بازتاب اهدای اسکار به فروشنده در رسانه‌های خارجی

اهدای جایزه اسکار به فیلم سینمایی «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی، بازتاب متفاوتی در رسانه‌های و شبکه خبری خارجی داشت.

به گزارش پایگاه خبری گلونی ، فاکس نیوز، وکس مدیا، نیوز ۱۸، ای بی سی و سیان ان همچنین شبکه خبری بی بی سی انگلیس، روزنامه‌های انگلیسی گاردین، ایندیپندنت و تلگراف همچنین روزنامه هندی تایمز هندوستان به انعکاس این خبر پرداختند.

در حالیکه رسانه‌های آمریکایی در اولین ساعات بعد از اعطای جایزه اسکار به فرهادی به انتشار صرف این خبر و پیام مکتوب فرهادی به حضار در این مراسم پرداخته بودند؛ رسانه‌های مکتوب انگلیسی اعطای این جایزه را به نوعی نشان دهنده اعتراض به فرمان مسافرتی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا دانستند.

به گزارش ایرنا بر اساس دستور اجرایی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سفر اتباع هفت کشور از جمله ایران به مدت ۹۰ روز به این کشور به حالت تعلیق درآمده و ورود پناهندگان نیز به مدت ۱۲۰ روز متوقف شده است.

روزنامه ایندیپندنت نوشت: این فیلم به نشانه اعتراض به فرمان مسافرتی دونالد ترامپ در روزهای اخیر در صدر اخبار بسیاری از رسانه‌ها بود، فرهادی در پی این فرمان تصمیم گرفت برای شرکت در مراسم اسکار وارد آمریکا نشود.

روزنامه گاردین نیز با بیان اینکه به نظر می‌رسد رأی اعتراضی به فرمان ترامپ برای ورود اتباع این کشورها جایزه اسکار را برای فرهادی به ارمغان آورده باشد، افزوده است: عده‌ای معتقدند افزایش آرای اعضای آکادمی برای فیلم «فروشنده» به نوعی نمایش اعتراضی به فرمان مسافرتی ترامپ باشد.

پیش از اینکه مشخص شود فرهادی به دلیل فرمان مسافرتی ترامپ نمی‌تواند به آمریکا سفر کند و پیامدهای رسانه‌ای این تصمیم، فیلم تونی اردمن ساخته کارگردان آلمانی مارن اده حدس قوی‌تری برای برنده شدن اسکار ۲۰۱۷ بود.

حضور انوشه انصاری و فیروز نادری دو ایرانی فضانورد و کارمند ناسا در مراسم اسکار برای دریافت این جایزه به جای فرهادی از دیگر نکاتی بود که رسانه‌ها به آن توجه کردند.

شبکه خبری‌ای بی سی نیوز در مصاحبه‌ای با فیروز نادری دلیل انتخاب برای حضور در این مراسم را از وی پرسیده بود.

نادری گفت: انصاری یک فضانورد است و من برای ناسا کار می‌کنم، به نظرم دلیل انتخاب ما این بوده که اگر فردی از زمین دور شود و از بالا به زمین نگاه کند؛ مرزها را نمی‌بیند و تنها شاهد یک زمین زیبا خواهد بود.

هشتاد ونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز دوشنبه در سالن دالبی تئاتر شهر لس آنجلس برگزار شده و فیلم «فروشنده» به کارگردانی اضغر فرهادی، با بازی ترانه علیدوستی و شهاب حسینی موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان شد.

فرهادی سال ۲۰۱۲ نیز با فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» موفق به کسب جایزه اسکار در همین بخش شده بود.

پایان پیام

کد خبر : 36705 ساعت خبر : ۲:۲۳ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=36705
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات