ولیعهد خطرناک عربستان

ولیعهد خطرناک عربستان

به گزارش پایگاه خبری گلونی، امیرعلی سعیدی، از همراهان “راهبرد”، در یادداشتی نوشت:

تغییر ولیعهد عربستان سعودی حداقل برای ایران موضوعی بسیار جدی است.

عمق کینه محمد بن سلمان به مانند عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، از ایران به حدی است که حتی حاضر است کشور خود را قربانی جنگ با ایران کنند.

شرایط امروز منطقه نیز به شدت پیچیده شده و آینده روشنی را نوید نمی‌دهد.

محمد بن سلمان از وهابیون بسیار تندرو و از عوامل اصلی اعلان جنگ علیه یمن به شمار می‌رود. سلمان پس از معرفی بعنوان ولیعهد نیز؛ مجددا در توییتر خود با قاطعیت اعلام کرده جنگ را به داخل ایران خواهد کشید.

وزیر خارجه آلمان چند روز پیش در گفت‌وگویی اعلام کرده بود: “وقتی با سران منطقه صحبت کردم؛ تازه فهمیدم موضوع جنگ تا چه حد جدی است”.

ولیعهد خطرناک عربستان

از طرفی، قطر ناگهان در اقدامی عجیب و درعین حال، مشکوک از صف متحدان سعودی کنار گذاشته می‌شود.

از این رو، درباره تحولات این روزهای منطقه چند سوال جدی مطرح می‌شود:

اگر برای نمونه منابع عظیمی چون پارس جنوبی و پروژه‌هایی که بالای صد میلیارد دلار ثروت در آنجا ذخیره شده هدف قرار گیرد و درعین حال قطر نیز در تصمیم پشت پرده از صف متحدان سعودی خارج شده باشد، هدف این نیست که ایران هم نتواند در مقابل پاسخ درخوری به طرف دیگر استخراج کننده منابع مشترک پارس جنوبی دهد؟

آیا قرار است انبارهای موشکی ایران که باید برای پاسخ هر نوع اعلان جنگ احتمالی از طرف امریکا و اسراییل هزینه شود، در درگیری بین کشورهای منطقه صرف نابودی زیرساخت کشورهای مسلمان شود؟

چرا رییس سازمان سیا شخصا به عمان سفر کرده و در رابطه با روابط دوستانه این کشور با ایران به سلطان قابوس هشدار می‌دهد؟

با توجه به موارد فوق باید دانست این زنگ هشداری بسیار جدی برای ایران است، درست است که در صورت بروز جنگی احتمالی از لحاظ پشتیبانی افکار عمومی و همچنین سطح پاسخ دهی نظامی در بهترین شرایط ممکن به سر می‌بریم: اما آیا در این شرایط وخیم اقتصادی، اگر زیرساخت‌های کشور هرچند به صورت محدود هدف قرار گیرد؛ توان بازسازی دوباره آن را داریم؟

آیا برای تحرکات احتمالی مناطق مرزی که به صراحت سعودی ها تاکید می‌کنند جنگ را به داخل خاک ایران می‌کشیم، برنامه مشخصی داریم؟

ایران همواره کشوری طالب صلح بوده و در طول ۲۰۰ سال گذشته علیه هیچ کشوری اقدام نظامی انجام نداده است. از طرفی جمهوری اسلامی ایران نیز سابقه‌ای درخشان چون هشت سال دفاع مقدس را در کارنامه خود دارد و درعین حال، پیشرفت توانایی‌های رزمی و دفاعی امروز ایران در مقایسه با شرایط جنگ تحمیلی بسیار چشمگیر بوده؛ اما آنچه مشخص است تا حد ممکن باید از این تله که مدت‌هاست به منظور جنگ فارس و عرب، شیعه و سنی تدارک دیده شده؛ به جد پرهیز شود.

عضو اینستاگرام گلونی شوید و اخبار روز ایران و جهان را دنبال کنید.

پایان پیام

کد خبر : 45105 ساعت خبر : ۱:۵۱ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=45105
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات