گلاب آدینه سیاه شیرهای خان‌ باباسلطنه می‌شود

گلاب آدینه بازیگر پیشکسوت تاتر و سینما به نمایش شیرهای خان‌باباسلطنه به نویسندگی و کارگردانیِ افشین هاشمی پیوست.

به گزارش ایران تئاتر گلاب آدینه در نمایش “شیرهای خان باباسلطنه” به نویسندگی و کارگردانی افشین هاشمی، برای اولین‌بار در تجربه‌های بازیگری‌اش، در نقش سیاهِ نمایش سنتی ایرانی ایفای نقش می‌کند. سیاهِ او اما تختِ حوضیِ صرف نیست و سیاه نمایشی را بازی می‌کند که گونه‌های مختلف نمایش ایرانی مانندِ تعزیه، بازی‌های زنانه و… را نیز در خود دارد.

البته این نمایش اولین تجربه‌ی آدینه در نمایش‌های سنتی ایران نیست؛ او دو دهه پیش‌تر (دهه ٧٠) نمایشنامه “سلطان مار” بهرام بیضایی را به صحنه برده بود که در مقام کارگردان از بازیگر زن برای نقش سیاه استفاده کرده بود،‌ اما این اولین تجربه بازی او در نقش سیاه است.

افشین هاشمی که چهار سال از به صحنه رفتن آخرین نمایشنامه‌اش می‌گذرد، قصد دارد تازه‌ترین نمایشنامه‌اش “شیرهای خان‌باباسلطنه” را مرداد و شهریور سال جاری در پردیس تازه‌تاسیسِ شهرزاد به صحنه ببرد.

“شیرهای خان‌باباسلطنه” یک نمایشِ شادی‌آورِ موسیقایی (کمدی موزیکال) است که قصه‌ی آن در صد سال پیش می‌گذرد.

درباره چگونگی نگارش این نمایشنامه عیناً از تاریخ نقل شده:

ناصرالدین‌شاه تصمیم گرفت باغ‌وحش بسازد و شخصا به تربیت و نگهداریِ انواع و اقسام حیوانات وحشی بپردازد؛ پس اولین باغ‌وحش ایران یا «مجمع الوحوش» در منطقه‌ی دوشان‌تپه (میدان شهدای فعلی) بنا نهاده شد؛ باغی که سردرش با نقاشی‌های مختلف از اشکال شیر، ببر، پلنگ و مناظری از شکارهای عصر ناصری تزیین شده بود و در آن یک میمون، چهار شیر نر و ماده از کوه‌های شیراز، سه ببر از مازندران و یک یوز و سه پلنگ از جاجرود و پنج خرس از دماوند نگهداری می‌شد. این مکان روزهای تعطیل به ویژه سیزده‌به‌درها جزو تفریحگاه‌های تهران‌نشین‌ها به حساب می‌آمد و جز در مواردی که شاه حضور داشت، بقیه اوقات مردم عادی به راحتی می‌توانستند در آن رفت و آمد کنند.

در نخستین روزهای ماه محرم سال ١٢۵٧ هـ.ش ، یکی از شیرهای باغ‌وحش بچه‌ای زایید و چون شاه در شهر گرفتار برگزاری عزاداری در تکیه دولت بود، نتوانست از زائو دیدن کند. پس به دوشان‌تپه تلگراف زد: حال شیر خوب است؟ متصدی تلگراف جواب داد: به حمدالله حال حیوان‌ها خوب است. وقتی این تلگراف به حضور خان‌باباشاه رسید برآشفت و متصدی تلگراف را به دشنام و ملامت گرفت و فریاد کشید: شیر حیوان نیست! حیوان کسی است که او را حیوان خطاب می کند!

نمایشنامه‌ی “شیرهای خان‌باباسلطنه” در سال ١٣٩١ نگاشته شده و توسط انتشارات مروارید به چاپ رسیده است. این نمایش مرداد و شهریور ماه در پردیس شهرزاد روی صحنه می‌رود.

پایان پیام

کد خبر : 46400 ساعت خبر : 6:03 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=46400
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات