زندگی‌نامه مریم میرزاخانی واحد درسی شود

زندگی‌نامه مریم میرزاخانی واحد درسی شود

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده از درخواست برای تبدیل زندگی‌نامه مریم میرزاخانی به واحد درسی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری گلونی، شهین‌دخت مولاوردی معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در مراسم «خاموشی یک ذهن زیبا» که به مناسبت بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی در پژوهشکده علوم انسانی برگزار شد با بیان اینکه در کمال ناباوری مریم میرزاخانی را از دست دادیم، اظهار کرد: این شاگرد صبور ریاضی به عنوان اولین ایرانی و اولین زن توانست مدال فیلدز را کسب کند و برای ایران و زن ایرانی افتخار بیافریند  و با این کار درس بزرگی به جوانان ما بدهد و به آنها بیاموزد که برای مسیر طولانی علم حد و پایانی قائل نباشد .

زندگی‌نامه مریم میرزاخانی واحد درسی شود

او با بیان اینکه بی‌شک آثار و خدمات مریم میرزاخانی نام او را در تاریخ علم  ایران و جهان پرآوازه خواهد کرد، گفت: میرزاخانی در عمر کوتاه خود الهام‌بخش میلیون‌ها زن و دختر ایرانی و چه بسا جهان خواهد بود. او باور حضور زنان در ریاضیات را تغییر داد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به نامه الکترونیکی که سال ۹۳ بعد از کسب مدال فیلدز به مریم میرزاخانی ارسال کرده بود، گفت: در آن نامه جسارت او که نام زن ایرانی را میان دانشمندان برجسته  جهان مطرح کرده بود ستودم. تعهد او و پیشبرد مرزهای دانش که الهام‌بخش زنان بود قابل تقدیر و ستودنی است.

مولاوردی خاطرنشان کرد: مرگ مریم میرزاخانی تلنگری است برای همه ما که قدر سرمایه‌های انسانی را بدانیم به‌ویژه کوچ نابهنگام این عزیز دل هر ایرانی را سوزاند و عواطف همه ما را برانگیخت و ما را به این فکر فرو برد که چگونه بیاندیشیم و چگونه سرمایه‌های ارزشمندمان را حفظ کنیم  و آنها را که در لایحه زیرین جامعه هستند کشف و سیقل داده و بتوانیم مریم‌های دیگری داشته باشیم.

مولاوردی با بیان اینکه درخواست شده زندگی‌نامه مریم به واحد درسی تبدیل شود، گفت: اگر مریم در وصیت‌نامه کتبی‌اش درخواست تابعیت ایرانی برای دخترش آناهیتا کرده باشد ما همه سعی‌مان را می‌کنیم که اقدام صورت گیرد، البته مقدمات تصحیح این قانون مدنی در مجلس فراهم شده و نمایندگان مجلس روی آن در حال بررسی هستند.

او با بیان اینکه مریم در سانحه ۷۶ جان سالم به در برد تا ذهن زیبای نسل ما باشد، گفت: مریم ماند تا بر قله‌های ریاضیات جهان بنشیند و قهرمان این نسل باشد آن هم روزگاری که ما در بی قهرمانی سپری می‌کنیم یا دنبال قهرمان هستیم. اگر چه نظام عالم جهان و تدبیر دست ما نیست اما علم و عمل نیک نام انسان را بلندآوازه می‌کند. همه رونده هستیم اما اگر با این نگاه به زندگی میرزاخانی توجه کنیم مریم عمر بلندی داشته است. مریم از کشف و حقیقت ریاضی حظ و بهره بسیاری می‌برد.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده همچنین گفت: ما در دولت‌یازدهم ۴ سال سخت را پشت سر گذاشتیم و البته ۴ سال سخت‌تر را پیش رو داریم. معتقدیم در دولت‌یازدهم آواربرداری شده و ریل‌گذاری برای انجام خدمات بهتر در دولت‌ مهیا شده است. مقدمات لازم برای سایر برنامه‌هایی که دولت نتوانست  در ۴ سال دولت‌یازدهم اجرایی کند فراهم شده است .

او با بیان اینکه به نظر می‌رسد با چالش‌هایی که در مسیر حرکت‌مان وجود دارد این مسیر هموار نیست، گفت: خوشبختانه در دولت‌دوازدهم مجلس و شورای‌شهر همراهی داریم که این می‌تواند ما را در اجرا برنامه‌ها یاری رساند. بسیاری از کارهای باقی مانده را در دستور کار قرار داده و در حال برنامه‌ریزی برای آنها هستیم .

زندگی‌نامه مریم میرزاخانی واحد درسی شود

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه چه باشم و چه نباشم برنامه‌های امور زنان مبتنی بر برنامه ششم توسعه آماده شده، گفت: براساس ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی ما در حوزه زنان در چارچوب مشخصی صورت گرفته و مهمترین رویکرد ما عدالت‌جنسیتی است. در ماده ۸۰ برنامه ششم توسعه دولت خود را موظف به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کرده  و برنامه‌های مربوط به آن در حال تدوین است. البته همه اقدامات بدون همکاری و هماهنگی به نتیجه نخواهد رسید چراکه در گذشته نیز دستگاه‌ها جزیره گونه اقدامات خود را انجام می‌دهند اما اثربخشی لازم را نداشت.

مولاوردی با اشاره به برنامه رییس‌جمهور برای حوزه زنان در دولت‌دوازدهم گفت: برنامه رییس‌جمهور در حوزه زنان به عنوان توانمندافزایی زنان و دختران در جامعه دوستدار خانواده ارایه شده است. این برنامه مانند برنامه ششم توسعه کلی‌گویی و آرمان‌گرایانه نیست.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به منشور حقوق شهروندی گفت: در ماده ۴۵ حقوق منشور حقوق شهروندی که از سوی رییس‌جمهور مطرح شده درباره خشونت و همچنین در ماده ۱۱ همین منشور برای مشارکت هرچه بیشتر زنان در عرصه‌های عمومی و مدیریتی و ایجاد فرصت برابر برای زنان برنامه‌هایی بیان شده که این برنامه‌ها در حال تدوین و بررسی هستند.

ملاوردی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه ما در مجلس نهم بیشترین حاشیه‌ها و مخالفت‌ها در تدوین این برنامه‌ها را داشتیم که اکثر آن از طرف فراکسیون زنان ایجاد می‌شد. در حقیقت همجنسان خودمان سد راه می‌شدند اما خوشبختانه در مجلس دهم این همراهی وجود دارد و امیدواریم چند پروژه‌ای که مطرح کردیم به سرانجام برسانیم با اتفاقاتی که صورت می‌گیرد کار بزرگی کرده‌ایم.

پایان پیام

کد خبر : 47491 ساعت خبر : 0:13 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=47491
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات