خرم‌آباد هرگز ثبت‌ جهانی نمی‌شود

خرم‌آباد هرگز ثبت‌ جهانی نمی‌شود

پایگاه خبری گلونی، آرشین ساکی: چندی پیش که شهر یزد ثبت جهانی یونسکو شد خیلی از کاربران در شبکه‌های مجازی اظهار داشتند که چرا دره خرم‌آباد هنوز در صف انتظار است و این اتفاق برای این شهر نمی‌افتد. این‌که خیلی‌ها خرم‌آباد را نیز شایسته ثبت در فهرست میراث جهانی دانسته‌اند هم لذت‌بخش بود و هم دردآور. لذت‌بخش از این حیث که این شهر تاریخی هم پیشینه‌ای دارد درخور نشان دادن به دنیا و دردآور از این‌رو که مگر از شهر تاریخی خرم‌آباد چه مانده؟ چند درصد از بافت قدیمی شهر زیر تیشه‌ی مدرنیته نابود شد و صدای هیچکس درنیامد.

خرم‌آباد هرگز ثبت‌ جهانی نمی‌شود

راستش باید این‌ سوال که چرا دره خرم‌آباد دیگر هرگز شانسی برای ثبت شدن در میراث جهانی ندارد را از شهرداران همه ادوار خرم‌آباد پرسید. طرح‌های به ظاهر عمرانی که فرهنگ و تاریخ کهن را زیر نقشه‌هایش نابود کرد. خانه‌های قدیمی که تبدیل به رستوران و برج‌های مسکونی شد. طبیعت زیبای شهری که به جاذبه‌های تجاری و بازرگانی تبدیل شد. اول زبان و لباس‌مان تغییر کرد بعد هم محله‌های شهر. اصلا چند بنای خشتی شکوهمند در خرم‌آباد باقی مانده؟ ما مردمان جالبی هستیم. خانه‌های قدیمی و بناهای کهن را خراب می‌کنیم بعد از روی همان‌ها ساختمان‌های سنتی و کهن تزیینی و مصنوعی می‌سازیم.
پس باید این را پذیرفت که خرم‌اباد هرگز شانسی برای ثبت جهانی ندارد. و مسئول آن نه تنها شهردار بلکه شهروندانی هستند که برای حفظ ارزش‌های کهن تلاشی نکردند. اکنون خرم‌آباد مانده و دژی که آن‌هم با دیوارهای نمور، روز به روز اوضاعش وخیم‌تر می‌شود. شهر با سرعت زیادی در حال تغییر است و این تغییر قطعا به صلاح تاریخ و اصالت ما نیست.

پایان پیام

کد خبر : 47216 ساعت خبر : 0:31 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=47216
اشتراک در نظرات
اطلاع از
1 دیدگاه
چیدمان
اولین نظرات آخرین نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات

تسلیت به مردم عزیز لرستان و تبریک به مسوولان پر کار لرستان.از دست رفتن شانس ثبت جهانی خرم آباد یعنی پایانی تلخ برای امید به توسعه و آبادانی این دیار زیبا و باستانی