حسین توفیق درگذشت

حسین توفیق، یکی از بازماندگان خاندان مطبوعاتی توفیق در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از ایبنا، حسین توفیق یکی از بازماندگان خاندان سرشناس توفیق در مطبوعات ایران، دیروز، چهارشنبه نهم فروردین در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

حسین توفیق درگذشت

این روزنامه‌نگار پیشکسوت از هشت روز پیش به دلیل عفونت ریه در بخش مراقبت‌های ویژه (آی.سی. یو) بیمارستان فیروزگر بستری شده بود.

حسین توفیق نام بنیانگذار نشریه توفیق را برخود داشت و سال‌ها به اتفاق دو برادرش، عباس و حسن توفیق، سکان مدیریت این نشریه را تا سال ۱۳۵۰ و توقیف آن توسط هویدا در دست گرفت.

قرار است پیکر مرحوم توفیق، فردا جمعه (۱۱ فروردین) در بهشت زهرا (س) تشییع و در قطعه نام آوران به خاک سپرده شود.

«توفیق» هفته‌‌نامه فکاهی و طنزآمیز ایران با حدود نیم قرن فعالیت از سال ۱۳۰۲ تا ۱۳۵۰ منتشر می‌شد.

پس از مرگ حسین توفیق که موسس این نشریه بود، محمد‌علی توفیق، فرزند وی یک دوره سردبیری آن را بر عهده داشت و در دوره‌های بعد نیز حسن، حسین و عباس، نوه‌های خواهری حسین توفیق این نشریه را تا سال ۱۳۵۰ که به دستور دولت وقت توقیف شد، مدیریت کردند.

حسین توفیق همنام و نوه خواهری حسین توفیق شاعر، نویسنده، طنزپرداز و مؤسس مجله توفیق بود. وی به همراه برادرانش عباس و حسن توفیق، از اواسط دهه ۱۳۳۰ تا سال ۱۳۵۰ شمسی، گردانندگان و سردبیران دوره سوم مجله طنز توفیق بودند.

وی آخرین سردبیر «توفیق» بود و در سن ۸۸ سالگی درگذشت. توفیق پس از توقیف مجله در سال ۱۳۵۰ فعالیت مطبوعاتی نداشت، اما گفته می‌شود او چند سالی در فکر احیای دوباره این نشریه بود.

حسین توفیق (زاد روز ۲۹ تیر۱۳۰۸ – درگذشت ۹ فروردین ۱۳۹۶) از خاندان سرشناس توفیق در مطبوعات ایران و از سردبیران مجله طنز توفیق بود. مجله توفیق، هفته‌نامه فکاهی و طنزآمیز ایران بود که نزدیک به نیم قرن فعالیت داشت.

پایان پیام

 

کد خبر : 38607 ساعت خبر : 7:33 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=38607
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات