هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

کد ساعت گویا تغییر کرد

کد ساعت گویا تغییر کرد

ساعت رسمی کشور ساعت ۲۴ یک‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ یک ساعت به عقب برمی‌گردد.

شرکت مخابرات استان تهران از تغییر کدهای ساعت گویا (۱۱۹)، رفع خرابی تلفن ثابت (۱۱۷) و کد پاسخگویی به مشترکان (۱۹۰) خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی مدیر عامل شرکت مخابرات استان تهران گفت: کدهای ساعت گویا (۱۱۹)، رفع خرابی تلفن ثابت (۱۱۷) و کد پاسخگویی به مشترکات (۱۹۰) تغییر کرد و کد ۲ برای این شماره‌ها در نظر گرفته شد.

براساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات و پروانه‌های مخابرات ایران، متولی واگذاری کدهای شماره یک سازمان تنظیم مقررات است، که براین اساس مخابرات ایران تصمیم گرفت کد ۲ را برای توسعه سرویس‌های خود در مخابرات در نظر بگیرد.

کد ساعت گویا

وی با بیان اینکه شرکت مخابرات استان تهران کد ۲ را انتخاب کرده است، افزود: به این ترتیب به جای کد ۱۱۹ (ساعت گویا)، شماره ۲۰۱۱۹، به جای کد ۱۱۷ (کد رفع خرابی تلفن ثابت)، شماره ۲۰۱۱۷ برای پاسخگویی به مشترکان ۲۰۹۰، شماره ۲۰۲۰ برای پشتیبانی مشترکان اینترنت انتخاب و فعال شده است.

صیدی در پایان گفت: یکی از برنامه‌های مخابرات برای آینده ارائه سرویس‌های متنوع با کد پیش شماره ۲۰ است و سرویس‌های دیگر مخابرات با این پیش شماره فعال می‌شوند.

گاه‌شماری جلالی

گاه‌شماری جلالی در راستای اصلاح و محاسبه دقیق گاهشماری ایرانی و در پی گاه‌شماری یزدگردی به وجود آمد.

بی‌توجهی به اجرای کبیسه‌گیری گاهشماری یزدگردی از سال ۳۷۵ یزدگردی (۱۰۰۶ میلادی) تا اوایل دوران جلال‌الدوله ملک‌شاه سلجوقی موجب شده بود، نوروز هجده روز نسبت به زمان واقعی جابجا شود؛ و اعتدال بهاری به جای اول فروردین با نوزدهم فروردین منطبق شود.

از این رو با حذف هجده روز آغاز فروردین و اعمال آن به عنوان کبیسه در پایان سال ۴۴۷ یزدگردی و قرار گرفتن موقعیت ورود خورشید به نقطه اعتدال بهاری در سرآغاز سال، گاهشماری جلالی شکل گرفت.

گاهشماری جلالی توسط عده‌ای از ریاضی دانان ایرانی از جمله حکیم عمر خیام، ابوحاتم مظفر اسفزاری، ابوالعباس لوکری، محمد بن احمد معموری، میمون بن نجیب واسطی، ابن کوشک بیهقی مباهی و در رأس آنان ابوالفتح عبدالرحمان منصور خازنی در ۳ رمضان ۴۷۱ هجری قمری تدوین شد.

کار تدوین این تقویم در دورهٔ جلال‌الدین ملکشاه سلجوقی با فرمان خواجه نظام‌الملک و محل رصد آن شهرهای اصفهان (پایتخت سلجوقیان)، ری و نیشابور ذکر شده‌است.

گاهشماری جلالی تا پیش از مشروطه در ایران رسمیت نداشت و با تغییراتی از جمله در مبدأ و اسامی و طول ماه‌ها در قالب تقویم هجری شمسی برجی از سال ۱۳۲۹ هجری قمری برابر با ۱۲۸۹ هجری خورشیدی در ایران به کار رفته و سپس با تغییراتی در قالب تقویم هجری شمسی در سال ۱۳۰۴ خورشیدی کلیات آن به همراه نام‌های فارسی برای ماه‌ها و تعدیل طول ماه‌ها به تصویب مجلس شورای ملی گاه‌شماری رسمی ایران شد. گاهشماری ایران و گاهشماری افغانستان بر پایه گاهشماری جلالی ساخته شده‌اند ولی هم درازای ماه‌هایشان و هم آغاز تاریخشان با گاهشماری جلالی دگرگونی دارد.

برای تبلیغ در گلونی کلیک کنید.

تلفن: ۰۹۰۳۲۷۶۴۱۹۳

پایان پیام

کد خبر : 38445 ساعت خبر : ۱:۰۵ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=38445

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات