اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

بازدید ۱۲ هزار نفری گردشگران از قلعه فلک‌الافلاک

بازدید ۱۲ هزار نفری گردشگران از قلعه فلک‌الافلاک در هفتم فروردین رکوردی کم سابقه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی غلامرضا سلیمانی با اعلام این آمار گفت: روز گذشته ۱۲۰۹۰ نفر گردشگر از مجموعه تاریخی قلعه فلک‌الافلاک و همچنین موزه‌های باستان‌شناسی و مردم‌شناسی آن بازدید کرده‌اند که رکوردی قابل توجه و کم سابقه به شمار می‌رود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این باره اظهار داشت: این آمار نسبت به سال گذشته در همین تاریخ ۲ برابر رشد داشته به گونه ایی که سال گذشته در همین تاریخ ۶۳۰۰ نفر بوده و امسال این آمار تقریباً ۲ برابر شده است.

سلیمانی افزود: در هفتمین روز از سال ۱۳۹۶ آمار اقامت گردشگران در سطح استان لرستان به ۴۴۴۵۷ نفر رسیده است که نسبت به سال گذشته تا این تاریخ حدود ۲ درصد سیر صعودی داشته است. به گفته ایشان تا‌کنون تعداد ۱۹۰۲۷۹ نفر نیز از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و دست ساز استان دیدن نموده‌اند.

بازدید ۱۲ هزار نفری گردشگران از قلعه فلک‌الافلاک

فَلَک‌الافلاک یا دژِ شاپورخواست قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است. فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده برجیهم شناخته می‌شود.

این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است. تاریخ ساخت این قلعه به دورهٔ ساسانیان بازمی‌گردد. این بنا در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

فلک‌الافلاک در لغت به معنای «سپهر سپهران» است.

 قلعه فلک‌الافلاک با نام‌های گوناگونی در طول زمان شناخته شده‌است. دژ شاپورخواست، سابر خواست، قلعه خرم‌آباد، دوازده برجی و کاخ اتابکان از آن جمله‌اند. قلعه خرم‌آباد از دوره قاجار به بعد با نام فلک‌الافلاک ضبط شده‌است.

با توجه به اینکه ممکن است دوازده برجی، اشاره‌ای به دوازده برج فلکی باشد، ممکن است نام فلک‌الافلاک نیز از همین‌جا ریشه گرفته باشد.

قدمت این قلعه به دوره ساسانیان می‌رسد.

ساسانیان شهری با نام شاپورخواست در حدود منطقه کنونی خرم‌آباد ساختند که بعدها ویران شد و در حدود سده هفتم هجری خرم‌آباد فعلی به جای آن بنا گردید.

گمان می‌رود که قلعه فلک‌الافلاک همان دژ شاپورخواست باشد که در دوره ساسانی کاربرد حکومتی و نظامی داشته‌ است.

از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز به نام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک‌الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده‌است.

پایان پیام

کد خبر : 38485

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=38485

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.