کسی را دیدم که چنین رابطه‌ای خاص با شاگردانش  داشته باشند. در واقع او معلمی به معنای کامل بود. در دورانی که دل شب فعالیت آموزشی کمتری  داشت همیشه با من در تماس بود تا مطالب جدید را برای هنرجویان موسیقی بنویسیم و در اختیارشان قرار دهیم. از این رو می‌توان از او به عنوان چهره برجسته موسیقی کشور یاد کرد.

گفتنی است در پایان این آیین، تندیس سال نوا به همراه هدایایی از طرف برگزارکنندگان برنامه و بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران  به هنرمندان اهدا شد.

این آیین با حضور هنرمندان و اساتید عرصه موسیقی همچون دکتر حسن ریاحی، هوشنگ و ارسلان کامکار، فریدون شهبازیان، وارتان ساهاکیان و ابراهیم لطفی برگزار شد.

لازم به ذکر است در نخستین «سال نوای موسیقی ایران» که در خردادماه ۹۴ در فرهنگ‌سرای نیاوران برگزارشد، از مقام هنری ابراهیم لطفی تجلیل به عمل آمده بود.

پایان پیام

کد خبر : 33445 ساعت خبر : ۱۲:۵۴ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=33445

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات