اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

ثبت یکصد پل تاریخی لرستان در فهرست میراث ملی کشور

ثبت یکصد پل تاریخی لرستان در فهرست میراث ملی کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: مرحله نخست عملیات ثبت یکصد پل تاریخی استان در فهرست میراث ملی کشور به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری گلونیبه نقل از ایسنا، غلامرضا سلیمانی اظهار کرد: سالها آرزو داشتیم تا لرستان را به عنوان یک سرزمین پل ساز به جهان بشناسانیم برای همین ثبت ملی و جهانی پل‎های تاریخی این دیار را در اولویت کاری پایگاه پل‎های تاریخی لرستان قرار دادیم.

وی با بیان اینکه ثبت ملی پل‎های تاریخی استان تا قبل از انقلاب ۱۲مورد و تا سال ۸۸ به ۷۹ پل رسیده بود، افزود: با پیگیری‎های فراوان و برنامه ریزی‎های صورت گرفته، ثبت ۲۱ اثر دیگر را در دستور کار قرار دادیم که بزودی با ثبت ملی این پل‎ها و ثبت در شورای مرکزی، به یکصد پل می‎رسند .

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان ادامه داد: با حمایت‎های استاندار و راه اندازی مجدد پایگاه پل‎های تاریخی، شاهد این موفقیت در حوزه ثبت ملی پل‎های تاریخی استان هستیم .

ثبت یکصد پل تاریخی لرستان در فهرست میراث ملی کشور

در ادامه زهرا بهاروند، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز گفت: لرستان سرزمین پر آبی است و وجود رودهای خروشان در آن موجب شده که بیشترین پل‎های تاریخی کشور در این سرزمین ساخته شوند .

وی پل‎های تاریخی کشکان، کلهر، سی‎پله، پلدختر، گاومیشان، زال و شاپوری خرم‎آباد را از جمله پل‎های ثبت شده در فهرست آثار ملی برشمرد و افزود: شناسایی، مطالعه، پژوهش، حفاظت، معرفی و ثبت ملی و جهانی پل‎های تاریخی لرستان از آرزوهای دیرینه همه دوست داران میراث فرهنگی این مرز و بوم است که می‎بایست با برنامه ریزی دقیق و جهت دار به سرانجام برسد .

همچنین علی جعفر مصطفی‎نژاد،مدیر پایگاه پل‎های تاریخی لرستان گفت: برای حفظ یک اثر، نخستین کار ممکن ثبت ملی آن بشمار می‎آید و با ثبت ملی، آثار صاحب جایگاه و متولی می‎شوند و به عنوان یک هویت ملی پا به عرصه ظهور در می‎آورند .

وی اضافه کرد: با اتمام این پروژه و ثبت ملی یکصد پل تاریخی استان، لرستان وارد مرحله جدیدی در راستای سرزمینی پل ساز در کشور خواهد شد.

پایان پیام

کد خبر : 49398

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=49398

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.