آلمان مشغول بزرگترین باتری دنیا در غار زیرزمینی

آلمان مشغول بزرگترین باتری دنیا در غار زیرزمینی

یک شرکت آلمانی مشغول ساخت بزرگ‌ترین باتری دنیا در غارهای نمکی زیرزمینی است. این باتری به حفظ محیط زیست کمک می‌کند و می‌تواند برق موردنیاز یک روز ۷۵ هزار خانه را تأمین کند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از مهر، هفته گذشته تسلا اعلام کرد بزرگ‌ترین باتری لیتیوم یونی دنیا را در استرالیا خواهد ساخت. اکنون یک شرکت انرژی آلمانی هم در پی کسب عنوان تولیدکننده بزرگ‌ترین باتری دنیا زیرزمینی است.

 Ewe Gasspeicher GmbH مشغول ساخت یک «باتری جریان ردوکس» در غارهای زیرزمینی نمکی است که می‌تواند ذخیره برق یک روز ۷۵ هزار خانه را تأمین کند.

باتری جریان ردوکس انرژی الکتریکی را در الکترولیت‌های مایع ذخیره می‌کند. این باتری در حقیقت یک سلول الکتروشیمیایی است. درون  چنین سلولیدو مایع(کاتالیز مثبت و آنولیت منفی)  به‌وسیله غشایی از هم جداشده‌اند که یون‌ها می‌توانند از این غشا بگذرند. هنگامی‌که باتری با یک منبع شارژ می‌شود، الکترون‌ها به آنولیت اضافه و از کاتولیت خارج می‌شوند. هنگام تخلیه شارژ این روند معکوس می‌شود. مولکول‌های شارژ شده هر الکترولیت از سلول به تانک‌های ذخیره  می‌روند و در آنجا انرژی به مدت چند ماه ذخیره می‌شود.

آلمان مشغول بزرگترین باتری دنیا در غار زیرزمینی

این باتری که brain۴power نامیده می‌شود بر اساس سیستمی ایجادشده که دانشگاه فردریک شیلر آن را ارائه کرده است.  باتری مذکور از الکترولیت‌های آب نمکی همراه پلیمرهای قابل بازیافت را به‌عنوان مولکول هال فعال استفاده می‌کند. به گفته گروه سازنده این مواد در مقایسه با ترکیب اسیدسولفوریک/ فلز به حفظ محیط زیست کمک می‌کنند.

باتری مذکور در مخزن ذخیره گاز Jemgum ساخته می‌شود تا از دو غار نمکی زیرزمینی بزرگ این منطقه استفاده کند. در حال حاضر از این غارها برای ذخیره گاز طبیعی استفاده می‌شود. هر غار حدود ۱۰۰ هزار مترمکعب حجم دارد. بنابراین باتری مذکور ظرفیتی ۷۰۰ مگاوات ساعتی خواهد داشت که قدرت تولید ۱۲۰ مگاوات برق را دارد.

به گفته محققان مقدار الکتریسیته‌ای ذخیره‌شده در چنین مخزنی برای تأمین یک ساعت برق شهر بزرگی مانند برلین کافی است.

البته این باتری قبل از اجرایی شدن با استفاده از محفظه‌های بزرگ پلاستیکی در منطقه Jemgum آزمایش می‌شود. به گفته شرکت این باتری‌ها تا پایان ۲۰۱۷ میلادی  وارد مرحله عملیاتی می‌شوند و باتری کامل زیرزمینی نیز تا ۶ سال دیگر آماده خواهد بود.

عضو اینستاگرام گلونی شوید و اخبار روز ایران و جهان را دنبال کنید.

پایان پیام

کد خبر : 46376 ساعت خبر : ۰:۰۸ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=46376

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.