تخصص‌های غیرمرتبط به حوزه شهری وارد شورا نشوند

مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بررسی عملکرد محیط زیستی شورای چهارم تهران، ورود خبرنگاران، هنرمندان و ورزشکاران به شورا را مثبت ارزیابی نکرد و گفت: این افراد با این کار هم اعتبار صنفی خود را به مخاطره می‌اندازند و هم وضعیت شهری را از این که هست بدتر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری گلونیبه نقل از ایسنا، محمد درویش، در مورد ثبت نام تعدادی از خبرنگاران و اهالی رسانه‌ها و مطبوعات برای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران، گفت: چیزی که شورای شهر تهران و دیگر کلانشهرها به آن احتیاج دارند افراد متخصص در حوزه شهرداری، محیط زیست، حقوق شهروندی، اقتصاد، مدیریت و ارتقای کیفیت روانی است، اینها اولویت اصلی اعضای ورودی به شوراها باید باشد. این افراد می‌توانند مشاورانی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه رسانه، هنر، ورزش و سایر رشته‌های لازم انتخاب کنند تا خلاءها را پر کنند.

وی افزود: وظیفه یک خبرنگار آنست که پایشگر وضعیت اطلاعاتی کشور باشد و خودش در مرحله قانونگذاری و تصویب قرار نگرفته و از شغل اصلی خود فاصله نگیرد. من موافق این کار نیستم که تعدادی از تخصص‌های غیر مرتبط به حوزه شهری وارد شورا شوند. هشت داور و بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران و خبرنگاران برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند؛ به نظر من با این کار هم اعتبار صنفی خود را به مخاطره می‌اندازند و هم وضعیت شهری را از این که هست بدتر می‌کنند، باید اجازه دهیم شهر توسط متخصصان شهری مدیریت شود.

نقش فرهیختگان جامعه در شناسایی و معرفی بهترین نامزدهای شورا

مدیر کل مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه هنوز در کشور ما حزب‌های قدرتمند نداریم، گفت: باید فرهیختگان و سرمایه‌های اجتماعی شرکت کنندگان در انتخابات را بررسی کرده و افراد دارای صلاحیت را به مردم معرفی کنند. افراد شاخص جامعه که خود کاندید نیستند می‌توانند نقش کلیدی در این زمینه ایفا کنند و به مردم نقشه راه ارائه دهند تا مردم انتخاب‌های درست‌تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه مردم باید بر اساس تخصص به کاندیدها رأی بدهند، اظهار کرد: کاندیدهای انتخابات نیز باید مانیفست‌های خود را منتشر کرده و برنامه‌های خود را برای حضور در شورا در معرض دید عموم قرار دهند تا امکان قضاوت و داوری فراهم شود.

درویش در مورد اقدامات و تصمیمات محیط زیستی شورای چهارم اظهار کرد: نمونه‌هایی از این دست بسیار نادر و خیلی خیلی کم است و اگر هم چیزی اتفاق افتاده باعث بهبود وضعیت محیط زیست تهران نشده است. همچنان تفکیک زباله از مبدأ در کلانشهر تهران صورت نمی‌گیرد، هنوز در بسیاری از روزهای سال، هوا آلوده است و بیش از ۲۰ میلیون ساعت از عمر ایرانی‌ها در سال در ترافیک تلف می‌شود. همچنان در تهران معضل کم تحرکی به دلیل استفاده بیش از حد از خودروهای شخصی وجود دارد چون هنوز در این کلانشهر به سمت گسترش حمل و نقل ریلی و مسیرهای ایمن برای پیاده روی و دوچرخه سواری و کاهش آلودگی صوتی نرفته‌ایم و حتی برای شهرداری که تونل همت و نیایش را ساخت و تقاطع غیر همسطح بیش‌تری ایجاد کرد کف زدند و شورای شهر شریک چنین اقداماتی شد.

مدیر کل مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه منتخبین شورای شهرها باید کسانی باشند که تمام مولفه های ضروری در سکونتگاه های شهری را مورد توجه قرار دهند، گفت: متاسفانه در چهار دوره انتخابات شوراها این موارد رعایت نشده و معمولا به جناحی رای داده ایم و به چهره‌های محبوب ورزشی و هنری رای داده‌ایم و چون این افراد تخصصی در حوزه شهر نداشتند هم اعتبار خود را از دست دادند و هم وضعیت شهر را خراب کردند.

پایان پیام

کد خبر : 39840 ساعت خبر : 12:33 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=39840
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات