سکونتگاه‌های سبز معرفی می‌شوند

سکونتگاه‌های سبز معرفی می‌شوند

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نخستین جشنواره سکونتگاه‌های سبز هفته سوم تیرماه در تهران برگزار و در آن سکونتگاه‌ها و شهرداران سبز معرفی می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از ایرنا، محمد درویش افزود: یکی از اقدامات سازمان محیط زیست در راستای انجام رسالت خود مبنی بر پاسداری و ارتقای فرهنگ جامعه، برگزاری جشنواره و مسابقاتی است که بتواند انگیزه بیشتری برای بخش‌های مختلف که کارهای محیط زیستی انجام می‌دهند، ایجاد کند.

وی اظهار کرد: در این راستا اگر مبلمان شهری به درستی مدیریت نشود هم موجب تشدید ترافیک، افزایش مصرف سوخت، آلودگی، کم تحرکی و افزایش ضریب بیماری‌ها می‌شود که می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به حوزه‌های مختلف کشور وارد کند.

وی ادامه داد: بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم به برگزاری نخستین جشنواره سکونتگاه‌های سبز کرد که هدف از برگزاری آن کمک به تغییر سبک زندگی ایرانیان است.

درویش گفت: برای برگزاری این جشنواره شورای سیاستگذاری متشکل از نمایندگان وزارت مسکن و شهر سازی، کشور، سازمان‌های حفاظت محیط زیست و شهرداری‌ها تشکیل و ۱۶ شاخص برای شرکت در این جشنواره تعیین شد.

سکونتگاه‌های سبز معرفی می‌شوند

وی با بیان اینکه ۱۶ شاخص هفته آینده در جلسه شورای سیاست‌گذاری این جشنواره نهایی می‌شود افزود: میزان مسیر ایمن دوچرخه سواری و پیاده رو، خطوط اتوبوس‌های تندرو، حملونقل ریلی، استفاده از خودروهای هیبریدی و برقی، وضعیت تفکیک زباله از مبدأ، سرانه فضای سبز، نظام آبخیزداری، چگونگی جمع آوری سیلاب و رفتار با حیوانات بی خانمان برخی از مهمترین شاخص‌های تعیین سکونتگاه سبز است.

درویش تاکید کرد: به نظر می رسد با برگزاری این جشنواره می‌توان انگیزه بیشتری برای رفتارهای محیط زیستی ایجاد کرد و به جای چراغ سبز نشان دادن به خودرو محوری، ساخت اتوبان، پارکینگ‌های طبقاتی، بلوار، پل‌های چند طبقه و تقاطع‌های غیر همسطح به سمت ایجاد مسیرهای ایمن دوچرخه‌سواری و حمل و نقل عمومی حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه به زودی فراخوان این جشنواره منتشر می‌شود گفت: تلاش کردیم بر مبنای تقسیم‌بندی وزارت کشور تمام سکونتگاه‌های کشور اعم روستایی، شهری برخوردار و محروم، ۹ کلانشهر و ۵۹ منطقه کلانشهرها در این جشنواره شرکت کنند.

پایان پیام

کد خبر : 40809 ساعت خبر : 1:09 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=40809
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات